اگر ایران به تعهدات خود عمل نکند مقابله را از سر می‌گیریم

گروه ویژه اقدام مالی در پایگاه اطلاع رسانی خود اعلام کرد ایران تنها تا ژوئن(خرداد) زمان دارد تعهدات خود را اجرایی کند، در غیر این صورت اقدامات مقابله‌ای خود را علیه این کشور از سر می‌گیریم

به گزارش اگزیم نیوز به نقل از FATF، گروه ویژه اقدام مالی اعلام کرد در ماه ژوئن سال 2016 در سطوح بالای سیاسی متعهد شد تا برخی اقدامات مورد نظر این گروه ویژه را در نظام بانکی و مالی خود اعمال کند.

بر اساس این گزارش،‌FATF در ماه ژوئن، اقدامات خود علیه ایران را به مدت 12 ماه به حالت تعلیق درآورد تا فعالیت‌های ایران در راستای اجرای اقدامات مد نظر این گروه ویژه را به دقت مورد بررسی و نظارت قرار دهد.

در صورتی که FATF در نظارت خود طی این مدت به این نتیجه برسد که ایران پیشرفت قابل قبولی در این زمینه نداشته مجددا اقدامات مقابله ای علیه کشور را از سر خواهد گرفت اما در صورتی که ایران به تعهدات خود در قبال FATF عمل کرده و این گروه ویژه اقدامات ایران را مثبت ارزیابی کند گروه ویژه اقدام مالی، اقدامات بعدی خود برای توسعه روابط مالی با ایران را در دستور کار قرار خواهد داد.

ایران تا زمانی که به طور کامل به تعهدات و اقدامات مورد نظر گروه ویژه اقدام مالی عمل نکند در بیانیه عمومی این گروه باقی خواهد ماند و تا زمانی که این اقدامات کامل شوند FATF همچنان نسبت به شرایط ایران حساس باقی می ماند و نسبت به شرایط ایران و تهدیدات آن علیه نظام مالی بین المللی نگران و در حالت هشدار باقی خواهد ماند.

بر همین اساس FATF همچنان از اعضا و نظام های قضایی کشورها می خواهد که نسبت به مبادلات مالی با ایران به شدت حساس بوده و از موسسات مالی زیر مجموعه خود بخواهند در تعاملات مالی با ایران بسیار محتاطانه عمل کنند.

بر اساس این اعلام، FTAF به نظارت بر اقدامات ایران برای اجرای معاهدات خود در راساتای اجرای توافق با FTAF با حساسیت بالایی ادامه خواهد داد.

به گزارش فارس به طور کلی FATF به بهانه جلوگیری از پولشویی و تأمین مالی سازمان های تروریستی در جهان تشکیل شد اما در حال حاضر به ابزاری برای کشورهای غربی برای اعمال فشار مالی علیه کشورهایی بدل شده است که سیاستی متفاوت با آنها را در دستور کار قرار داده اند.

کد خبر 18863

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 8 =