اگزیم بانک ایران با بانک مرکزی ونهادهای مرتبط با صادرات تعامل مثبت دارد

مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران: این بانک با نهادهایی چون صندوق توسعه ملی، بانک مرکزی، صندوق ضمانت صادرات، سازمان برنامه، سازمان توسعه تجارت، اتاقهای بازرگانی، وزارت امور اقتصادی و دارایی و سایر نهادهای مرتبط تعاملی مثبت برای رسیدن به اهداف پیش رو دارد.

به گزارش اگزیم نیوز، دکتر علی صالح آبادی در همایش سراسری مدیران بانک توسعه صادرات افزود: در حال حاضر ما از خطوط اعتباری بانک مرکزی مذاکراتی هم در حال انجام است که بتوانیم سهم بیشتری از منابع بانک مرکزی را در قالب خطوط اعتباری داشته باشیم .

دکتر صالح آبادی به مذاکرات این بانک با صندوق ضمانت صادرات اشاره کرد و گفت: حجم قابل توجهی مطالبات از صندوق ضمانت صادرات داشتیم که پس از مذاکرات انجام شده و هماهنگی خوب صندوق ضمانت صادرات ساماندهی شدند.

وی تصریح کرد : درک متقابلی بین بانک و صندوق ضمانت صادرات وجود دارد که در مسیر رسیدن به اهداف این بانک بسیار موثر است.

وی از ساماندهی طلب بانک توسعه صادرات از کوبا خبر داد و گفت: با همکاری صندوق ضمانت صادرات کوبا بدهی ۴۲ میلیون دلاری این کشورتعیین تکلیف شد که ۲۲ میلیون دلار آن را دریافت کردیم و مابقی آن در اقساط یک میلیون یورویی به حساب بانک توسعه صادرات نزد یکی از بانکهای اروپایی پرداخت می شود. در سایر پرونده ها نیز تقریبا همه موارد تعیین تکلیف شده و روابط به خوبی برقرار است.

مدیر عامل بانک توسعه صادرات گفت: در حوزه پرتفوی بانک امروز بیشتربه سمت پتروشیمی، فولاد و نیرو سوق پیدا کرده است. بویژه پتروشیمی حجم بیشتری از پرتفوی بانک توسعه صادرات را به خود اختصاص داده که با توجه به ظرفیت ها و مزیت های این بخش طبیعی است و این امر پرتفوی بانک را متوازن تر و متناسب‌تر کرده است.

دکتر صالح آبادی تاکید کرد: همه پروژهایی که در حال حاضر توسط صندوق توسعه ملی و عاملیت بانک توسعه صادرات تامین شده در جمع مانده تسهیلات بانک وارد نشده چرا که هنوز بعضی از این پروژه ها تکمیل نشده اند اما به نظر می رسد با به بهره برداری رسیدن این پروژه ها در سالهای آینده پرتفوی بانک را متوازن تر از آن چیزی که الان هست، بشود.

مصوبه فاقد نقدینگی نداریم

وی گفت: بانک توسعه صادرات به لحاظ نقدینگی وضعیت نرمالی دارد. ما در سال گذشته و امسال تا این لحظه مصوبه ای نداریم که پشتوانه نقدینگی نداشته باشد. همچنین تدابیر لازم برای مواجهه با موعد سررسید منابع دریافتی از صندوق توسعه ملی در یکماه آینده برای پیشگیری از کمبود نقدینگی از سوی این بانک اتخاذ خواهد شد.

دکتر صالح آبادی با اشاره به مذاکرات خوبی با صندوق توسعه ملی برای تمدید تسهیلات به مدت دوسال بعد از سررسید گفت : ما در حوزه کلان به نقدینگی توجه داریم و مراقب هستیم در این حوزه با مشکلی روبرو نشویم.

وی عملکرد بانک توسعه صادرات را در سال جاری خوب ارزیابی کرد و گفت: جا دارد از همکاران ستاد و شعب در این راستا قدردانی شود. خصوصا شعب در حوزه های ال سی داخلی، ضمانت های ارزی ریالی عملکرد قابل تقدیری داشته اند.

تشریح روابط کارگزاری با بانکهای 118 کشور دنیا

دکتر صالح آبادی در ادامه صحبت های خود به تشریح روابط کارگزاری بانک توسعه صادرات با بانکهای ۱۱۸ کشور دنیا پرداخت و گفت: در حوزه بین الملل در 30 بانک افتتاح حساب صورت گرفته است و رتبه اعتباری بانک نیز از سال پیش دو پله ارتقا پیدا کرده است. با این وجود هنوز با شرایط ایده آل فاصله داریم اما در مجموع باید از همین سطح روابط کارگزاری که در اختیار داریم، به نحومناسب استفاده کنیم.

وی براهمیت مذاکره و گفتگو و جلسات رودررو در گسترش ارتباطات تاکید کرد و گفت: این مساله در برنامه های بخش بین الملل ما گنجانده شده و به همین دلیل در یکی از ملاقات های رودررو توانستیم با یکی از بانکهای هند رابطه کارگزاری را برقرار کنیم. سعی داریم با استفاده از این فرصت با سایر بانکهایی که تا کنون به دلایل مختلف رابطه کارگزاری نداشتیم ارتباط بگیریم و روابط کارگزاری خود را برقرار سازیم.

دکتر صالح آبادی در مورد مبارزه با پولشویی و موضوع تطبیق و استانداردهای مورد نیاز آن گفت: به منظور کسب استانداردهای لازم در این زمینه، تصویب شد به اداره مبارزه با پولشویی، تطبیق (compliance) اضافه شود و با نام جدید اداره مبارزه با پولشویی و تطبیق فعالیت خود را بصورت  دقیقتر ادامه دهد تا در تعامل با کارگزاران خارجی مشکلی پیش رو نباشد.

وی در مورد استفاده از خطوط اعتباری بانکهای خارجی گفت: قرارداد ۱۰۰ میلیون یورویی ما در این زمینه با اگزیم بانک کره جنوبی در قالب ریفایناس و با یکی از بانکهای ترکیه قرارداد ۷۵ میلیون یورویی نهایی شده است. این فرایند با بانکهای روسیه، اگزیم بانک ترکیه، اگزیم بانک هند و جاهای دیگر در دست پیگیری و بررسی است که امیدواریم با آنها نیز به نتیجه مطلوب برسیم.

عملکرد مثبت صرافی بانک توسعه صادرات در تکمیل زنجیره ارزش بانک

دکتر صالح آبادی از عملکرد فعلی صرافی بانک توسعه صادرات نسبت به گذشته اظهار خشنودی کرد و گفت: انتظار داریم شعب بانک و صرافی بانک تعامل بیشتری داشته باشند و از ظرفیت های صرافی که در خدمت بانک و در تکمیل زنجیره ارزش بانک است، استفاده بیشتری کرده و خدمات مناسب تری به مشتریان ارائه دهیم.

مدیرعامل بانک توسعه صادرات ادامه داد: البته نظر ما و بانک مرکزی این است که تبادلات ارزی را در شعب بانک انجام بگیرد اما از آنجایی که در برخی شرایط این امکان وجود ندارد، باید از ظرفیت صرافی ها بیشتر استفاده کنیم.

وی در ادامه به چالش مالیات پرداخت و گفت: به دلیل ارزی بودن عمده تبادلات و منابع بانک توسعه صادرات با بالارفتن نرخ ارز مشمول سود تسعیر ارز قرار می شویم و اداره مالیات از ما طلب مالیات می کند. در حالیکه بانک توسعه صادرات یک بانک ارزی است و دولت منابع را به دلیل در امان ماندن توان بانک از تورم های احتمالی بصورت ارز در اختیار این بانک قرار می دهد. متاسفانه بابت تسعیر در دو سال گذشته ارقام قابل توجهی را به سازمان امورمالیاتی پرداخته ایم.

مدیر عامل بانک توسعه صادرات در ادامه عدم پذیرش دخایر بانک توسعه صادرات از سوی سازمان امورمالیاتی را باعث پرداخت رقم قابل توجهی مالیات اعلام کرد و اذعان داشت: اگر این مقدار مالیات را پرداخت نمی کردیم به لحاظ نقدینگی در شرایط بسیار بهتری قرار گرفته وعملکرد بهتری نیز ارائه می دادیم.

بانک توسعه صادرات موظف به جذب مشتری و تعامل مناسب با وی است

دکتر صالح آبادی مساله جذب مشتری را انتظار دیگر بانک از مدیران شعب بانک توسعه صادرات عنوان کرد و گفت: در بخش خدمات بانکی این انتظار را داریم که در جذب مشتریان جدید و فقط مشتریان سابق این بانک تلاش بیشتری انجام شود چرا که همه موظفیم تا مشتری جدید جذب کنیم. تعامل مناسب با مشتری با رعایت ضوابط در راستای خدمت رسانی در حوزه صادرات یکی از وظایف این بانک است که امیدوارم به خوبی صورت بگیرد.

وی در ادامه خبر از بررسی قانون بانکداری در مجلس داد و گفت: این قانون در قالب طرح در کمیسیون اقتصادی بررسی می شود و برنامه بر این است که در قبال بانکهای توسعه ای نگاه متفاوت تری لحاظ شود. امیدواریم این قانون به نتیجه برسد و نگاهی که دولت، بانک مرکزی و نهادهای سیاست گذار به نهادهای توسعه ای دارند متفاوت با نگاه آنها به بانکهای تجاری بشود.

دکتر صالح آبادی با طرح بحث افزایش سرمایه بانک توسعه صادرات گفت: افزایش سرمایه بانک توسعه صادرات از محل مازاد تجدید ارزیابی ذخایر خارجی بانک مرکزی به مبلغ ۸۸۰ میلیارد تومان به بانک توسعه صادرات تخصیص داده شده است اما اتفاق مهمتر دیگر این است که بتوان منابع در اختیار را در قالب این خط برای افزایش سرمایه در بانک آورد.

وی افزود: شرایط بانک توسعه صادرات با بسیاری از بانکها متفاوت است چون ما طلبی از دولت نداریم و تقریبا نزدیک به صفر است لذا ۸۸۰ میلیارد تومان پیش بینی شده در تبصره ۳۵ می تواند تماما تبدیل به سرمایه بانک شود.

به گفته دکتر صالح آبادی، این مبلغ کفایت سرمایه را ارتقا می دهد و صورت های مالی را از آن چیزی که هست قطعا بهتر خواهد شد. از طرفی به هر حال خطوط اعتباری که دریافت کرده ایم در تعهد و بدهی ماست و این بدهی تبدیل به سرمایه بانک می شود و صورت مالی بانک را بهبود می بخشد.

دومین همایش سراسری مدیران بانک توسعه صادرات ایران با هدف ارزیابی عملکرد و تبیین چشم انداز سال سال 96 به مدت دو روز با حضور روسای شعب این بانک برگزار شد.

کد خبر 16736

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 11 =