دو مانع بزرگ در مسیر توسعه تجاری ایران

اسدالله عسگر اولادی: عدم توافقات هسته ای و نیز محدودیت قانون ویزا دو مانع اساسی برای سرمایه گذاری هیئت های خارجی در ایران است

عضو هیئت نمایندگان اتاق های تهران و ایران گفت: عدم توافقات هسته ای و نیز محدودیت قانون ویزا دو مانع اساسی برای سرمایه گذاری هیئت های خارجی در ایران است.

بعد از به نتیجه رسیدن توافقات هسته ای میان ایران و کشورهای اروپایی هیئت های تجاری، اقتصادی و بازرگانی از کشورهای مختلف برای سرمایه گذاری و مذاکره وارد کشورمان شده اند. این تمایل کشورهای خارجی برای حضور و شناسایی بازارهای ایران از یک سو نشان  از شکسته شدن تحریم ها و علاقه فراوان آن ها برای سرمایه گذاری در پروژه های کشورمان می باشد و از سوی دیگر گفته می شود توافقات نهایی برای سرمایه گذاری آنان در کشور منوط به تصویب نهایی توافقات هسته ای است. در این خصوص اسدالله عسگر اولادی عضو هیئت نمایندگان اتاق های تهران و ایران به اگزیم نیوز گفت: حضور هیئت های خارجی در ایران تنها در حد مذاکره و شناسایی بازارهای موجود در کشور بوده است و هنوز توافقات جدی در خصوص سرمایه گذاری میان ایران و این هیئت ها امضا نشده است. اما حضور آنان نوید از برقراری مجدد روابط تجاری میان ایران و سایر کشورهاست.

وی ادامه داد: نمایندگان اتاق تهران و ایران هر دو جلساتی را با این هیئت ها برگزار کردند و پتانسیل های موجود در کشور را برای سرمایه گذاری به آنان نشان دادند اما متاسفانه تا به امروز سرمایه گذاری قابل لمس و جدی صورت نگرفته است.

عسگر اولادی افزود: با وجود آن که این هیئت ها تمایل زیادی برای سرمایه گذاری در کشور دارند اما تا زمانیکه توافقات هسته ای میان ایران و کشورهای اروپایی به نتیجه و تصویب نهایی نرسد آن ها اقدام به سرمایه گذاری در کشور نخواهند کرد. در واقع مقدمات سرمایه گذاری در حد مذاکره است و اینکه ما فکر کنیم مذاکرات بزودی به نتیجه برسد بسیار بعید است.

این عضو هیئت نمایندگان اتاق های تهران و ایران با اشاره به محدودیت قانون ویزا که در آمریکا به تصویب رسیده است گفت: حتی اگر مذاکرات هسته ای ایران به نتیجه برسد با وجود این قانون که در آمریکا به تصویب رسیده است ورود سرمایه گذاران خارجی به کشور با مشکل مواجه خواهد شد و در واقع این قانون بر علیه سرمایه گذاری در ایران خواهد بود.

کد خبر 1849

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 1 =