آخرین جلسه پارلمان بخش خصوص در سال ۹۵

آخرین نشست هیات نمایندگان اتاق ایران در سال ۹۵ با حضور هیات رئیسه و اعضای هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنعت، معدن و کشاورزی ایران برگزار شد.در نشست بیست و دوم هیات نمایندگان اتاق ایران به بررسی برنامه و بودجه سال ۹۶ پرداخته شد.

آخرین نشست هیات نمایندگان اتاق ایران در سال 95 با حضور هیات رئیسه و اعضای هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنعت، معدن و کشاورزی ایران برگزار شد.در نشست بیست و دوم هیات نمایندگان اتاق ایران به بررسی برنامه و بودجه سال 96 پرداخته شد.

غلامحسین شافعی رئیس اتاق ایران گفت: به‌ طور قطع سال بسیار دشواری را پشت سر گذاشته‌ایم و راه دشواری هم پیش رو داریم. امیدوارم این تقارن میمون و خجسته که آغاز سال جدید با تولد حضرت فاطمه زهرا (س) تقارن پیدا کرده است، قدم گذاشتن در مسیر جدید را مهیا کند. روزی می‌رسد که غم‌ها فرونشسته و قد فعالان اقتصادی برافراشته می‌شود.

 وی در ادامه گفت: آنچه در شرایط فعلی به عنوان یک واقعیت می‌بینیم، اگر بخواهیم دلایل ریشه‌ای و بنیادی برای پیدایش معضلات موجود در کشور اعم از معضلات اقتصادی، اجتماعی و حتی معضلات امنیتی را برشماریم باید این‌گونه عنوان کنیم که قرار نگرفتن در مسیر توسعه اقتصادی عامل اصلی همه این چالش‌هاست.

شافعی خاطرنشان کرد: در شرایط امروز به‌جرئت می‌توان گفت که توسعه اقتصادی هم ‌ریشه حفظ و هم افزایش اقتدار و امنیت کشور است.اگر بخواهیم یکی از مشکلات اصلی موجود در اقتصاد را شناسایی کنیم به عدم وجود سرمایه، منابع مالی و سرمایه‌گذاری می‌رسیم که در حقیقت مشکل اصلی نیستند و باید یادآوری کرد که معضل اصلی امروز، عدم شناخت تقدم و تأخر در تصمیمات اتخاذشده و مفاهیم کاربردی در اقتصاد است که متأسفانه به علت دخالت گروه‌های ذی‌نفع، به وجود آمده و هنوز هم توسط آنها تبلیغ می‌شوند.

رئیس اتاق بازرگانی ایران گفت: به‌صراحت می‌گویم که مشکل اصلی تنها کمبود منابع نیست بلکه آنچه طی سال‌های گذشته و امروز مغفول مانده، توجه به روند تخصیص نامطلوب و نادرست منابع است. مهم‌تر از منابع مالی آنچه نبود آن به‌شدت حس می‌شود، متأسفانه اقتصادی نبودن تولید و سودآوری امور غیرمولد است. پس به نظر می‌رسد باید بخش‌های مولد اقتصادی را که پیشرو و توسعه آفرین هستند، از بخش‌های نامولد جدا کرده و نگاه متفاوت نسبت به آنها را شکل داد؛ نظام مالی و پولی در راستای حمایت از این مسیر به کار رفته و در این مورد از نقش اثرگذار بانک‌ها غافل نماند.

 وی با تاکید بر این مهم که باید با دقت و نظارت از بانک‌ها در لوای برنامه بلندمدت و توسعه‌ای، بهره برد افزود:باید این واقعیت را دید که اقتصاد کشور ظرفیت پذیرش این‌همه بانک و موسسه مالی و اعتباری را ندارد و باید ادغام آنها را مورد توجه قرار داد. شاید یکی از علل بالا بودن بهای تمام شده پول، وجود این میزان بانک و موسسه مالی باشد.

 وی در ادامه به مساله اندازه دولت پرداخت و گفت: بدنه سنگین دولت به یک چالش تبدیل شده و علی‌رغم کاهش بهای نفت حاضر نیست هزینه خود را کاهش دهد. به همین منظور فشار مضاعفی بر سایر بخش‌هایی که باید این هزینه را تأمین کنند، وارد می‌آید.

 شافعی بیان داشت :برنامه‌های توسعه‌ای کشور هم مشکل‌ساز شده‌اند. این روزها شاهد مهاجرت با سرعت‌بالا از روستا و شهرهای کوچک به شهرهای بزرگ هستیم و همین مسئله حاشیه‌نشینی را به‌سرعت افزایش داده است. یکی از علل آن توجه نکردن برنامه توسعه‌ای کشور به توسعه روستاهاست؛ توسعه باید از روستا آغاز شود.توسعه پیدا کردن شهرها چیزی جز بلای جدید، گسترش حاشیه‌نشینی و حتی تهدید امنیت جامعه، دربر ندارد.

 وی با اعلام قدردانی بخش خصوصی از دولت بابت سیاستهای کاهش تورم گفت: بخش خصوصی از سیاست‌های کاهش تورم استقبال می‌کند و از دولت بابت این اقدامات سپاسگزار است. اما درعین‌حال نگران است که مسئولان درصدد استفاده از ابزار پولی برای رونق کوتاه‌مدت اقتصاد باشند. این نگرانی وجود دارد که مجدد بدون آنکه نهال تولید کاشته شود، بخش مالی را در جامعه متورم کنیم و درنهایت خطاب به تصمیم‌گیرندگان می‌گویم که با تصمیمات عادی و قوانین مربوط به شرایط عادی، نمی‌شود وضعیت غیرعادی را تغییر داد.

 

همچنین طی این جلسه از نرم افزار «اتاق» رو نمایی شد.این اپیلیکیشن امکان ارتباط و تعامل بیم اعضای اتاق و سایر فعالان اقتصادی را فراهم می آورد. همچنین با اختیار گذاشتن امکلن اظهار نظر روی پستهای ارسالی در کانالها و جستجئی هوشمند در دایرکتوری اعضا و استعلام عضویت کارت بازرگانی در مسیر تسهیل فرایندهای اداری گام بر می دارد.

کیوان کاشفی عضو هیات رئیسه اتاق ایران برنامه‌های سال 96 اتاق را اعلام کرد و حسین پیرموذن دیگر عضو هیات رئیسه نیز بودجه پیشنهادی سال آینده را مطرح کرد که با اکثریت آرا به تصویب رسید.

 

 

کد خبر 19988

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 2 =