دارایی خارجی بانک‌ها پشتوانه تسهیلات دهی قرار می‌گیرد

افزایش توان تسهیلات دهی بانک‌ها در دستور کار دولت یازدهم قرارگرفته است. سخنگوی دولت در آخرین نشست خبری از تلاش دولت برای بهبود وضعیت سرمایه هشت بانک دولتی خبر داده است. کیمیایی عضو هیئت نمایندگان اتاق تهران گفت در نظر گرفتن دارایی خارجی بانک‌ها به‌عنوان پشتوانه تسهیلات دهی نزد بانک مرکزی تنها راه دولت برای افزایش توان تسهیلات دهی بانک‌هاست

احمد کیمیایی اسدی، عضو کمیسیون پول و سرمایه اتاق تهران درباره افزایش توان تسهیلات دهی بانک‌ها گفت: دولت پیشنهاد کرده که در تجدید ارزیابی بانک‌ها، منابع ملکی خارجی آن‌ها بازنگری شده و این دارایی‌ها نزد بانک مرکزی به‌عنوان پشتوانه تسهیلات دهی در نظر گرفته می‌شود. این اقدام بانک مرکزی برای بازگشت رونق به اقتصاد کشور انجام می‌شود.

کیمیایی گفت: افزایش قدرت وام‌دهی بانک‌ها در شرایط فعلی با توجه به عملکرد گذشته آن‌ها ضروری است. سیستم بانکی بیش از استانداردهای لازم وام پرداخت کرده درحالی‌که ذخایر کافی را در اختیار نداشته است.

عضو هیئت نمایندگان اتاق تهران ادامه داد: دولت غیر از ارزیابی منابع خارجی بانک‌ها راه دیگری برای افزایش توان تسهیلات دهی آن‌ها در شرایط فعلی ندارد.

بانک‌ها هرسال از اسفندماه پرداخت تسهیلات را متوقف می‌کردند اما در سال جاری از اول بهمن‌ماه هر نوع تسهیلات دهی جدید متوقف‌شده است. این اقدام بانک‌ها در سال‌های گذشته برای رسیدگی به دفاتر و حسابرسی‌ها در پایان هرسال شمسی انجام می‌شده است. تصمیم ناگهانی بانک‌ها برای توقف تسهیلات دهی یک ماه زودتر از موعد فعالان اقتصادی را دچار مشکل کرده است. کیمیایی دراین‌باره گفت: تصمیمات آنی یکی از بزرگ‌ترین آسیب‌ها در فعالیت اقتصادی است. توقف تسهیلات دهی یک ماه زودتر از موعد همیشگی و تغییر نرخ سود سپرده و تسهیلات در سه نوبت در سال جاری از مسائلی بود که در سال 95 بنگاه‌های اقتصادی را دچار مشکل کرده  و محاسبات را به هم زده است.

عضو هیئت نمایندگان اتاق تهران با اشاره به اینکه عملکرد شفاف بانک‌ها به بهبود فضای کسب‌وکار کمک می‌کند گفت: کاهش نرخ سود سپرده و در ادامه تسهیلات بانکی برای کمک به تولید انجام شد اما باوجود کاهش نرخ در سه نوبت در سال جاری هم چنان شاهد پرداخت سودهای بالا در بعضی بانک‌ها هستیم.

کیمیایی ادامه داد: انتشار اوراق قرضه دولت با بهره 25 تا 26 درصد در بازار سرمایه و حرکت سپرده‌ها به سمت بورس منجر به افزایش نرخ سود در بانک‌ها شد. این در حالی است که در رقابت پرداخت سود بیشتر به دارندگان سرمایه، تولید به دلیل هزینه بالا توان پرداخت سود بیشتر به‌منظور جذب منابع مالی را ندارد.

عضو کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق تهران با اشاره به بسته شدن نماد بعضی بانک‌ها در بازار سرمایه گفت: امیدواریم در سال آینده رونق به اقتصاد کشور بازگردد. اگر بانک‌ها دوباره مسیر بنگاه‌داری را طی کنند و به‌طورکلی راغب به تسهیلات دهی به تولید نباشند، رکود فعالیت‌های تولیدی در سال 96 ادامه پیدا می‌کند.

 

منبع: اتاق تهران

کد خبر 16718

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 3 =