ضرورت پرداخت مشوق های صادراتی توسط دولت

برنامه ششم توسعه بیشتر بر پایه توسعه اقتصادی کشور با محوریت صادرات است. لذا اگر بخواهیم به رشد ۸ درصدی پیش بینی شده در برنامه دست یابیم باید به مقوله حمایت از تولید و در راستای آن حمایت از صادرات بپردازیم

ابوالفضل شریف نایب رییس کمیسیون توسعه صادرات اتاق ایران در ارتباط با خواسته های صادرکنندگان از دولت و نیز انتظاراتی که آن ها از برنامه ششم توسعه دارند به اگزیم نیوز گفت: برنامه ششم توسعه بیشتر بر پایه توسعه اقتصادی کشور با محوریت صادرات است. لذا اگر بخواهیم به رشد 8 درصدی پیش بینی شده در برنامه دست یابیم باید به مقوله حمایت از تولید و در راستای آن حمایت از صادرات بپردازیم.

وی افزود: برای افزایش صادرات کشور تمرکز دولت باید بیشتر بر روی افزایش کیفیت کالاهای صادراتی باشد تا کالاهای ایرانی بتوانند در عرصه جهانی با کالاهای مشابه خود رقابت کنند. در مرحله بعدی باید بتوانیم این کیفیت و رقابت پذیری را حفظ و آن را توسعه دهیم.

شریف با اشاره به اینکه توسعه صادرات بر عهده صادرکننده است و مصداقی از اقتصاد مقاومتی است، افزود انتظار صادرکنندگان از دولت آن است که مشوق های صادراتی را که خود وضع و تصویب کرده است را به صادرکننده پرداخت نماید. وی ادامه داد سال های گذشته این مشوفق ها به صادرکنندگان پرداخت نمی شد و با وجود رکود و مشکلات بانکی به دلایل تحریم صادرکنندگان خود به تنهایی مجبور به حل این مشکلات بود و دولت نیز نسبت به این مسئله بی اهمیت شده بود اما حال با قرار گرفتن در فضای پسا تحریم و در آستانه برنامه ششم توسعه ما انتظار داریم که دولت بیشتر به تعهدات خود عمل کرده و فضا را برای گسترش صادرات کالاهای ایرانی در جهان بخصوص کشورهای منطقه باز نماید.

نایب رییس کمیسیون توسعه صادرات اتاق با بیان اینکه هزینه حمل و نقل کالاهای صادراتی بسیار بالاست  گفت: هزینه حمل و نقل در گسترش صادرات نقش اساسی را بر عهده دارد و لذا بهتر است دولت مشوق های صادراتی را برای بهبود زیر ساخت های صادراتی کشور مانند حمل و نقل قرار دهد. وی پیشنهاد داد تا با ایجاد ترمینال های صادراتی و کاهش نرخ های حمل و نقل کالاهای صادراتی این هزینه را برای صادر کننده کاهش داد. وی در ادامه صحبت های خود افزود این هزینه حمل و نقل تنها مربوط به حمل و نقل زمینی نمی شود بلکه در کشور ما زیر ساخت های حمل و نقل ریلی، دریای و هوایی بسیار ضعیف است.

شریف ادامه داد انتظار صادرکننده از دولت آن است که رقمی را که در این برنامه بعنوان مشوق های صادراتی در نظر میگیرد اولویت اختصاص آن را به حضور صادرکنندگان در نمایشگاه های بین المللی خارج از کشور قرار دهد. چرا که هزینه های حمل ونقل و اجاره غرفه در اینگونه نمایشگاه ها بسیار بالاست اما، با اختصاص این مشوق ها نه تنها کالاهای ایرانی به کشورهای دیگر معرفی می شوند بلکه صادرکنندگان با دلگرمی بیشتری به صادرات می پردازند.

کد خبر 1752

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 1 =