رشد ۰.۸ درصدی بخش غیرنفتی اقتصاد ایران

صندوق بین المللی پول اعلام کرد به رغم رشد ۶.۶ درصدی اقتصاد ایران در سال جاری بیکاری در این کشور بیشتر شده و بخش غیرنفتی در سال ۹۵ تنها ۰.۸ درصد رشد داشته است

صندوق بین المللی پول در جدیدترین ارزیابی خود از اقتصاد ایران رشد اقتصادی ایران در سال 95  را 6.6 درصد برآورد کرده است. این رقم برای سال آینده 3.3 درصد پیش بینی شده است.

بر اساس این گزارش رشد اقتصادی 6.6 درصدی اقتصاد در سال جاری تا حد زیادی مدیون رشد صادرات نفت بوده است.  بخش نفتی اقتصاد ایران در سال 95 رشد قابل توجه 52.2 درصدی را تجربه کرده است. این در حالی است که بخش غیرنفتی در این سال تنها 0.8 درصد رشد داشته است.

پیش بینی شده است رشد بخش نفتی در سال آینده به 2.6 درصد و رشد بخش غیرنفتی به 3.4 درصد برسد. این نهاد بین المللی نیز نرخ تورم در سال جاری را 8.9 درصد برآورد و این رقم را برای سال آینده 11.2 درصد پیش بینی کرده است.

با وجود رشد 6.6 درصدی اقتصاد ایران در سال جاری وضعیت اشتغال در این کشور بدتر شده است. ایران در سال 94 نرخ بیکاری 11 درصدی داشته که در سال 95 این رقم به 12.5 درصد افزایش یافته است. برای سال آینده نیز نرخ بیکاری 12.5 درصدی پیش بینی شده است.

برآوردهای صندوق بین المللی پول نشان می دهد پایه پولی در ایران طی امسال رشد 23 درصدی داشته و نقدینگی 29.5 درصد رشد داشته است. تراز حساب های جاری طی امسال به 23.8 میلیارد دلار رسیده و این رقم برای سال آینده 19.6 میلیارد دلار پیش بینی شده است.

میزان صادرات کشور نیز 102.2 میلیارد دلار و واردات 79.4 میلیارد دلار طی امسال برآورد شده است. این ارقام برای سال آینده به ترتیب 114.3 میلیارد دلار و 96 میلیارد دلار پیش بینی شده است. رقم برآوردی صندوق بین المللی پول از بدهی خارجی ایران در سال جاری 8.2 میلیارد دلار بوده است. دیون خارجی ایران نسبت به سال قبل از آن 1.8 میلیارد دلار کاهش داشته است. انتظار می رود در سال آینده نیز بدهی خارجی ایران به  7.5 میلیارد دلار کاهش یابد.

ذخایر ارزی ایران در سال جاری نسبت به سال قبل 3.9 میلیارد دلار کاهش یافته و به 132.3 میلیارد دلار رسیده است. کل درآمد نفتی کشور طی امسال 57.4 میلیارد دلار برآورد شده و پیش بینی شده است این رقم در سال بعد به 65.3 میلیارد دلار برسد. در سال 94 درآمد نفتی ایران 33.6 میلیارد دلار گزارش شده بود.

صادرات نفت کشور نیز امسال 2.4 میلیون بشکه در روز بوده که بر اساس پیش بینی صندوق بین المللی پول در سال آینده به 2.5 میلیون بشکه در روز خواهد رسید.

کد خبر 18862

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 7 =