دعوت دستگاه قضا از فعالان بخش خصوصی

معاون قوه قضاییه بر این باور است که حرفی که از اتاق در مورد مسائل اقتصادی بیرون می‌آید باید کارشناسی ترین حرف باشد امااحساس می کنم آنقدر که باید در رابطه با فعالان بخش اقتصادی نقش آفرینی داشته باشیم، نداریم

نشست صبحانه کاری با حضور غلامحسین شافعی رئیس اتاق بازرگانی ایران و حجت الاسلام غلامحسین محسنی اژه ای معاون اول قوه قضاییه و جمعی از فعالان اقتصادی صبح امروز شنبه 21 اسفند 95 در محل اتاق ایران برگزار شد.

حجت‌الاسلام و المسلمین غلامحسین محسنی اژه‌ای در این نشست اظهار داشت: حرفی که از اتاق در مورد مسائل اقتصادی بیرون می‌آید باید کارشناسی ترین حرف باشد اما احساس می کنم آنقدر که باید در رابطه با فعالان بخش اقتصادی نقش آفرینی داشته باشیم، نداریم.

معاون رییس قوه قضاییه در ادامه گفت: ما می‌‌گوییم نقدینگی افزایش یافته، بدهی دولت به بانک مرکزی زیاد شده، بخش خصوصی و اتاق در این زمینه چه قدمی می تواند بردارد؟ آیا در این شرایط فقط ارائه نظر مشورتی از سوی اتاق کفایت می کند؟ شما به ما نظر مشورتی بدهید که ما چه کمکی می توانیم انجام دهیم؟ در این میان نقش اتاق بازرگانی در مشورت دادن به چه صورت بوده و نباید به مشورت دادن صرف این بسنده کرد.

وی گفت: من می خواهم کمیته های قضایی را تقویت کنم، چون فعلاً این کمیته ها به معاون اول سپرده شده است، من به رییس قوه قضاییه پیشنهاد دادم این کمیته ها را به دادستان کل کشور بسپارند اما ایشان با دلایلی اعلام کردند که فعلاً دست من باشد.

محسنی اژه ای در ادامه  با درخواست کمک از فعالان اقتصادی و اتاق در پرونده های اقتصادی ، تصریح کرد: افرادی از فعالان اقتصادی دچار مشکل می شوند و این مشکل تا به قوه قضاییه می کشد ؛ با این مشکل مردم، نظام و قوه قضاییه ضرر می کنند. 

وی با نام بردن از چند فعال اقتصادی دارای پرونده بزرگ در محاکم قضایی ، ادامه داد: وقتی مدیرعاملی دستوری و با سفارش نصب می شود ، در این صورت فردا از نصب کننده حرف شنوی دارد و امتیازاتی به یک عده می دهد و از یک عده محروم می کند. اژه ای ادامه داد: در کمیته های حمایت قضایی در قوه قضاییه ، ٦٠٠ مورد از سال ٨٦ حمایت های اقتصادی انجام شد و حدود بیش از ٥٠٠ مورد از این ٦٠٠ مورد، تصمیماتی گرفته شد اما ظرفیت های بیشتری بین اتاق بخش خصوصی و قوه قضاییه وجود دارد.

اژه‌ای بیان داشت: باید دید در شرایط کنونی قوه قضاییه چه کمکی به بخش خصوصی و فعالان اقتصادی می کند و فعالان اقتصادی چه کمکی می توانند در جریان رسیدگی به پرونده ها مهم اقتصادی کنند.

وی ادامه داد: می گویند امروز شرایط حاکم بر بخش اقتصاد بسیار مهم است در واقع اقتصاد در همه زمان ها مخصوصا در شرایط کنونی مهم است چون دولت های متخاصم قصد ضربه زدن به کشور در زمینه اقتصادی را دارند. دشمنان درک کرده اند که جنگ نظامی پرهزینه است و باعث اتحاد مردم می شود و اگر می خواهند به اهداف خود برسند باید از این طریق وارد شوند.
سخنگوی قوه قضاییه خاطرنشان کرد: نگاه ما و اسلام در بخش مالکیت خصوصی و فعالیت اقتصادی مشخص است ؛ در اسلام برای فعالیت اقتصادی شرایطی وجود دارد اما برای مالکیت خصوصی سقفی وجود ندارد. 

معاون اول قوه قضاییه گفت: برخی اشاره کردند امروز شرایط حاکم بر بخش اقتصاد بسیار مهم است بله درست است اقتصاد در همه زمان ها مخصوصا الان مهم است. زیرا دشمن متخاصم قصد دارد در زمینه اقتصادی به ما ضربه بزنند زیرا درک کردند جنگ پرهزینه است و باعث می شود مردم متحد شوند و اگر می خواهند به اهداف خود برسند باید از این طریق عمل کنند.

سخنگوی قوه قضاییه تصریح کرد: در یک دهه قبل که سیاست های کلی نظام و  اصل 44 توسط مجلس برای اجرا ابلاغ شده باز پس از چند سال مقام رهبری سیاست کلی اقتصاد مقاومتی را ابلاغ کردند. اژه‌ای افزود: اینکه دولت جدید بگوید مشکلات مربوط به دولت قبل بود درست و کافی  است؟اینکه گفته شود نتوانستیم کاری بکنیم قابل قبول نیست.

سخنگوی قوه قضاییه تصریح کرد: اینکه می گوییم اقتصاد دولتی خوب نیست و باید به بخش خصوصی محول شود که این حرف درست است باید ببینیم بخش خصوصی متولی خاصی دارد؟ و اگر بگویبم اتاق بازرگانی متولی آن است ایا تمام وظایف خود را انجام داده است. ایا توانسته سه قوه را در جهت خصوصی شدن رهنمود کند. ایا توانسته اهمیت مسایل قضایی را برای سه قوه تبیین کند.

اژه ای افزود: یک شعبه از بانکی سه هزار میلیارد ال سی غیر معتبر صادر می کند که اگر یک نفر متخصص بود متوجه میشد این‌کار ایراد دارد. وی اعلام کرد در نشست مشترکی که مجدد خواهیم داشت بررسی می کنیم کمیته های حمایت قضایی کدام استان عقب است و کدام استان خوب کار کرده است.

اژه ای در مورد قاچاق با اشاره به نظر رهبری در اینباره گفت: مقام معظم رهبری علنی گفتند با قاچاقچیان برخورد کنید و کالای قاچاق را آتش بزنید؛ یک سوال مطرح است که امحا شود یا نشود، رهبری گفتند امحا شود بعد آمدند گفتند نباید از بین برد، کسانی که با امحاء مخالف هستند راه حل برای برخورد با قاچاق بدهند.

 

کد خبر 19966

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 8 =