گام جدید دولت برای حمایت از تولید ملی

گمرک ایران برنامه جدید دولت برای حمایت از واحدهای تولیدی را به گمرکات سراسر کشور ابلاغ کرد

به گزارش اگزیم نیوز، بر اساس این برنامه، محور اصلی حمایت از تولیدکنندگان داخلی برای تسهیل و تخفیف در ورود مواد اولیه و کالاهای واسطه‌ای مورد نیاز در چارچوب سیاستی پیاده‌سازی خواهد شد که قبلا این سیاست برای خودروسازان داخلی پیاده شده بود و همچنان هم این برنامه حمایتی با عنوان آی پی آی(IPI)  در حمایت از قطعات وارداتی خودروسازان ادامه دارد.

بر این اساس میزان درصد ساخت داخل، ملاک تعیین حقوق ورودی برای کالاهای وارداتی تولیدکنندگان داخلی خواهد بود که قرار است جداول پیوست آن در خصوص درصد ساخت داخل واحدهای تولیدی از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت تهیه و به گمرک ابلاغ شود.

این بخشنامه از سوی دبیرخانه هیات دولت و در اجرای بند چ ماده ۳۸ قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت به گمرک اعلام و از طرف مرکز واردات و امور مناطق آزاد و ویژه گمرک ایران جهت اجرا به گمرکات سراسر کشور ابلاغ شده است.

بر این اساس مقرر شده تا واحدهای تولیدی مطابق با میزان درصد ارزش اجزای تشکیل دهنده قطعه، نسبت به پرداخت حقوق ورودی اقدام کنند.

میزان درصد ارزش اجزای تشکیل دهنده قطعه که در داخل ساخته شده است، بر پایه لیست درصد ارزشی اجزای قطعه(IPI)  که توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت تهیه می‌شود، تعیین خواهد شد که شرایط اعطای این تسهیلات به تولیدکنندگان داخلی بر اساس بخشنامه ابلاغی به گمرکات سراسر کشور به شرح زیر است:

الف- چنانچه قطعات منفصله کالایی به صورت CKD توسط تولیدکننده وارد شود، براساس مندرجات ذیل و با رعایت بند 2 همین دستورالعمل اقدام خواهد شد.

 میزان تسهیلات براساس درصد ساخت داخل قطعات منفصله:
عمق ساخت داخل کمتر از 20 درصد، معادل 80 درصد حقوق ورودی کالای کامل
عمق ساخت داخل 20 تا 30 درصد، معادل 70 درصد حقوق ورودی کالای کامل
عمق ساخت داخل31 تا 40 درصد، معادل 60 درصد حقوق ورودی کالای کامل
عمق ساخت داخل 41 تا 50 درصد، معادل 50 درصد حقوق ورودی کالای کامل
عمق ساخت داخل 51 تا 70 درصد، معادل 40 درصد حقوق ورودی کالای کامل
عمق ساخت داخل71 درصد و بالاتر، معادل 20 درصد حقوق ورودی کالای کامل

ب- فهرست اقلام ساخت داخل و خارج و عمق ساخت و درصد ارزش هر کالایی برحسب مدل از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت به صورت دفترچه IPI تهیه و در صورت تأیید و ابلاغ از سوی مرکز واردات و امور مناطق آزاد و ویژه گمرک قابل اجراست.

ج- اجرای بند 3 تبصره 2 ماده قانونی اشاره شده مستلزم صدور گواهی عدم ساخت داخل از سوی دفتر ذی‌ربط در وزارت صنعت، معدن و تجارت بوده که در آن مشخصات دقیق کالا همراه با شماره ثبت سفارش، مبلغ و شماره سیاهه خرید (فاکتور) تصریح شده باشد، خواهد بود.

کد خبر 20122

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 1 =