سرمایه‌گذاران اروپایی در حال عقب‌نشینی از ترکیه

کشورهای اتحادیه اروپا که تا چندی پیش بزرگ‌ترین سرمایه‌گذاران خارجی در ترکیه محسوب می‌شدند، اکنون از ضعف اقتصادی این کشور دچار هراس شده‌اند. اما ترکیه تجارت خود را به سوی خاورمیانه گشوده است

کشورهای اتحادیه اروپا که تا چندی پیش بزرگ‌ترین سرمایه‌گذاران خارجی در ترکیه محسوب می‌شدند، اکنون از ضعف اقتصادی این کشور دچار هراس شده‌اند. اما ترکیه تجارت خود را به سوی خاورمیانه گشوده است.

به گفته کارشناسان، ترکیه دستخوش یک تحول فرهنگی و اقتصادی اساسی شده است. از نظر سرمایه‌گذاران اروپایی، بی‌ثباتی سیاسی در این کشور و مجاورت آن با عراق و سوریه‌ای که درگیر جنگ و حوادث تروریستی هستند، دلایلی کافی برای پا پس کشیدن به شمار می‌روند. سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی (FDA) اتحادیه اروپا در ترکیه در طول سال گذشته بیش از 52 درصد کاهش یافته است. این در حالی است که از نظر کشورهای واقع در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا که روابط تاریخی با ترکیه داشته‌‌اند، این کشور همچنان مرکز خوبی برای مبادلات تجاری است و سرمایه‌گذاری آنها در این کشور در همین مدت بیش از دو برابر شده است.

معجزه اقتصادی ترکیه، یعنی ارتقای رتبه رشد اقتصادی آن و رسیدن به جایگاه هجدهمین اقتصاد بزرگ دنیا در 13 سال گذشته به واسطه تجارت گسترده آن با اتحادیه اروپا بوده که این شرایط در حال تغییر است. از میان شرکت‌های خارجی که تا ژوئن 2015 در ترکیه ثبت شده‌اند، 45 درصد از اتحادیه اروپا و 30 درصد از منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا بوده‌اند. کارشناسان معتقدند شرایط ترکیه و نیز رکود اقتصادی در اروپا، ترکیه را به استحکام هر چه بیشتر روابط با کشورهای همسایه در خاورمیانه ناگزیر می‌کند.

در ترکیه گروه‌هایی مثل «انجمن تجار و صنعتگران مستقل» (MUSIAD)، یکی از بزرگ‌ترین اتحادیه‌های تجاری و از عوامل موفقیت حزب حاکم عدالت و توسعه، از حامیان اصلی ایجاد ارتباطات تجاری بین ترکیه و کشورهای مسلمان، به ویژه کشورهای عربی منطقه هستند. لابی‌گری این گروه به انعقاد توافق‌نامه‌های تجاری آزاد بین ترکیه با اردن و لبنان در سال 2011 منجر شده و توافق‌نامه‌هایی با ایران و عراق نیز در دستور کار قرار دارد.

همچنین بیش از نیمی از شرکت‌های خارجی که در نیمه نخست سال 2015 در ترکیه ثبت شده‌اند، متعلق به عراق و سوریه بوده‌اند. افرادی همچون محمد سلام که فروشگاه پوشاک کوچکی در استانبول دارد، چهار ماه پیش، پس از تثبیت کنترل داعش بر شهر موصل، تصمیم گرفت کشورش عراق را ترک کند و به همراه خانواده‌اش به ترکیه مهاجرت کند. سلام پیش از آن مراوداتی با سرمایه‌گذاران ترک داشت و خودش می‌گوید به دلیل نزدیکی ترکیه به عراق و آشنایی با فرهنگ این کشور تصمیم گرفته به ترکیه مهاجرت کند. او علاوه بر فروشگاه پوشاک، از دریافت کمیسیون اجاره آپارتمان به افراد نیز درآمد کسب می‌کند و اخیرا رستوران کوچکی که غذاهای بومی عراق را عرضه می‌کند، تاسیس کرده است.

حوزه بعدی که سرمایه‌گذاران عرب خاورمیانه به آن روی آورده‌اند، حوزه املاک است که گران‌ترین نوع سرمایه‌گذاری در ترکیه محسوب می‌شود. شرکت‌هایی که به همین منظور در ترکیه تاسیس شده‌اند، تلاش می‌کنند با برگزاری کنفرانس‌ها و انتشار آگهی‌های عربی سرمایه‌گذاران بیشتری را که در حال حاضر بیش از 3/4 میلیارد دلار در سال در بخش املاک ترکیه سرمایه‌گذاری می‌کنند، جذب کنند.

در سال 2012 ترکیه قانونی را که می‌گفت تنها کشورهایی می‌توانند در ترکیه ملک بخرند که ترک‌ها هم اجازه مبادله ملک در کشورهای آنها را داشته باشند، لغو کرد. این اقدام سرمایه‌گذاران ثروتمند کشورهای حوزه خلیج فارس را به ترکیه سرازیر کرد. حتی کشورهایی مانند مصر که سومین کشور پرجمعیت و سومین اقتصاد دنیای عرب محسوب می‌شود و روابط سیاسی سردی با ترکیه دارد، از این قافله عقب نمانده است. 

سرمایه‌گذاران کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا، به دلایلی همچون ارزان‌تر بودن بازار ترکیه نسبت به اروپا، آسان بودن مهاجرت به این کشور و نیز قرابت‌های فرهنگی و دینی به این کشور علاقه نشان می‌دهند. این در حالی است که اروپایی‌ها و روس‌ها که زمانی بزرگ‌ترین سرمایه‌گذاران ملک در ترکیه بودند، به دلیل ترس از ضعف اقتصادی این کشور عقب‌نشینی کرده و در حال فروش املاک خود در این کشور هستند.

کد خبر 195

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 0 =