۸۳ میلیون یورو تسهیلات برای خط سوم انتقال برق ارمنستان

بانک توسعه صادرات احداث خط سوم انتقال برق در ارمنستان را با هدف صادرات و واردات برق به عهده گرفت و بر همین اساس بیش از ۸۳ میلیون یورو تسهیلات به این طرح اختصاص داد

بانک توسعه صادرات احداث خط سوم انتقال برق در ارمنستان را با هدف صادرات و واردات برق به عهده گرفت و بر همین اساس بیش از 83 میلیون یورو تسهیلات به این طرح اختصاص داد. مبلغ کل طرح 107 میلیون و 900 هزار یورو بوده که بانک توسعه صادرات تامین مالی 83 میلیون و 83 هزار یورو را با نرخ سود 5 درصد در سال عهده دار شده است.

تسهیلات این طرح از منابع بانک توسعه صادرات ایران و نوع عقود آن جعاله است. صدور خدمات فنی و مهندسی از ابعاد صادراتی طرح است و میزان اشتغال زایی مستقیم و غیرمستقیم آن نیز حدود 50 نفر است. صادرات حاصل از طرح به گرجستان ، روسیه و ترکیه خواهد بود. میزان همکاری بانک با سایر بانک ها در تامین مالی طرح 77 درصد مبلغ کل است و این طرح از محل منابع بانک و مابقی آن ازجانب شرکت صانیر بین الملل انجام خواهد شد. مدت زمان بهره برداری طرح حداقل 50 سال و مدت زمان ایجاد یا توسعه دو سال پیش بینی شده است. از آنجایی که صنعت نیرو در کشور به بلوغ کافی رسیده بنابر این درحال حاضر به عنوان صادرکننده خدمات در این حوزه مطرح است و بر همین اساس می تواند طرح هایی بزرگی را به عهده بگیرد. این طرح اولین طرح کشور ارمنستان در زمینه احداث خطوط 400 کیلوولت برق است که ازجانب یک شرکت ایرانی احداث می شود.خطوط انتقال برق بین دو کشور قبل از اجرایی شدن این طرح 300 مگاوات ظرفیت داشته است.
 

با اجرای خط سوم، انتقال برق دو مداره 700 کیلو ولتی بین دو کشور فراهم می شود که بر همین اساس دوکشور می توانند در مجموع هزار مگاوات برق بین خود مبادله کنند. با احداث خط سوم انتقال برق بین ایران و ارمنستان شبکه برق ایران به کشورهای ارمنستان، گرجستان، روسیه و ترکیه وصل می شود. با بهره برداری از این خط شبکه برق ایران از طریق ارمنستان و گرجستان به خطوط برق ترکیه نیز وصل می شود.شرکت صادرات تجهیزات و خدمات صنایع آب و برق ایران (صانیر) مجری طرح انتقال برق هزار مگاواتی ارمنستان به ایران با همکاری پیمانکاران کشورمان از مرز « نوردوز » در شمال غربی کشور (آذربایجان شرقی) است. اجرای خط سوم انتقال برق از ارمنستان به ایران برای دو کشور اهمیت بسزایی دارد و این طرح بسیار مهم ارزیابی شده است. طرح یاد شده یک طرح فراملی و برای دو کشور بسیار مهم است و شرکت بین المللی صانیر در همکاری با بانک توسعه صادرات در این زمینه جدیت دارد.

اجرای این خط بخشی از کریدور انرژی بین ایران و روسیه محسوب می شود و قرارداد ساخت خط سوم انتقال برق بین ایران و ارمنستان به ارزش 107 میلیون و 900 هزار یورو ازجانب شرکت بین المللی صانیر در دست اجراست. این طرح ازجانب پیمانکاران ایرانی در دست اجراست و در کشور ارمنستان ازجانب شرکت « هایون » مدیریت و شرکت صانیر مجری این طرح فرا ملی است. در این طرح نزدیک به 730 دکل در مسیری 275 کیلومتری نصب خواهد شد. جمهوری اسلامی ایران علاوه بر جمهوری خود مختار نخجوان با هفت کشور عراق، افغانستان، پاکستان، ارمنستان، آذربایجان، ترکمنستان و ترکیه تبادل برق دارد.

 

منبع: ایبنا

کد خبر 17735

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 1 =