صعود چهار پله‌ای ایران در سال ۲۰۱۷

آخرین ارزیابی و رتبه‌بندی مجمع جهانی اقتصاد در خصوص رقابت‌پذیری صنعت گردشگری و سفر در جهان، نشان می‌دهد که جایگاه ایران در سال ۲۰۱۷ در مقایسه با سال ۲۰۱۵، بهبود یافته است

مجمع جهانی اقتصاد به طور مرتب گزارش دوسالانه خود را با موضوع رقابت‌پذیری صنعت گردشگری و سفر منتشر می‌کند و در این زمینه با اندازه‌گیری چهار مولفه اصلی توانمندسازی محیط، سیاست‌های گردشگری، زیرساخت‌ها و منابع طبیعی و فرهنگی، وضعیت و جایگاه کشورهای در صنعت گردشگری را مورد بررسی قرار می‌دهد.


به گزارش روابط عمومی اتاق تهران، در رتبه‌بندی مجمع جهانی اقتصاد برای سال 2017، کشور اسپانیا برای دومین بار متوالی رتبه نخست را در شاخص رقابت‌پذیری سفر و گردشگری را به دست آورده است. پس از اسپانیا، کشورهای فرانسه، آلمان، ژاپن، انگلستان، آمریکا، استرالیا، ایتالیا، کانادا و هلند به ترتیب در رتبه‌های دوم تا دهم شاخص رقابت‌پذیری سفر و گردشگری را از آن خود کرده‌اند.
بر اساس این گزارش، ایران در سال 2017 با چهار پله صعود به رتبه 93 در میان 136 کشور جهان دست پیدا کرده است. ایران در این شاخص در سال 2015 جایگاه 97 از میان 141 کشور، در سال 2013 جایگاه 98 از بین 140 کشور و در سال 2011 رتبه 114 در میان 139 کشور جهان را به خود اختصاص داده بود.


طبق رتبه‌بندی مجمع جهانی اقتصاد، درسال 2017 جایگاه ایران در این صنعت در میان کشورهای خاورمیانه، هشتم است در حالی که طی سال 2015، ایران در جایگاه نهم منطقه خاورمیانه قرار داشت.
همچنین بر اساس این گزارش، با ورود 5.2 میلیون گردشگر خارجی به ایران و حدود 3.5 میلیارد دلار درآمد به دست آمده ناشی از آن، متوسط دریافتی‌های ایران به ازای ورود هر گردشگر معادل 665.1 دلار بوده است. صنعت سفر و گردشگری با ارزش افزوده تقریبا 10.1 میلیارد دلاری، سهم 2.5 درصدی از کل تولید ناخالص داخلی ایران را تشکیل داده و با 476 هزار شغل، سهم 1.9 درصدی از کل اشتغال کشور را به خود اختصاص داده است.


برای مطالعه دقیق‌تر گزارش مجمع جهانی اقتصاد و امتیازهای ایران در شاخص‌های مورد بررسی، می‌توانید تحلیل معاونت بررسی‌های اقتصادی اتاق تهران از این گزارش را در لینک زیر به همراه نمودارها و جداول مشاهده و مطالعه کنید.

 

منبع: اتاق تهران

کد خبر 20209

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 4 =