پنجره واحد گمرک؛ پنجره ای به دنیای شفافیت تجاری

نمایندگان مجلس شورای اسلامی معتقدند که سامانه پنجره واحد گمرکی سبب شفافیت فعالیت‌ها، کاهش حجم قاچاق، جلوگیری از فساد، تسریع در فرآیندهای گمرکی و همچنین کاهش زمان و هزینه تجار شده است

نمایندگان مجلس شورای اسلامی معتقدند که سامانه پنجره واحد گمرکی سبب شفافیت فعالیت‌ها، کاهش حجم قاچاق، جلوگیری از فساد، تسریع در فرآیندهای گمرکی و همچنین کاهش زمان و هزینه تجار شده است.

هفته گذشته بود که نامه ای از وزیر صنعت خطاب به وزیر اقتصاد در رسانه ها منتشر شد، «محمد رضا نعمت زاده» در این نامه خواستار توقف فعالیت سامانه پنجره واحد گمرکی شد، وزیر صنعت در این نامه با اشاره به بهره برداری از سامانه جامع یکپارچه مجوزها، از وزیراقتصاد خواسته است ادامه فعالیت سامانه جامع گمرکی متوقف شود.

پس از انتشار این نامه بسیاری از کارشناسان درخواست وزارت صنعت را غیرحرفه ای و غیراصولی دانستند؛ چرا که ایجاد سامانه جامع گمرکی از اختیارات وزارت اقتصاد بوده و پنجره واحد تجارت فرامرزی یکی از اقدامات موثر گمرک برای انجام تشریفات گمرکی،کاهش زمان و هزینه تشریفات و افزایش ریسک قاچاق و مبارزه عملی در این زمینه تلقی شده و باید با اهتمام مسئولان در جهت ارتقا تقویت شود.

 

پنجره واحد گمرکی، شفاف ترین سامانه الکترونیکی گمرک

محمد حسینی در گفت و گو با اگزیم نیوز با اشاره به نامه «محمدرضا نعمت زاده» وزیر صنعت به «علی طیب نیا» وزیر اقتصاد و اموردارایی در خصوص توقف فعالیت سامانه پنجره واحد گمرکی، گفت: در گذشته فرآیندهای ترانزیت، صادرات و واردات در کشور ما بسیار طولانی بود و تکمیل اسناد به گمرک در فرم‌های مختلف دستگاه‌های مسئول مانند وزارت بازرگانی، بنادر و دریانوردی، کشتیرانی، مؤسسه استاندارد، پایانه‌های مرزی و راه‌آهن، علاوه بر وقت‌گیر بودن و هدر دادن زمان، هزینه زیادی را به اقتصاد و تجارت کشور تحمیل می‌کرد.

نماینده مردم تفرش و آشتیان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در این میان، استقرار پنجره واحد گمرکی در گمرک به‌ عنوان یکی از بهترین رویکردهای ممکن برای حل چنین مشکلی که در چارچوب آن، تجار بتوانند اطلاعات مرتبط تجاری و یا اسناد مورد نیاز را، تنها یکبار و از طریق درگاه واحد ارائه کنند و ارتباط طرفین درگیر در حوزه تجارت از طریق این سامانه به‌صورت الکترونیکی برقرار گردد، مورد توجه قرار گرفت.

به گفته حسینی در واقع این سامانه سبب ایجاد شفافیت در سیستم گمرک شده و همچنین از میزان هزینه‌های دولت‌ها و بازرگانان کاسته است. وی افزود: پنجره واحد تجارت در امر تسهیل حمل‌ونقل و ترانزیت، صادرات و واردات کالا نقش بسزایی داشته است.

نماینده مردم تفرش و آشتیان در مجلس شورای اسلامی در خصوص حذف پنجره واحد گمرکی گفت: مسلما اگر این امر رخ دهد به دوره پیش از وجود سامانه برمی گردیم و کلیه فعالیت ها به صورت دستی و سنتی می شود و مشکلات عدیده ای هم در حوزه صادرات و واردات و هم در حوزه اقتصاد خواهیم داشت.

به گفته حسینی عده ای معتقدند اگر در حوزه گمرک  شفافیت وجود داشته باشد و همچنین وجود تحریم ها کالای وارد شده مشخص می شود و این دغدغه برای حوزه صنعت نقش پر رنگ تری دارد در صورتی که این سامانه موجب شفافیت بیشتر حوزه گمرک می شود و اگر ادامه دهیم دستاوردهای خوبی خواهیم داشت.

وی در پاسخ به این سوال که آیا پنجره واحد گمرکی با پنجره واحد الکترونیکی گمرک فعالیت موازی دارد، گفت: خیر، پنجره واحد گمرکی براساس یک طرح جهانی راه اندازی شده تا گمرکات کل کشور با یکدیگر در ارتباط و تعامل باشند تا از این طریق کالا از مبدا تا مقصد قابلیت رصد داشته باشد. اما پنجره واحد الکترونیک یک سامانه داخلی است و با هم در یک راستا قرار ندارند.

نماینده مردم تفرش و آشتیان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به قانون رفع موانع تولید درباره راه اندازی سیستم یکپارچه گمرکی گفت: هم در قانون رفع موانع تولید و هم درکنوانسیون های بین المللی بین گمرکات ایران و گمرکات سایر کشورها بر این نکته تاکید و اشاره شده که سازمان فوق باید سامانه پنجره واحد را داشته و در راستای استفاده بهینه از آن کوشا باشد.

 

پنجره واحد گمرکی دست فساد را کوتاه می کند.

مهرداد بائوج لاهوتی با اشاره به نامه «محمدرضا نعمت زاده» وزیر صنعت به «علی طیب نیا» وزیر اقتصاد و اموردارایی در خصوص توقف فعالیت سامانه پنجره واحد گمرکی، گفت: پیش از این کلیه فعالیت های گمرک  از جمله آمار، اطلاعات و گرفتن تعرفه ها بر اساس یک نظام دستی و سنتی انجام می شد اما پس از ورود و سامانه پنجره واحد گمرکی تا حدود زیادی این مشکل رفع شد و سیستم قدیمی گمرک به سیستم مدرن و به روز متصل شد.

رئیس فراکسیون مدیریت شهری مجلس ادامه داد: تجهیز گمرک به پنجره واحد تجارت موجب شد قابلیت دستیابی و پردازش اطلاعات را ارتقا یابد و همچنین جریان‌های اطلاعاتی بین تجارت و دولت را تسریع و تسهیل کند.

نماینده مردم لنگرود در مجلس اضافه کرد: گمرک در سال های اخیر اقدامات مناسب و مهمی برای شفاف سازی ورود و خروج کالا با ایجاد پنجره واحدگمرکی انجام داده و همچنین اجرای این طرح توانسته دست فساد را در این سازمان کوتاه کند و از سوی دیگر مانعی برای ورود محموله های قاچاق به کشور محسوب می شود.

لاهوتی سامانه پنجره واحد گمرکی را سیاست افتخار آفرینی عنوان کرد و افزود: با اجرای این سامانه گمرک از نوع ، مبدا و مقصد محموله اطلاع داشته و همچنین سامانه فوق از مراجعه مستقیم افراد به گمرک کاسته و بر سرعت فعالیت های گمرکی نیز افزوده است.

رئیس فراکسیون مدیریت شهری مجلس با اشاره به قانون رفع موانع تولید و قانون پنجم توسعه گفت: در قوانین فوق تاکید کردیم که کلیه دستگاه های دولتی باید به سمت الکترونیکی شدن و استفاده از تجهیزات مدرن اقدام کنند.

 

پنجره واحد گمرکی از قاچاق جلوگیری کرده است

غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی با اشاره به نامه «محمدرضا نعمت زاده» وزیر صنعت به «علی طیب نیا» وزیر اقتصاد و اموردارایی در خصوص توقف فعالیت سامانه پنجره واحد گمرکی، گفت: هر سازمانی مشکلات خاصی دارد گمرک نیز از این قاعده مستثنی نیست. یکی از عمده مشکلات گمرک را می توان عدم مدیریت واحد دانست.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: البته در این راستا پنجره واحد گمرکی از جمله اقدامات شایسته این سازمان به شمار می آید و من امید داشتم این طرح مورد حمایت همه به ویژه وزیر صنعت قرار گیرد.

به گفته جعفرزاده این سامانه از قاچاق جلوگیری کرده و موجب کاهش روز افزون آن در کشور شده است. بر همین اساس همه باید کمک کنیم تا میزان واردات قاچاق روز به روز کاهش یابد.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی به فرمایشات مقام معظم رهبری درباره قاچاق اشاره کرد و گفت: مقام معظم رهبری در این خصوص فرمودند قاچاق خنجری از پشت به نظام و لازمه حذف آن فعال کردن گمرک است. در این راستا گمرک هم با برنامه های عملیاتی و خوب خود از جمله پنجره واحد موفقیت چشمگیری در این حوزه داشته و بسیاری از مشکلات را مرتفع کرده است.

جعفرزاده درباره منافع پنجره واحد گمرکی گفت: سالهاست که بسیاری از کشورها از این سیستم استفاده می کنند و موفقیت های بسزایی را از آن خود کرده اند. با وجود اینکه ما دیر اقدام کردیم ممانعت و کارشکنی و توقف سامانه پنجره واحد گمرکی سیاست درستی نخواهد بود.

 

 

کد خبر 16678

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 3 =