رفع چالش های پولی با برجام

رئیس پژوهشکده پولی و بانکی با تاکید بر اینکه، نظام بانکی در نحوه اتصال به سوییچ های بین المللی در بخش بانکداری الکترونیک با مشکلاتی مواجه است، گفت: نظام بانکی کشور با اجرای برجام باید در این زمینه پروتکل هایی را منعقد کند

رئیس پژوهشکده پولی و بانکی با تاکید بر اینکه، نظام بانکی در نحوه اتصال به سوییچ های بین المللی در بخش بانکداری الکترونیک با مشکلاتی مواجه است، گفت: نظام بانکی کشور با اجرای برجام باید در این زمینه پروتکل هایی را منعقد کند.

علی دیواندری در نشستی خبری در خصوص وضعیت بانکداری الکترونیک کشور و چگونگی وضعیت آن برای اتصال با سوییچ های بین المللی همزمان با اجرای برجام، افزود: خدمات پرداخت خرد در کشور در حد استاندارد های بین المللی است و مشکلی در این زمینه نداریم اما در بخش اتصال به خارج با مشکلاتی مواجه هستیم .

وی با بیان اینکه، در زمان تحریم امکان رفع موانع اتصال به سوییچ های بین المللی و امضای پروتکل ها وجود نداشت، ادامه داد: در بخش تسویه کارت های قابل ارایه به مشتریان نیز با مشکلاتی مواجه ایم و تا زمانی که ارز تک نرخی نشود نمی توان این مشکل را رفع کرد.

دیواندری با اشاره به برنامه بانک مرکزی برای تک نرخی کردن ارز، گفت: هر چند قابلیت اتصال به سوییچ برخی از کشورها وجود دارد اما نحوه تسویه در بحث های ارزی با مشکل مواجه است زیرا در زمان حاضر نرخ ارز مسافرتی با بازار آزاد متفاوت است که با تک نرخی کردن ارز این مشکل رفع می شود.

رئیس پژوهشکده پولی و بانکی، بررسی روندهای کلان بین المللی در حوزه بانکداری الکترونیک، ایجاد فضای مناسب برای سیاست گذاران و بانکداران داخل، معرفی نقشه راه نظام های پرداخت ملی، بررسی قوانین و مقررات موجود در حوزه بانکداری الکترونیک و ارائه دستاوردهای ملی و بین المللی در حوزه بانکداری الکترونیک را از جمله اهداف کلان این همایش برشمرد.

وی اضافه کرد: همچنین این همایش فرصتی برای به روز شدن اطلاعات کارشناسان حوزه بانکداری الکترونیک و اینکه شرکت های فعال در حوزه آی تی محصولات و خدمات خود را ارائه دهند.

دیواندری درخصوص محورهای اصلی برگزاری این همایش نیز گفت: نظام های پرداخت، صنعت بانکداری، زیر ساخت های بانکداری دیجیتال و هوش تجاری، محورهای اصلی این همایش هستند.

وی افزود: همایش «بانکداری الکترونیک و نظام های پرداخت» نیز به لحاظ محتوای علمی و هم تکنولوژیکی، معتبرترین همایش در حوزه بانکداری الکترونیک است و حضور بانک مرکزی و صاحب نظران فرصت مغتنمی، برای حضور پژوهشگران در عرصه بانکداری الکترونیک محسوب می شود.

وی درباره برنامه های جانبی این همایش نیز گفت: برگزاری نمایشگاه و جشنواره مرحوم نوربخش از برنامه های جانبی این همایش است و بانک های نوآور در حوزه بانکداری الکترونیک را رتبه بندی کرده و رتبه های بالا را معرفی خواهیم کرد.

رئیس پژوهشکده پولی و بانکی عنوان افزود: سه معیار نوآورانه، کاربردی و اقتصادی بودن، معیارهای اصلی معرفی بانک های برتر است.

وی ادامه داد: یکی از دستاوردهای این همایش می تواند این موضوع باشد که بانک ها خدمات کاربردی و نوآوری در جهت حل مشکل مشتریان داشته باشند و این کار نیز طبق روال گذشته انجام خواهد شد؛ همچنین بخش جدیدی «سخن ساده» به همایش امسال اضافه شده است. در نظر داریم خانواده بزرگ نظام بانکی درگیر این کار شده و در حوزه بانکداری الکترونیک پیشنهادهای خود را ارسال کنند و به ایده های برتر جایزه اختصاص داده می شود.

به گزارش ایرنا، پنجمین همایش «بانکداری الکترونیک و نظام های پرداخت» روزهای 21 و 22 دی ماه در مرکز همایش های برج میلاد برگزار خواهد شد.

کد خبر 200

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 2 =