ارتباط رو در رو بین صادرکنندگان و مدیران گمرک

محمد لاهوتي از برگزاری جلسات ماهانه صادرکنندگان با مسوولان گمرک خبر داد

به گزارش اگزيم نيوز به نقل از گمرك، محمد لاهوتی از برگزاری جلسات ماهانه بخش خصوصی با گمرک خبر داد و گفت: با توصیه رئیس کل گمرک، جلساتی به صورت مستمر و منظم و ماهانه با بخش خصوصی برگزار خواهد شد . کنفدراسیون صادرات از تشکل ها در حوزه های مختلف دعوت می کند تا موارد و مشکلات را در این جلسات به بحث و بررسی گذاشته شود.
وی با اشاره به تعامل بخش خصوصی با گمرک گفت: در دولت یازدهم این تعامل پررنگ تر شد. در نهایت با دستورالعمل ماده 2 و 3 قانون بهبود فضای کسب و کار که معاون اول رئیس جمهور در اسفند ماه ابلاغ کردند، تصمیمی بدون نظر خواهی از بخش خصوصی انجام نمی‌شود. اجرای این دستورالعمل، در جهت اجرای قانون و شنیدن نظرات بخش خصوصی به عنوان نکته ای مثبت است.
لاهوتی ادامه داد: اگر بخواهیم یکی از سازمانهای پیشران در پیگیری این دستورالعمل اشاره کنیم، قطعا می توانیم نام گمرک را بیاوریم .خوشبختانه از زمانی که آقای کرباسیان مسئولیت پذیرفتند. بسیاری از مشکلاتی که قبلا وجود داشت با شنیدن صدای بخش خصوصی و بررسی آنها این مشکلات مرتفع شد.
او در خصوص ایجاد پنجره واحد تجارت فرامرزی در دولت یازدهم نیز گفت: علی رغم اینکه ممکن است در اجرا با نقدهایی همراه باشد اما در کل فاصله میان گمرک و بازرگانان را کوتاه کرد و قدم بسیار خوبی برداشته شده است.
به عقیده رئیس کنفدراسیون صادرات، از یک جهت دولت الکترونیک شکل گرفته و از جهت دیگر ارتباط مدیریت گمرک با بخش خصوصی می‌تواند روز به روز پنجره را قوی‌تر کند.
به باور لاهوتی، کاهش قاچاق و تخلفات از طریق پنجره واحد تجارت فرامرزی اتفاق افتاده است. در واقع گمرک پیشران دولت الکترونیک شده است.
لاهوتی همچنین توضیح داد که گمرک مجری مصوبات سازمانهای دیگر است و به همین دلیل اگر مشکلی هم وجود دارد عملا نمی تواند مشکل گمرک باشد. گمرک دستورات و مسوولیتهای واگذار شده را اجرا می کند.
بر همین اساس ، لاهوتی معتقد است که در حوزه صادرات کمترین مشکلات در گمرک وجود دارد.
رئیس کنفدراسیون صادرات افزود: مشکلات تولیدکنندگان و صادرکنندگان عمدتا در بحث واردات مواد اولیه است. هزینه های بندری و ماندگاری و رسوب آنها، لابراتور و بحث های موردی کالا ها است که هزینه بر و زمانبر است. بنابراین اگر بتوانیم مشکلات حوزه واردات خصوصا واردات ورود موقت را به طور کامل برای واحدهای تولیدی و صادر کننده برطرف کنیم ، می تواند کمک شایانی به افزایش ورود موقت در جهت صادرات باشد.
او برخی از انتقادات وارد شده به گمرک در خصوص افزایش قاچاق را وارد ندانست و گفت: باید اگر انتقاداتی هم وجود دارد مستند و براساس آمار باشد. کسانی که انتقاداتی به گمرک وارد می کنند که مستنداتی برای آن ارائه نکرده اند. آنچه آمارهای رسمی اعلام می کند در دولت یازدهم قاچاق از 25 میلیارد به 12.5 میلیارد دلار رسیده است. 
رئیس کنفدراسیون صادرات ادامه داد: ورادات در دولت دهم ، 68 میلیارد دلار بود که در واقع رکورد واردات کشور را زد اما این رقم در دولت یازدهم به 43 میلیارد دلار رسیده است. اگر آمار سالهای قبل را نگاه کنیم همین وضعیت دارد. بنابراین، ملاک ارزیابی وضعیت واردات و صادرات ، آمارهای گمرک و آمارهای رسمی مانند بانک مرکزی و مرکز آمار  کشور است .
در پایان، لاهوتی تاکید کرد: هر جا دولت از نظرات بخش خصوصی استفاده کرده و گوش شنوا داشته در پیش برد اهداف ملی و منافع کشور سرعت بهتری داشته است. هرجا توجه به حرف بخش خصوصی ندارد مشکلات جدی تر خواهد داشت. مصداق آن، دریافت عوارض صادراتی بود که بدون توجه به بخش خصوصی وضع شد و بعد از مدت کوتاهی مجبور به لغو آن شدند ولی بازارهای صادراتی را از دست دادیم و لطمات جدی به صادرات وارد شد. خوشبختانه در دولت یازدهم کمتر شاهد چنین تصمیماتی بودیم.

کد خبر 20650

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 6 =