موازنه تجاری با چند اهرم

شهریار شفیعی: سیاست های انقباضی و مهار تورم دولت یازدهم، امضای برجام و توافق هسته ای و نرخ واقعی ارز از جمله عواملی است که در رونق صادرات و پیشی گرفتن آن از واردات موثر هستند

دکتر شهریار شفیعی، دبیر کمیسیون توسعه صادرات خانه اقتصاد در گفت و گو با پایگاه خبری و تحلیلی اگزیم نیوز در خصوص مثبت شدن تراز تجاری گفت: یکی از عوامل مهم دستیابی به رشد و توسعه اقتصادی پایدار رونق صادرات است که مهم ترین هدف سیاستگذاری در بخش تجارت خارجی را تشکیل می دهد.

وی ادامه داد: با اجرای برجام شاهد حضور گسترده هیات های تجاری، اقتصادی و صنعتی از کشورهای مختلف بوده ایم، از آنجاییکه در دوران تحریم به ایران و شرکای تجاری اش آسیب های فراوانی رسید رفع تحریم ها و امضای برجام توانست تا حدودی مراودات تجاری کشور را بهبود بخشید.

دبیر کمیسیون توسعه صادرات خانه اقتصاد افزود: از سوی دیگر تغییرات نرخ ارز، به عنوان یکی از عوامل تعیین کننده صادرات غیرنفتی، در جهت رونق صادرات غیرنفتی گامی مهم در مسیر رشد و توسعه اقتصادی کشور تلقی می شود. به بیان دیگر نوسانات نرخ ارز صادرات و واردات کشورها را تغییر داده و از این رو دارای اهمیت فراوانی برای تصمیم‌گیری‌های اقتصادی است.

به گفته شفیعی با افزایش نرخ واقعی ارز قدرت رقابت کشور در بازارهای خارجی بهبود پیدا می کند و همچنین موجبات توسعه صادرات و بهبود تراز بازرگانی را فراهم می کند. به بیان دیگر افزايش نرخ واقعي ارز، قيمت کالاها و خدمات صادراتي توليدکنند گان داخلي را نسبت به قيمت هاي جهاني کاهش داده و در نتيجه بر قدرت رقابتي توليد کنندگان داخلي در بازارهاي جهاني مي افزايد و در نهايت منجر به افزايش صادرات کشور خواهد شد.

وی تصریح کرد: در مقابل کاهش نرخ واقعي ارز، از مسير کاهش قدرت رقابتي صادر کنندگان در برابر رقباي خارجي شان، به کاهش صادرات کشور مي انجامد. از طرف ديگر افزايش نرخ واقعي ارز، قيمت کالاها و خدمات وارداتي را افزايش داده و در نتيجه منجر به کاهش واردات کشور خواهد شد.

وی اضافه کرد: کارنامه تجاری ایران با کشورهای همسایه حاکی از آن است که ارزش صادرات ایران به کشورهای اطراف افزایش یافته است. از آنجاییکه کشورهای همسایه و اطراف ما نیازمند و وابسته به واردات هستند بازارهای مناسبی برای ورود و حضور ما محسوب می شوند. بدین صورت بخش بزرگی از صادرات ما تامین نیازهای کشورهای همسایه است. به گفته شفیعی البته این امر موجب توسعه فناوری و یا افزایش قدرت تولید داخلی نشده است چرا که هنوز کشور از نبود تکنولوژی به روز و ماشین آلات مدرن رنج می برد و مسیر برای ورود این امکانات هموار نشده است.

دبیر کمیسیون توسعه صادرات خانه اقتصاد در خصوص عوامل تاثیرگذار بر کاهش واردات در سالهای اخیر گفت: سیاست های دولت احمدی نژاد به شدت مبتنی بر واردات بود چرا که معتقد بود می تواند نیازهای داخلی را از طریق درآمد فراوان حاصل از فروش نفت با واردات بی رویه پاسخگو باشد و همچنین از تورم جلوگیری کند اما پس از روی کار آمدن دولت یازدهم و با توجه به سیاست های انقباضی و مهار تورم، دولت روحانی توانست تا حدودی این معضل را جبران کند.

به گفته شفیعی واردات در دولت احمدی نژاد رها شده بود در صورتی که در دولت روحانی سیاست ها تغییر کرد و از اهمیت واردات به شدت کاسته شد. وی ادامه داد: علاوه بر این، مسئله تحریم‌ها باعث کاهش قدرت خرید مردم در سال های اخیر شده است و در شرایطی که عرضه محصولات به بازار نیز افرایش پیدا کرده بود شاهد شکل‌گیری رکود اقتصادی بودیم که هنوز هم تمام نشده است.

دبیر کمیسیون توسعه صادرات خانه اقتصاد با بیان اینکه دولت یازدهم نیز فعالیت خود را در دوران تحریم آغاز کرد گفت: سایه تحریم ها همچنان بر سر ایران بود که دولت یازدهم بر روی کار آمد البته تاحدودی از سرعت آن کاسته شده بود ولی هنوز هم وجود داشت. امضای برجام تاثیرات مثبتی در گشایش بازارهای بین‌المللی داشته است.

وی ادامه داد: اگرچه در موضوع برجام شاهد بدعهدی های آمریکا بودیم و این کشور به همه تعهدات خود عمل نکرده است اما نباید دستاوردهای مثبت برجام را نادیده گرفت. از سوی دیگر تا زمانی که مشکلات بانکی رفع نشود، برجام اجرایی نخواهد شد. شفیعی اظهار کرد: همان طور که در فرمایشات مقام معظم رهبری در دیدار با مقامات سوئدی نیز اشاره شد تحریم‌های بانکی تنها روی کاغذ مانده اند و فضا و شرایط لازم برای عملی شدن آنها فراهم نشده است.

دبیر کمیسیون توسعه صادرات خانه اقتصاد در خصوص اینکه کاهش واردات نشانه خوبی برای اقتصاد است یا خیر، گفت: کاهش واردات با رونق اقتصاد ارتباطی ندارد. اقتصاد پویا یعنی کشور دارای واردات و صادرات خوبی باشد. به بیان دیگر یعنی اینکه کشور در راستای توسعه عرصه بازارها و نفوذ به بازارهای صادراتی بتواند سهم بیشتری از بازارهای بین المللی را تحت سیطره خود درآورد و از سوی دیگر در زمینه محصولاتی که قابلیت تولید ندارد، واردات انجام دهد.

شفیعی افزود: البته هدفم این نیست که اعلام کنم اکنون صادرات در شرایط مطلوبی به سر می برد در واقع مساله اصلی آن است که توازن بین صادرات و واردات وجود داشته باشد. این دیدگاه خودکفایی دیدگاهی است برای دهه های 60 تا 70 میلادی و معتقدم در دنیای جهانی امروز جایگاهی ندارد؛ چرا که در دنیای تجارت مدرن واردات متوازن و عقلانه و همچنین صادرات هوشمندانه صورت می گیرد.

کد خبر 16730

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 5 =