فاینانس خارجی در خدمت خلأهای صنعت برق کشور

رییس هیات مدیره سندیکای صنعت برق ایران گفت: فاینانس های ارزان قیمت خارجی به معنای استقراض از خارجی ها و اقدام مطابق میل و سلیقه آنهاست که به رقابت ناسالم و ناعادلانه ای در صنعت برق منجر می شود که در توان شرکت های ایرانی نیست

رییس هیات مدیره سندیکای صنعت برق ایران گفت: فاینانس های ارزان قیمت خارجی به معنای استقراض از خارجی ها و اقدام مطابق میل و سلیقه آنهاست که به رقابت ناسالم و ناعادلانه ای در صنعت برق منجر می شود که در توان شرکت های ایرانی نیست.

به گزارش اگزیم نیوز، «علیرضا کلاهی» عصر روز گذشته در همایش «چشم انداز کسب و کار صنعت برق» در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، افزود: در شرایط کنونی اگر سندیکای برق تغییر مسیر ندهد به طور قطع با مشکلات زیادی روبرو می شود.
به گفته این مسوول، بیکاری، بحران نظام بانکی و نرخ بهره های بانکی، از چالش های فراروی فعالان صنعت برق است و همه سود عملیاتی تقدیم بانک ها می شود.
وی بیان داشت: بیکاری و فضای کنونی کسب و کار یکی از مشکلات کلیدی است؛ به طوری که شمار رقیبان در حال افزایش است و فضای کسب و کار هر روز کوچک تر می شود که تداوم این روند به رقابت های مخرب و قیمت های انتحاری خدمات و تجهیزات منجر می شود.
رییس سندیکای برق ایران افزود: با وجود گزارش های رسمی درباره رشد اقتصادی بیش از پنج درصدی، همه توجه و رشد سرمایه گذاری مربوط به شرکت های بزرگ و بالادستی می شود و توجهی به صنایع کوچک و متوسط نشده است و در این زمینه به دولت بویژه وزارت صنعت، معدن و تجارت انتقاد جدی داریم.
وی با تاکید بر لزوم توجه به صادرات در این بخش، یادآوری کرد: بیش از 95 درصد صادرات خدمات فنی و مهندسی کشور به صنعت برق تعلق دارد که نزدیک به یک میلیارد دلار است و با خود ایجاد ارزش افزوده و اشتغال را به دنبال داشته است.
کلاهی همچنین با اشاره به ناکارایی بازار سرمایه و مشکلات کسب و کار که عزم جدی برای حل آنها وجود ندارد، به شرکت «کپکو» کره جنوبی اشاره کرد که برای حضور در بازار ایران، فقط یک دفتر 25 نفره از کارشناسان و متخصصان با افرادی مسلط به زبان فارسی مجهز کرده است اما برای نمونه شرکت های ایرانی برای حضور بیشتر در بازار عراق اقدام مناسبی نداشته اند.
وی تهدید دیگر فراروی فعالان صنعت برق را واردات از طریق فاینانس برشمرد و گفت: دولت به این طریق در نظر دارد کسری بودجه و کسری سرمایه گذاری خارجی خود را با وصل شدن به فاینانس خارجی برطرف کند که این، نه سرمایه گذاری خارجی بلکه استقراض است.
این فعال اقتصادی صنعت برق ادامه داد: دولت های چین، کره جنوبی و بتازگی اروپایی ها یک سری خطوط اعتباری ارزان قیمت را در اختیار اگزیم بانک های خود قرار داده اند تا شرکت هایشان در ایران به اجرای طرح یا صادرات کالا آن هم با نرخ هایی که صنایع داخلی کشور قادر به رقابت با آنها نیستند، بپردازند.
وی اضافه کرد: اینگونه رقابت کردن با خارجی ها عادلانه نیست و اگر به دنبال استفاده از این خطوط اعتباری هستیم، بلکه باید در بخش هایی که در آنها توانمندی بومی نداریم مانند قطارهای سریع السیر، حمل و نقل هوایی، برخی بخش های نفت و گاز و ... استفاده کنیم.
کلاهی همچنین درباره تغییر جهانی صنعت برق تصریح کرد: باید در نوع کسب و کار خود تغییر ایجاد کنیم و بدانیم آینده این صنعت در انرژی های تجدیدپذیر، نیروگاه های تولید پراکنده، اسمارت گریدها (شبکه های هوشمند) و... است.
به گزارش ایرنا، در پایان این همایش با سپاس از دست‌اندرکاران تهیه سند راهبردی کسب و کار صنعت برق، از نسخه چاپی سند راهبردی کسب‌و‌کار صنعت برق با حضور مدیران بلندپایه و فعالان صنعت برق و انرژی رونمایی شد.

کد خبر 18929

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 10 =