جزئیات تسهیلات پرداختی بانک‌ها در نیمه اول امسال

بانک مرکزی اعلام کرد: تسهیلات پرداختی بانک‌ها در ۶ ماهه سال ۱۳۹۴ به بخش های اقتصادی مبلغ ۱۶۰۱.۶ هزار میلیارد ریال است که در مقایسه با ۶ ماهه سال گذشته مبلغ ۱۳۸.۳ هزار ميليارد ريال (معادل ۹.۴ درصد) افزايش داشته است.

بانک مرکزی اعلام کرد: تسهیلات پرداختی بانک‌ها در ۶ ماهه سال ۱۳۹۴ به بخش های اقتصادی مبلغ ۱۶۰۱.۶ هزار میلیارد ریال است که در مقایسه با ۶ ماهه سال گذشته مبلغ ۱۳۸.۳ هزار ميليارد ريال (معادل ۹.۴ درصد) افزايش داشته است.

سهم تسهیلات پرداختی بانک‌ها به بخش صنعت و معدن طی ۶ ماهه سال جاری ۴۷۹.۰  هزار میلیارد ریال (معادل ۲۹.۹ درصد) بوده که نسبت به ۶ ماهه سال گذشته ۱۳.۰ هزار میلیارد ریال (معادل ۲.۸ درصد) افزايش داشته است.

در این بین سهم تسهیلات پرداختی در قالب سرمایه در گردش در کلیه بخش‌های اقتصادی طی ۶ ماهه سال جاری مبلغ ۱۰۱۸.۷ هزار میلیارد ریال معادل ۶۳.۶ درصد کل تسهیلات پرداختی است که در مقایسه با ۶ ماهه سال گذشته مبلغ ۱۳۷.۲ هزار میلیارد ریال معادل ۱۵.۶ درصد افزايش داشته است.

سهم تسهیلات پرداختی بابت تأمین سرمایه در گردش بخش صنعت و معدن در ۶ ماهه سال جاری معادل ۳۸۹.۲ هزار میلیارد ریال بوده است که حاکی از تخصیص ۳۸.۲ درصد از منابع تخصیص یافته به سرمایه درگردش کلیه بخش های اقتصادی (مبلغ ۱۰۱۸.۷ هزار میلیارد ریال) است.

از ۴۷۹.۰ هزارميليارد ريال تسهيلات پرداختي دربخش صنعت و معدن معادل ۸۱.۲ درصد آن (مبلغ ۳۸۹.۲هزار ميليارد ريال) در تامين سرمايه در گردش پرداخت شده که بيانگر توجه و اولويت‌دهي به تامين منابع براي اين بخش توسط بانک‌ها در سال جاری است.

بانک مرکزی در ادامه این گزارش تصریح کرد: همچنان باید در تداوم مسير جاري ملاحظات مربوط به کنترل تورم را نيز در نظر گرفت و همواره مراقب قدرت گرفتن پتانسيل تورمي ناشي از فشار تقاضاي کل در اقتصاد نيز بود.

بر اين اساس ضروري است به افزايش توان خلق پول بانک‌ها از طريق افزايش سرمايه و بهبود کفايت سرمايه بانک‌ها، کاهش تسهيلات غيرجاري و بازگرداندن آنها به مسير صحيح اعتباردهي بانک‌ها، افزايش بهره‌وري بانک‌ها در تامين سرمايه در گردش توليدي، پرهيز از فشارهاي مضاعف بر دارايي بانک‌ها و ترغيب بنگاه‌هاي توليدي به سمت بازار سرمايه به عنوان يک ابزار مهم در تامين مالي طرح‌های اقتصادي (ايجادي) توجه ويژه‌اي کرد.

کد خبر 169

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 3 =