چانه زنی بانکی ایران با  چین

در مسیر بهبود روابط تجاری در خواست کردیم تعداد بانک های چینی که با ما در ارتباط هستند و همکاری می کنند، بیشتر شده و تعداد از ۱ بانک به ۴ بانک تغییر یابد. علاوه بر این موضوع خواستار این موضوع شدیم که سیستم LC به جای نقل و انتقالات نقدی در دستور کار قرار دهند

اسدالله عسگراولادی در گفت و گو با سایت خبری و تحلیلی اگزیم نیوز در خصوص این موضوع که دولت چین در حال تزریق منابع به اقتصاد کشورش است و تاثیری که این اتفاق می تواند بر روابط تجاری ایران و چین بگذارد، گفت: قبل از هر صحبتی باید گفت که برنامه ریزی تجاری ما برای کشور چین بلند مدت بوده است و به صراحت می توان گفت که چین بزرگترین شریک تجاری برای ما محسوب می شود.

رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و چین در ادامه افزود: این امر هم برای صادات و هم برای واردات محصولات صدق می کند. به عنوان مثال چین بزرگترین وارد کننده نفت تولیدی ما در منطقه محسوب می شود و ما چشم اندازی 50 ساله برای این کشور ترسیم کردیم.

وی در ادامه تصریح کرد: البته این در حالی است که با تحریم کشورهای غربی علیه کشور رابطه ما با این کشور تحت الشعاع قرار گرفت و در شرایط فعلی که بیش از یک سال از امضای توافق نامه مشترک برجام می گذرد، اقدامات زیادی در جهت بهبود روابط تجاری با این کشور صورت گرفته است.

عسگر اولادی می گوید: به این ترتیب در شرایط فعلی مشکل عمده ای با این کشور نداریم در مسیر بهبود روابط تجاری در خواست کردیم تعداد بانک های چینی که با ما در ارتباط هستند و همکاری می کنند، بیشتر شده و تعداد از 1 بانک به 4 بانک تغییر یابد. علاوه بر این موضوع خواستار این موضوع شدیم که سیستم LC به جای نقل و انتقالات نقدی در دستور کار قرار دهند.

وی در ادامه به روادید اشاره کرد و افزود: در حال چانه زنی با بزرگترین شریک تجاری خود هستیم تا به تجار و کارآفرینان ما روادید یک ساله بدهند تا به این ترتیب مسیر و بستر مناسب برایشان ایجاد شود.

عسگر اولادی در آخر به نوسانات یوان چین و ریال ایران در روبط تجاری ما با این کشور اشاره کرد و گفت: نوسان پول وخد کشور چین تاثیر آنچنانی در روابط تجاری ما این کشور ندارد و مشکل اصلی نوسانات ریال ایران است.

وی می گوید: دست کاری ریال ایران و پایین آمدن پول واحد کشور سبب می شود هم صادرات کشور و هم واردات کشورمان آسیب ببینند. به این ترتیب که پایین آمدن ریال نرخ ارز کاهش یافته و به این ترتیب ارز آوری کشور کمتر شده و بالطبع ضربات جبران ناپذیری متوجه بنگاههای تولیدی کشور خواهد شد.

اسداله‌ عسگراولادی در ژ خصوص احتمال کم‌رنگ شدن حضور چین در بازار ایران گفت: نه تنها تجار ایرانی بلکه چینی‌ها هم نگران توافقات صورت گرفته غرب با ایران نیستند و غربی‌ها جای چین را در بازار ایران نمی‌گیرند، این در حالی است که روابط دو کشور بر پایه منافع و ارتباطات درازمدت پایه‌گذاری شده و حتی اگر اروپایی‌ها به بازار ایران بیایند، چین جایگاه خود را همچنان خواهد داشت.
رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و چین افزود: سال گذشته روابط تجاری ایران و چین به ۵۲ میلیارد دلار رسید که به نظر می‌رسد با هدفگذاری‌های صورت گرفته، حجم مبادلات تجاری دو کشور در سال جاری با ده درصد افزایش از مرز ۵۵ میلیارد دلار عبور خواهد کرد، این در حالی است که هدف ما این است که حجم مبادلات تجاری ایران و چین به ۶۰ میلیارد دلار در سال جاری برسد.
وی از آغاز فاز جدید سرمایه‌گذاری چینی‌ها در بازار ایران در بهار امسال خبرداد و تصریح کرد: چین سعی داشت که به روند مذاکرات هسته‌ای ایران با غرب کمک کند، اینگونه نیست که این کشور با توافق ایران با غرب به دلیل به خطر افتادن منافعش، مخالف بوده باشد، بلکه سعی داشت که به روند مثبت این مذاکرات کمک کند.
به گفته عسگراولادی، چین برنامه درازمدتی را برای حضور در بازار ایران تدارک دیده و قرار است ظرف ۲۰ سال آتی، روابط تجاری ایران و چین دو برابر شود. اکنون هم چینی‌ها نگران کم رنگ شدن حضور خود در ایران نیستند.

کد خبر 18896

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 8 =