توافق صندوق ضمانت صادرات ایران و روسیه برای همکاری اتکایی

مدیرعامل آژانس بيمه صادرات روسيه از توافق برای تسهيل روابط تجاری دو جانبه مسكو- تهران با استفاده از ارز ملی دو كشور خبر داد

به گزارش اگزیم نیوز به نقل از روابط عمومی صندوق ضمانت صادرات ایران٬ «الکسی تيوپانوف» مدیرعامل آژانس بيمه سرمایه گذاری و اعتبار صادراتی روسيه موسوم به «اکسيار»(EXIAR) اعلام کرد این شرکت روسی با شرکای ایرانی خود در خصوص ضمانتهای متقابل برای انجام مبادلات تجاری با استفاده از ارزهای دو کشور به توافق رسيده اند. بنا بر گزارش خبرگزاری «تاس» روسيه٬ شرکت بيمه صادرات اکسيار روسيه یکی از شرکتهای فرعی بانک توسعه «وی ای بی» روسيه است که پوشش بيمه ای برای مبادلات سرمایه گذاری و صادراتی در قبال ریسکهای سياسی و اقتصادی فراهم می آورد. این شرکت در ایران با صندوق ضمانت صادرات همکاریهای دوجانبه دارد. تيوپانوف در ادامه اظهارات خود گفت: ما توافق کرده ایم تا ریسکهای این سری اقدامات را تقسيم کنيم. اگر ما پروژه هایی در ایران داشته باشيم٬ آنها ضمانت پروژه های ما را برعهده خواهند داشت و برعکس. وی افزود: ما در خصوص این طرح به گفتگوها ادامه خواهيم داد تا به یک نتيجه نهایی دست یابيم. در این مرحله از مبالغ کوچک تر در حدود 10 تا 20 ميليون دلار فعاليت خود را آغاز میکنيم. سیدآرش شهرآئینی عضو هیات مدیره صندوق ضمانت صادرات ایران نیز با تایید این خبر، اجرای این توافق را پس از برقراری روابط بانکی بین دو کشور اعلام کرد. وی افزود در راستای اجرایی سازی موافقتنامه استراتژیک دو صندوق که نوامبر 2014 منعقد شد، تبادل اطلاعات فنی در جریان است و همکاری بصورت بیمه مشترک و اتکایی نیز بمحض رفع موانع بانکی انجام خواهد شد.

بنا بر این گزارش٬ روسيه و ایران در نظر دارند تا مبادلات تجاری خود را از ميزان فعلی به ارزش 1.7 ميليارد دلار افزایش داده و به رقمی معادل 10 ميليارد دلار برسانند. این در شرایطی است که جدیترین مسئله در این زمينه و برای انجام این حجم مبادلات تجاری ميان دو کشور٬ غيرممکن بودن انجام پرداختها به دلار یا یورو در شرایط فعلی و با وجود تحریمهای غرب عليه تهران است. بنا به گفته این مقام روسی٬ افزایش حجم مبادلات با استفاده از ارزهای ملی دو کشور و بدون حضور بانکهای کشور سوم یکی از راههایی است که میتوان این محدودیت پرداختی با ایران را دور زد. مدیر اجرایی آژانس بيمه صادرات روسيه تأکيد کرد: وظيفه اصلی ما تضمين این مسئله است که جریان صادرات ایران به روسيه مشمول محدودیتهای پرداختی اعمال شده از سوی بسياری کشورهای غربی نمیشود و به صورت تبادل روبل­ ریال در بانکهای روسيه انجام میگيرد. وی افزود: مهم نيست که چه ميزان کالا به ایران میفروشيم٬ نکته حائز اهميت این است که ایران چه ميزان مبادلات تجاری در واحد ارزهای ملی دو کشور با ما دارد. بنا بر این گزارش٬ «دنيس مانتوروف» وزیر صنعت و تجارت روسيه هفته گذشته مذاکراتی را با مقامات بانک مرکزی ایران در خصوص ایجاد روابط ميان بانکهای تجاری دو کشور برگزار کرد. «ولی ا... سيف» رئيس کل بانک مرکزی ایران هفته گذشته در دیدار با هيأتهای روسی در ایران گفته بود٬ ایران آمادگی دارد تا معاملات تجاری خود با روسيه را با ریال انجام دهد. وی در این رابطه گفته بود: ایران مقدماتی را برای تأسيس بانک مشترک با روسيه برای تسهيل تجارت بين دو کشور و با ارزهای ملی فراهم کرده است. پيش از این مهدی سنایی سفير ایران در روسيه گفته بود: تهران و مسکو روی طرحی کار میکنند که مبادلات تجاری خود را با ارزهای دو کشور انجام دهند. سفير ایران در روسيه همچنين از تاسيس بانک مشترک هم خبر داده بود. 80 نفر از هيئت تجاری روس هفته گذشته در تهران حضور داشتند تا مبادلات تجاری خود را با ایران افزایش دهند.

کد خبر 1768

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 3 =