کاهش سود مغایرتی با تصمیم شورای پول و اعتبار ندارد

کاهش سود سپرده های بانکی با تصمیمات شورای پول و اعتبار مغایرتی ندارد و این تصمیم قرار است از ابتدای آذر ماه اجرایی شود

کاهش سود سپرده های بانکی با تصمیمات شورای پول و اعتبار مغایرتی ندارد و این تصمیم قرار است از ابتدای آذر ماه اجرایی شود. به گزارش اگزیم نیوز در جلسه مدیران بانک ها و موسسات مجاز دولتی و خصوصی قرار شده از ابتدای آذر ماه نرخ سود سپرده های بانکی با دو واحد درصد کاهش روبرو شود. با انتشار این خبر برخی آن را در تضاد با تصمیم شورای پول و اعتبار برای تعیین سقف نرخ اعلام می کنند که در این زمینه معاون نظارتی بانک مرکزی این ادعا را رد می کند.

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی حمید تهرانفر اعلام کرده است که این اقدام با مصوبه شورای پول و اعتبار مغایرتی ندارد. وی در پاسخ به این پرسش که بانک مرکزی مکرراً در مواضع خود اعلام کرده است با توجه به روند کاهشی تورم، نرخ سود سپرده‌ها نیز باید تعدیل و متناسب با نرخ تورم محاسبه شود ، لیکن تاکنون این امر محقق نشده است. مشکل اصلی در عدم وجود تعادل در نرخ تورم و نرخ سود سپرده ها به چه امری بر می گردد؟ گفت: مشکل اصلی بانک‌ها در رقابت‌های غیر حرفه ای است که منجر به عدم تعادل در بازار پول و افزایش قیمت تمام شده تجهیز منابع می شود. با توجه به روند کاهشی نرخ تورم انتظار بر این است که نرخ سود سپرده ها نیز متناسب با آن کاهش یابد ولی عمدتا به دلیل مشکلات ساختاری انباشته شده در نظام بانکی این اتفاق نیفتاده است ضمن آنکه رقابت های غیراصولی نیز به این عدم تعادل دامن می زند و بانک ها باید مؤکدا از آن پرهیز کنند.

وی درخصوص رویکرد بانک مرکزی در تصمیم جدید شورای هماهنگی بانک‌های دولتی و خصوصی توضیح داد: بانک مرکزی ضمن تاکید بر رعایت سقف نرخ سود آخرین مصوبه شورای پول و اعتبار، با هر گونه تخطی از مصوبه مذکور، برخورد خواهد کرد. عملکرد بانک‌ها در گذشته نیز نسبت به مصوبه مذکور مورد توجه بوده و در موارد تخلف برخورد لازم به عمل آمده و چند پرونده نیز در حال حاضر در هیات انتظامی بانک‌ها در مرحله رسیدگی قرار دارد.

کد خبر 177

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 14 =