دولت در برنامه ششم مشوق های کافی برای صادرات در نظر بگیرد

جعفر قادری نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی گفت: انتظار مجلس از دولت آن است که در برنامه ششم توسعه مشوق های کافی برای افزایش صادرات در نظر بگیرد

جعفر قادری نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی گفت: انتظار مجلس از دولت آن است که در برنامه ششم توسعه مشوق های کافی برای افزایش صادرات در نظر بگیرد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه افزایش صادرات می تواند عاملی برای خروج اقتصاد از رکود باشد گفت: تصمیماتی که دولت می تواند در این زمینه برای صادرکنندگان در نظر بگیرد شامل تسهیلات شرکت در نمایشگاه های بین المللی برای معرفی و فروش کالاهای ایرانی در خارج از کشور، تقویت سفارت خانه ها در جهت ارسال رایزنان اقتصادی و بازرگانی به کشورهای هدف و کشورهای طرف تجاری ایران، شناسایی کشورهای هدف و بررسی اوضاع اقتصادی و فرصت های تجاری در این کشورها،  برقراری خطوط ارتباطی ریلی، دریایی و هوایی و نیز اختصاص تسهیلات ارزی برای صادرکنندگان است.

قادری در ادامه افزود: مشکل اصلی صادرکنندگان در ایران علاوه بر نبود مشوق های صادراتی کافی، هزینه های حمل و نقل بسیار بالاست. بحث بالا بودن هزینه های حمل و نقل نیز خود به دلیل نبود زیرساخت های مناسب در کشور است. بنابراین انتظار داریم دولت در برنامه ششم و نیز در بودجه سال 95 تمهیداتی را برای بهبود زیرساخت های حمل و نقل در کشور در نظر بگیرد.

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی گفت: در حال حاضر کشور عراق و پاکستان بزرگ ترین کشورهای هدف ما هستند و بیشترین صادرات ما به این کشورهاست با این وجود خطوط ریلی مناسبی میان کشور ما و این دو کشور وجود ندارد. بنابراین توسعه این خطوط باید یکی از اصلی ترین اهداف دولت برای گسترش صادرات باشد.

قادری ادامه داد: علاوه بر خطوط ریلی و زمینی ما در زمینه خطوط هوایی نیز مشکلاتی داریم و باید پروازهای ما به سایر کشورها گسترش پیدا کند. در بحث حمل و نقل دریایی نیز کشتی های ما مجهز به تجهیزات اولیه مانند سردخانه نیستند لذا امکان صادرات مواد فاسد شدنی به مناطق دور را نداریم.

کد خبر 1744

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 11 =