رشد اقتصادی ۱۵ درصدی در پاییز ۹۵

به گزارش بانک مرکزی نرخ رشد اقتصادی کشور در پاییز ۱۳۹۵ با احتساب نفت ۱۵.۷ درصد و بدون احتساب نفت ۴.۶ درصد بوده است

گزارش نماگرهای اقتصادی پاییز 1395 توسط بانک مرکزی منتشر شد. در این گزارش که شاخص‌های اصلی اقتصاد در سه ماهه سوم سال گذشته را نشان می‌دهد، احتمالاً مهمترین رقم مربوط به رشد اقتصادی دو رقمی است که با احتساب نفت 15.7 درصد اعلام شده است. نرخ رشد اقتصادی کشور در این مدت بدون احتساب نفت معادل 4.6 درصد محاسبه شده است.

بنا بر گزارش بانک مرکزی نرخ بیکاری در پاییز 1395 معادل 12.3 درصد اعلام شده است. نرخ بیکاری شهری 13.3 و روستایی 9.3 درصد است. هم‌چنین نرخ بیکاری مردان 10.4 درصد، زنان 20.4 درصد و جوانان 15 تا 29 سال 26.4 درصد برآورد شده است. نرخ بیکاری در بین جوانان 15 تا 24 سال رقم قابل توجه 30.4 درصد اعلام شده است. برابر این گزارش جمعیت فعال کشور در پاییز 95 را بیش از 25.5 میلیون نفر تشکیل می‌دهند.

گزارش بانک مرکزی در بخش متغیرهای بخش پولی نیز نشان می‌دهد که در آذرماه 1395 نسبت به پایان سال 1394، میزان نقدینگی 16.5 درصد، پول 12.7 درصد، شبه‌پول 17.1 درصد و سپرده‌های بخش غیردولتی 17.5 درصد رشد داشته است.

هم‌چنین برابر این گزارش نرخ تورم 12ماهه منتهی به آذر ماه 1395 معادل 8.6 درصد محاسبه شده است.

نماگرهای اقتصادی فصل پاییز سال ۹۵ که امروز پیش از سوی بانک مرکزی منتشر شده نشانگر آن است که تراز حساب جاری به ۱۱۹۱۵ میلیون دلار، تراز بازرگانی(حساب کالا) به ۱۶۰۳۶ میلیون دلار، صادرات کالا بر اساس نرخ فوب ۶۰ هزار و ۲۹۲ میلیون دلار، واردات کالا بر اساس نرخ فوب ۴۴ هزار و ۲۵۶ میلیون دلار بوده است.

همچنین کل بدهی‌های خارجی در پایان دوره به ۷۸۴۰ میلیون دلار رسید که البته نرخ دلار آمریکا به طور متوسط در بازار بین بانکی ۳۱ هزار و ۰۶۶ ریال بوده است.

روایت بانک مرکزی از رشد متغیرهای بخش پولی

در این میان نرخ رشد متغیرهای بخش پولی در آذرماه امسال نسبت به پایان سال قبل نیز حکایت از آن دارد که نقدینگی ۱۶.۵ درصد، پول ۱۲.۷ درصد و شبه‌پول۱۷.۱ درصد رشد داشته است.

در این مدت همچنین، سپرده‌های بخش غیردولتی با ۱۷.۵ درصد افزایش روبرو بوده است.

وضع مالی دولت

نماگرهای اقتصادی فصل پاییز در حوزه وضع مالی دولت حکایت از آن دارد که درآمدها ۲۹۵.۶ هزار میلیارد ریال، پرداخت‌های هزینه‌ای ۴۴۹.۲ هزار میلیارد ریال، واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای ۱۷۷.۹ هزار میلیارد ریال و تملک دارایی‌های سرمایه‌ای ۳۶ هزار میلیارد ریال بوده است.

در این میان کسری تراز عملیاتی و سرمایه‌ای به۱۴.۷هزار میلیارد ریال رسیده است.

بورس اوراق بهادار تهران

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در سه ماهه سوم سال جاری ۸۰ هزار و ۱۲۳ واحد را نشان می‌دهد که بر این اساس، ارزش سهام و حق تقدم معامله‌شده ۱۱۹.۶ هزار میلیارد ریال بوده است.

در این مدت، حجم سهام و حق تقدم معامله‌شده نیز ۵۵.۵ میلیارد سهم بوده است.

رشد تولید ناخالص داخلی

نماگرهای اقتصادی فصل پاییز حکایت از آن دارد که رشد تولید ناخالص داخلی با نفت ۱۵.۷ درصد و بدون نفت ۴.۶ درصد بوده است. در این میان تولید ناخالص داخلی به قیمت پایه ۳۱۰۴ هزار میلیارد ریال بوده است.

تشکیل سرمایه ثابت ناخالص ۵۳۹ هزار میلیارد ریال، هزینه‌های مصرفی بخش‌خصوصی ۱۶۲۵ هزار میلیارد ریال را نشان می‌دهد.

در این میان هزینه‌های مصرفی بخش دولتی نیز ۳۸۲ هزار میلیارد ریال را نشان می‌دهد.

تغییرات شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی

نرخ تورم در دوازده ماهه منتهی به آذرماه سال ۹۵ نسبت به دوره مشابه سال قبل۸.۶ درصد بوده این در حالی است که شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی در آذرماه امسال نسبت به ماه قبل ۱.۴ درصد و در خردادماه نسبت به ماه مشابه سال قبل نیز ۹.۲ درصد بوده است.

کد خبر 20642

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 0 =