رشد ۰.۱ درصدی نقدینگی در آذر ماه

رشد نقدینگی که در طی ماه های مرداد تا آبان روند کاهنده به خود گرفته بود، در پایان آذر ماه به ۱۱۸۴۸.۶ هزار میلیارد ریال رسید که در مقایسه با آذر ماه پارسال رشد ۲۸.۱ درصدی نشان می دهد

رشد نقدینگی که در طی ماه های مرداد تا آبان روند کاهنده به خود گرفته بود، در پایان آذر ماه به 11848.6 هزار میلیارد ریال رسید که در مقایسه با آذر ماه پارسال رشد 28.1 درصدی نشان می دهد. این در حالی است که نرخ رشد نقدینگی در مقایسه با اسفند ماه سال گذشته به ۱۶.۵ درصد رسیده است و در مقایسه با ماه قبل از آن تنها ۰.۱ درصد رشد را تجربه کرده است. به این ترتیب به نظر می رسد هرچند رشد سالانه نقدینگی هنور بسیار بالا است اما رشد ماهانه آن به شدت کاهش یافته که می توان گفت این موضوع به معنی کنترل نسبی افزایش نقدینگی در کشور است. این در شرایطی است که به گفته کارشناسان اقتصادی یکی از نقاط حساس و پاشنه اشیل سیاست های دولت در زمینه کنترل تورم تک رقمی رشد نقدینگی در کشور است که می تواند به تهدیدی جدی برای بازارهای مختلف تبدیل شود.

دکتر احمد مجتهد، رییس سابق پژوهشکده پولی و بانکی در گفتگو با اگزیم نیوز در خصوص اینکه چرا این نقدینگی تورم قابل توجهی به همراه نداشته است می گوید: آمار نشان می دهد روند تورم نقطه به نقطه با افزایش همراه بوده اما تورم متوسط (ماهانه) کاهش یافته است. در واقع رشد شاخص مصرف کننده در یک ماه، معادل تورم ماهانه است؛ اما متغیر دیگری که تغییرات شاخص را در ماه مورد نظر به مدت مشابه سال قبل در نظر می گیرد، تورم نقطه به نقطه است.

مجتهد با اشاره به اینکه انقباض نقدینگی بر روی رکود اقتصادی تاثیر بسزایی داشته است، گفت: البته این امر بی تاثیر از شرایط و فعالیت هایی که ما در سال های اخیر به علت تحریم ها و مشکلات داخلی( از جمله بدهی های شدید دولت) داشتیم، نیست.

وی افزود: البته برخی از بخش های کشور همچون نفت، خودرو، نیرو و... تاحدودی سرمایه گذاری خارجی را به خود جذب کرده و در این راستا تا حدودی نیز موفق عمل کرده است. بر همین اساس اگر بانک مرکزی رشد نقدینگی را کنترل نکند مجدد تورمهای چند رقمی را در کشور شاهد خواهیم بود.

رئیس سابق پژوهشکده پولی و بانکی در خصوص سیاست دولت برای ایجاد توازن بین نقدینگی و تورم گفت: نقدینگی، شاخصی که افزایش بیش از حد آن به سبب به هم ریختن تعادل عرضه و تقاضا باعث بالارفتن نرخ تورم و کاهش بیش از حد آن نیز مشکلات بسیاری را به همراه خواهد داشت؛ اما آنچه که در این میان با اهمیت جلوه می کند آن است که میزان نقدینگی باید به اندازه‌ای باشد که با کالا و خدمات برابری کند.

مجتهد در خصوص راهکارهای بهره گیری از نقدینگی در راستای رشد اقتصادی اظهار داشت: در شرایط فعلی سعی می شود با گردش نقدینگی در بازارها بخشی از خلا پولی جبران شود که این سیاست اشتباهی است و سیاست گذاری ها باید در حوزه تولید و گردش مالی در صنعت و کشاورزی انجام گیرد.

در این میان به گزارش اگزیم نیوز، سهم پول از رشد نقدینگی در دوره یکساله منتهی به آذر ماه امسال (آذر 95 نسبت به آذر 94) 33 درصد و از ابتدای امسال تا پایان آذر 12.7 درصد رشد داشته و به 1540.7 هزار میلیارد ریال رسیده است. شبه پول نیز به عنوان یکی دیگر از شاخص های اثرگذار در رشد نقدینگی در دوره زمانی یکساله منتهی به آذر ماه امسال 27.4 درصد و نسبت به سفند ماه پارسال 17.1 درصد رشد داشته و به 10307.9 هزار میلیارد ریال رسیده است. حجم نقدینگی در تیر ماه امسال با 30 درصد رشد به اوج رسید، اما از مرداد ماه روند کاهشی خود را آغاز کرد و به عدد 29.2 درصد رسید؛ این شاخص در شهریور ماه رشد 28.6 درصدی و در مهر ماه رشد 28.3 درصدی را ثبت کرد.
هرچند حجم نقدینگی کشور در آبان ماه به 28 درصد رسید اما آمار های مربوط به پایان آذرماه از رشد 0.1 درصدی آن نسبت به ماه قبل حکایت دارد. نقدینگی مجموع پول و شبه‌پول است که از جمع اسکناس‌ها و مسکوکات و سپرده‌های دیداری در یک کشور حاصل می شود.
ولی اله سیف رییس کل بانک مرکزی درباره حجم نقدینگی می گوید: حدود 15 درصد از نقدینگی محاسبه شده در آمارهای این بانک ناشی از ساماندهی موسسه های غیرمجاز در این دوره است که زیر نظر بانک مرکزی قرار گرفتند و به دنبال آن میزان نقدینگی محاسبه شده در بازار پولی به طور رسمی افزایش یافت. وی بارها تاکید کرده است که نباید از بزرگی عدد مربوط به حجم نقدینگی نگران بود زیرا این عدد باید در مقایسه با بزرگی اقتصاد کشور مقایسه شود.

کد خبر 17736

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 11 =