۲۷ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۹
رخت حمایتی گمرک برای صنعت پوشاک

حسابرسی برندهای معروف، اجرای شماره بارکد و شناسه کالا از جمله برنامه‌های گمرک برای حمایت از تولیدکنندگان پوشاک است

حسابرسی برندهای معروف، اجرای شماره بارکد و شناسه کالا از جمله برنامه‌های گمرک برای حمایت از تولیدکنندگان پوشاک است. به گزارش اگزیم نیوز گمرک ایران اعلام کرد: در جلسه‌ای با حضور اعضای انجمن صنایع نساجی ایران و به ریاست رئیس کل گمرک ایران قرار شد گمرک ایران حسابرسی پس از ترخیص را درخصوص برخی برندها اجرایی می‌کند تا مشخص شود پوشاک موجود در بازار برخی برندهای معروف آیا پس از طی تشریفات کامل گمرکی وارد کشور شده است یا بدون پرداخت حقوق و عوارض گمرکی و با دور زدن قانون تا در اولین فرصت نسبت به جریمه‌های سنگین این برندها اقدام شود.
همچنین وزارت صنعت، معدن و تجارت مکلف شده است صرفاً پس از ثبت برند انواع پوشاک توسط نمایندگی نسبت به ثبت سفارش اقدام کند.
جلوگیری از نصب تابلوهای تبلیغاتی برای شرکت‌هایی که فاقد نمایندگی هستند از دیگر تصمیم های این جلسه است که می‌تواند در کاهش سوءاستفاده از برندهای معروف پوشاک مؤثر باشد.
شماره بارکد (GTIN) و شناسه کالا به منظور شفافیت هر چه بیشتر واردات پوشاک اجرایی خواهد شد و نمایندگی‌ها مکلف به ثبت قیمت رسمی ارائه شده از شرکت مادر هستند که صحت آن به تأیید مقامات صلاحیت‌دار کشور مبدأ (اتاق بازرگانی) و رایزن جمهوری اسلامی ایران در کشور مبدأ رسیده باشد و هنگام دریافت گواهی ثبت نمایندگی از مرکز اصناف (قبل از واردات کالا) باید شناسه لازم را در سامانه TSC دریافت و به گمرک اجرایی ارائه کنند.
یکی دیگر از تصمیم های مهم در این جلسه آن است که ثبت سفارش پوشاک باید به نام دارنده گواهی فعالیت نمایندگی باشد و در هنگام اظهار پوشاک به گمرک مشخصات کالای وارداتی و نشان تجاری پوشاک ثبت شود.
ارزش انواع پوشاک با برندهای مربوط باید در سامانه TSC گمرک ایران برمبنای هر ثوب تعیین و اعلام شود.
با توجه به پیاده‌سازی سامانه جامع امور گمرکی و پنجره واحد تجارت فرامرزی در گمرک انتظار می‌رود با همکاری و هماهنگی بیشتر سازمان و نهادهای حاضر در این جلسه روند کاهش قاچاق پوشاک خارجی و حمایت از تولیدکنندگان داخلی سرعت بیشتری بگیرد.
گمرک ایران پیش از این نیز در بخشنامه های جداگانه ای ؛ ورود پوشاک از محل رویه های ملوانی ، گذر مرزی یا با درخواست سازمان ها یا در پوشش مصوبات کارویژه مرز را ممنوع اعلام کرده بود.
همچنین گمرک ایران در بخشنامه دیگری به گمرکات اعلام کرد در مبادی ورودی مناطق آزاد مستقر شود و پس از اقدامات لازم نسبت به ارزشگذاری کالاهای وارده به مناطق آزاد اقدام و بر اساس ارزش اعلامی گمرک وفق مقررات مناطق آزاد نسبت به اخذ عوارض اقدام کند که یکی از محورهای اصلی این بخشنامه پوشاک است.
همچنین مقرر شد در مناطق آزاد بر اساس موافقتنامه تجارت ترجیحی پوشاک وارداتی از ترکیه صرفا به صورت تجاری و بدون اعمال هر گونه تخفیف منطقه و رعایت شرایط عمومی صادرات و واردات کشور و سایر مقررات و بخشنامه های مربوطه و نیز داشتن گواهی مبدا و همچنین حمل مستقیم از کشور ترکیه ، پس از انجام تشریفات گمرکی نسبت به ترخیص پوشاک اقدام شود.

کد خبر 20216

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 2 =