لزوم طراحی نرم افزار جامع برای کاهش ریسک بانک ها

حسین قضاوی بر لزوم طراحی نرم افزار جامع «ذینفع واحد» در بانک های کشور برای کاهش ریسک عملیاتی و به دنبال آن ریسک شهرت تاکید کرد

حسين قضاوی در جمع مدیران بانک ملت بر لزوم طراحی نرم افزار جامع ذینفع واحد در بانک های کشور تاکید کرد و گفت: یک بانک برای تعامل با بانک های دنیا به تطبیق اقدام های خود با قوانین و مقررات نیازمند است تا تطبیق تصمیمات با مقررات باید به صورت سیستمی و با استفاده از نرم افزارهای ویژه صورت گیرد که همه ابعاد موضوع را به صورت استاندارد مورد توجه قرار دهد.
«حسین قضاوی» اضافه کرد: بسیار مهم است بانک ها خود را به نرم افزارهای کشف بهنگام تقلب و تخلف مجهز کنند. وی گفت: بانک ها باید روی این سه موضوع مهم، سرمایه گذاری کنند تا بتوانند از ریسک عملیاتی و به تبع آن ریسک شهرت جلوگیری کنند.
قضاوی ابراز امیدواری کرد: روزی فرا برسد که در کمترین زمان ممکن و با استفاده از سیستم های نرم افزاری به روز، از بروز حوادث و رویدادهای نامطلوب در بانک های کشور جلوگیری شود. معاون وزیر اقتصاد: با توجه به حجم عظیم رویدادهای مالی یک بانک، دیگر نمی توان با تشخیص یا حضور ذهن کارکنان، میزان تطبیق تصمیم ها با مقررات را تشخیص داد.
به گفته وی، بانک مرکزی در این زمینه مطالعات زیادی را انجام داده است و به تازگی دستورالعملی را تنظیم کرده که در کمیسیون فرعی شورای پول و اعتبار تصویب شده است و پس از تصویب در کمیسیون اصلی، به بانک ها ابلاغ می شود.معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی ارزش تولید ناخالص داخلی کشور را 14 هزار تریلیون ریال اعلام کرد و گفت: حجم مبادلات اقتصادی کشور مبلغی حدود 6 برابر تولید ناخالص داخلی یعنی بیش از 80 هزار تریلیون ریال است؛ از آنجا که حجم اسکناس و مسکوک در مبادلات اقتصادی کشور کمتر از سه درصد است این امر نشان می دهد حجم مبادلات الکترونیک قابل ملاحظه است.
به گفته وی، با توجه به این حجم مبادلات الکترونیک، یک بانک به هیچ وجه نباید ریسک عملیاتی خود را نادیده بگیرد زیرا اگر این ریسک کنترل نشود، ریسک شهرت آن افزایش یافته و شهرت آن خدشه دار می شود.وی تاکید کرد: یک بانک باید بتواند بموقع رویدادهای مالی نامطلوب را پیش بینی و از وقوع آنها جلوگیری کند.قضاوی از بانک ملت به دلیل استقرار سامانه کشف تقلب و تجهیز جایگاه های سوخت به سامانه پرداخت آنلاین وجه سوخت مصرفی قدردانی کرد.

 

منبع: ايرنا

   
کد خبر 20658

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 2 =