مأموریت جدید بانک مرکزی به شبکه بانکی

رئیس کل بانک مرکزی گفت: ماموریت اصلی بانک ها و شعب در دوره فعلی، تمرکز بر وصول مطالبات غیر جاری و بازگرداندن آنها به چرخه ارائه تسهیلات است تا نظام بانکی بتواند از حداکثر ظرفیت خود برای کمک به تولید و رونق اقتصادی استفاده کند

رئیس کل بانک مرکزی گفت: ماموریت اصلی بانک ها و شعب در دوره فعلی، تمرکز بر وصول مطالبات غیر جاری و بازگرداندن آنها به چرخه ارائه تسهیلات است تا نظام بانکی بتواند از حداکثر ظرفیت خود برای کمک به تولید و رونق اقتصادی استفاده کند. به گزارش اگزیم نیوز به نقل از بانک مرکزی، ولی الله سیف با حضور در همایش سراسری مدیران بانک، ضمن تبریک پیروزی مردم ایران در انتخابات ریاست جمهوری، بر استفاده از همه توان و ظرفیت نظام بانکی برای کمک به تولید و ایجاد اشتغال تاکید کرد.
وی ادامه داد: این دستاورد بزرگ ملی حاکی از عمق بینش و درک صحیح مردم نسبت به اولویت ها و شرایط کشور است. شرایط رو به رشد اقتصادی کشور در کنار دستاوردهای دولت یازدهم در سایه تدبیر و نگاه کارشناسانه ای که بر کل دولت حاکم بوده محقق شده است و امیدواریم که این شرایط پایدار در آینده نیز ادامه پیدا کند.
وی با بیان اینکه دولت دوازدهم مسئولیت سنگینی در قبال آرای اعتماد مردم برعهده دارد، افزود: اکنون همه دستگاه ها باید خود را برای خدمت به مردم آماده کنند؛ چراکه مردم با رای خود از کلیت نظام حمایت کردند. مدیران باید تمام توان خود را برای خدمتگزاری به مردم به کار گیرند. از این منظر لازم است نظام بانکی به رغم مسائل و مشکلاتی که با آن روبرو است نقش جدی تری را بر عهده بگیرد. به بیان بهتر در حال حاضر نظام بانکی باید علاوه بر اینکه نسبت به اصلاح درونی و تقویت ساختارهای درآمد هزینه و ترازنامه ای خود بپردازد، هم زمان نیز باید نسبت به افرایش اثربخشی و تخصیص بهینه منابع محدود تسهیلاتی اقدامات جدی را در دستور کار قرار دهد.
سیف با اشاره به حماسه تاریخی فتح خرمشهر گفت: سوم خرداد یادآور رشادت ها و تلاش های جان برکفانی است که در مسیر تحقق آرمان های انقلاب تلاش و حماسه های بزرگی را خلق کردند.‌ آرامش امروز ایران، آن هم در منطقه‌ای پرتلاطم و پرمخاطره، مدیون خون پاک شهیدان و از خودگذشتگی های آنان است.
رئیس شورای پول و اعتبار، سال گذشته را سالی استثنایی برای اقتصاد ایران خواند و گفت: بر این اساس در سال گذشته توانستیم هم زمان به رشد اقتصادی دورقمی و نرخ تورم تک رقمی دست یابیم که این دو برای اقتصاد ایران دستاوردی استثنایی و مهم تلقی می‌شود.
سیف با بیان اینکه نظام بانکی نقش مهمی در تحقق اهداف کلان اقتصادی دارد، گفت: بیش از80 درصد تأمین مالی در اقتصاد بانک محور کشورمان، بر دوش نظام بانکی است. در این راه و برای نیل به دستاوردهای مثبت اقتصادی نیاز است، نظام بانکی به سمت اصلاح پیش برود. در حال حاضر نظام بانکی به دلیل انباشت تکالیف و مشکلات ناشی از سیاست های نامناسب گذشته دچار تنگنای اعتباری است. نقش اصلی نظام بانکی، واسطه گری وجوه است. به بیان بهتر، بانک باید منابعی را تجهیز و آن را صرف اعطای تسهیلات برای فعالیت های مثبت اقتصادی کند. اما در شرایط کنونی و با افزایش حجم دارایی های منجمد در ترازنامه بانکها قدرت تسهیلات دهی و سرعت گردش منابع به شدت محدود شده است. اکنون بخشی از دارایی های نظام بانکی به صورت منجمد در قالب مطالبات غیرجاری، بنگاه داری ، املاک و مستغلات و نیز مطالبات ازدولت درآمده است. این موارد حجم بالایی از دارایی های بانک ها را به خود اختصاص داده است.
وی تمرکز بر وصول مطالبات غیرجاری را پربازده ترین اقدام و فعالیت برای شعب بانک ها در سراسر کشور خواند و اظهار کرد: فعال کردن مطالبات غیرجاری و تبدیل این بخش بی بازده به دارایی های با بازده مناسب بسیار مهم و راهبردی است. باید تلاش کرد این منابع به چرخه تسهیلات دهی نظام بانکی بازگردد؛ از این رو شعب باید بر وصول مطالبات غیرجاری تمرکز کنند و سپس این دارایی ها را برای سوددهی در آینده به گردش بیندازند.
سیف تخصیص منابع محدود نظام بانکی به پروژه های اولویت دار را از وظایف اصلی نظام بانکی خواند و گفت: بانک ها باید تلاش کنند منابع محدود تسهیلاتی نظام بانکی را به پروژه های اولویت دار و با بازدهی مناسب که منجر به اشتغال پایدار و نیزرشد اقتصادی می شوند، تخصیص دهند.
رییس شورای پول و اعتبار بانک مرکزی با بیان اینکه حرکت به سمت شفاف سازی و اصلاح صورت های مالی بانک ها آغاز شده است، گفت: از سال گذشته حرکت به سمت اصلاح و شفاف سازی در فعالیت های نظام بانکی به طور جدی تری آغاز شده است. برای نمونه شناسایی سودهای موهوم اقدامی خطرآفرین برای فعالیت بانک هاست، چراکه این سودی است که تنها بر روی کاغذ ایجاد می شود و در عمل وجود ندارد. این امر عدم تعادل در بانک ها را تشدید می کند. از این رو مسئولان در نظام بانکی باید هوشیارانه عمل کنند و با دریافت و ارایه تحلیل های دقیق همراه با استراتژیهای درآمدزا از چنین مواردی جلوگیری کنند. البته مجامع بانک ها نیز نقش مهمی در شناسایی سودهای موهوم ایفا می کنند.
به گزارش ایرنا و بر اساس قانون تجارت، هر سودی که بدون رعایت مقررات این قانون تقسیم شود، منافع موهوم تلقی می شود؛ به طور کلی می توان گفت منافع موهوم به منافعی گفته می شود که بر اساس قانون ، قابل تقسیم نبوده و یا از اساس وجود نداشته باشد و مدیران شرکت برخلاف حقیقت چنین وانمود کرده باشند که شرکت سود کرده است و این سود غیر واقعی را تقسیم کنند؛ تجدید ارزیابی دارایی های بانک و یا تعیین سود برای تسهیلات معوقی که در نظام بانکی نکول شده (امیدی به بازپرداخت آن وجود ندارد) از شیوه های شناسایی سودهای موهوم در شبکه بانکی به شمار می رود.
رئیس کل بانک مرکزی در این نشست، دستیابی به سود واقعی را ناشی از فعالیت ها و خدمات جدید و در پیش گرفتن راهبردهای مناسب مدیریتی و خلق ایده های جدید دانست و گفت: فعالیتی به سود منتهی می‌شود که ناشی از ابتکار، ابداع و صرفه جویی در هزینه ها باشد. در این راه مدیرانی موفق هستند که با تهور و ابتکار در تصمیمات خود بتوانند درآمدها را افزایش دهند و از هزینه ها بکاهند.
سیف تاکید کرد: بانک ها باید به دور از تقلید از یکدیگر، هر یک متناسب با فرهنگ سازمانی خود به عرضه خدمات متنوع به جامعه و مشتریان بپردازند. به گفته سیف این مهم با توجه به ظرفیت وسیع بازار ایران، شدنی است.
رئیس کل بانک مرکزی از همکاری وزارت امور اقتصاد و دارایی و سازمان برنامه و بودجه برای تعیین تکلیف بدهی دولت به نظام بانکی خبر داد و گفت: هدف غایی ما این است که توانمندی های تسهیلاتی نظام بانکی برای رونق و رشد بخش خصوصی تخصیص یابد، چراکه اختصاص منابع به بخش دولتی، موجب ایجاد محدودیت بیشتر در نظام بانکی برای حمایت و پشتیبانی از فعالیت های اقتصادی بخش خصوصی می شود.
سیف با بیان اینکه تأمین هزینه ها از طریق دریافت کارمزد در بانک ها نشانه ثبات در فعالیت آنهاست، افزود: در صورتی که تمام هزینه های بانک از محل کارمزد خدمات بانکی تامین شود ، این امر نشان دهنده ثبات و پایداری آن بانک است. در کشور ما متاسفانه نه تنها از ارائه خدمات بانکی سودی حاصل نمی شود بلکه زیان نیز ایجاد می کند. این در حالی است که بانکداری امروز بین الملل بسیاری از هزینه های خود را از مسیر کسب درآمدهای کارمزدی پوشش می دهد. این امر در ایران محقق نشده و با وجود اینکه بانک ها در بخش بانکداری الکترونیک سرمایه گذاری های بزرگی کرده اند، اما در یک رقابت نادرست عادت و فرهنگ نادرستی را در جامعه ایجاد کرده اند که این خدمات به صورت رایگان و یا با کمترین هزینه ارائه شود.
رئیس کل بانک مرکزی بانک را بنگاهی اقتصادی، اجتماعی دانست و گفت: بانک تنها بنگاه اقتصادی نیست و مسئولیت های اجتماعی و اقتصادی نیز دارد. این بنگاه اقتصادی زمانی می تواند مسئولیت اجتماعی خود را به خوبی ایفا کند که بتواند درآمدزا و سودده باشد.
سیف سرمایه انسانی و فرهنگ سازمانی را مهمترین دارایی و سرمایه بانک خواند و اظهار داشت: نیروی انسانی، دارایی بزرگ و سرمایه قابل اتکایی است که به مدد آن می توان اهداف اصلی و کلان سازمانی را محقق کرد. این دارایی و سرمایه بزرگ می تواند در مواقع حساس به نظام بانکی کمک کند.
وی یادآوری کرد که نیروی انسانی و فرهنگ سازمانی موجود در بانک صادرات ایران، سرمایه های ارزشمندی است که می تواند حرکت بانک به سمت اهداف بزرگ و کلان و تکرار موفقیت های گذشته را تسریع کند.
سیف توضیح داد: سازمان ها عمر محدودی ندارند و می‌توانند در هر مقطع و نقطه ای تولد و حیات مجدد داشته باشند. بانک صادرات نیز به مانند سایر بانک ها از این سرمایه بزرگ بهره مند است امیدوارم این نقطه عطف در این سازمان نیز ایجاد شود.
رئیس شورای پول و اعتبار ضمن تشکر از همکاری بانک صادارت در حل و فصل مساله موسسه منحله 'میزان' گفت: بانک مرکزی همواره وسواس و دقت نظر لازم را در این قبیل مسائل داشته و در این زمینه هیچ هزینه و تکلیفی از جانب بانک مرکزی بر بانک صادرات تحمیل نشده است. چراکه همیشه این نکته مدنظر بانک مرکزی است که هر بانکی ذی نفعان خاص خود را دارد و ما به دنبال ایجاد هزینه و زیان برای آنها نیستیم.‌ واگذاری ساماندهی میزان به بانک صادرات بر اساس تقاضای مدیریت وقت بانک صادرات و در پی آن تفاهم به عمل آمده میان معاونت نظارتی بانک مرکزی و مدیران بانک صادرات انجام شده است. در آن زمان مدیریت بانک صادرات اعلام کرد که این درخواست با بررسی همه جوانب صورت گرفته است و زیانی از این بابت متوجه بانک صادرات نمی شود.
وی از مدیران قبلی و فعلی و نیز کارکنان بانک صادرات ایران به خاطر پذیرش مسئولیت ساماندهی مشکلات میزان و کمک به یکی از مسائل بازار پول کشور قدردانی کرد.
رییس کل بانک مرکزی اظهار امیدواری کرد که بانک صادرات ایران قوی تر و منسجم تر از گذشته به مدد نیروی انسانی با انگیزه و متعهد خود به سمت اهداف بلند اقتصادی کشور و حمایت از تولید و اشتغال حرکت کند و نقش برجسته‌ای در توسعه اقتصادی کشور داشته باشد.
وی اضافه کرد: الحمدلله با وجود تجربه لازم در مدیریت بانک صادرات، زمینه برای تحقق این مهم وجود دارد.

کد خبر 20599

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 0 =