معدن می تواند ارزش افزوده ۳۰برابری ایجاد کند

كرباسيان گفت:بخش معدن این ظرفیت را دارد که ارزش افزوده ای ۳۰ برابری ایجاد کند.

مهدی کرباسیان در نشست هم اندیشی با روسای تشکل‌ها، انجمن‌هاو اتحادیه های معدن و صنایع معدنی اظهار کرد: با توجه به سیاستهای دولت جهت استفاده هرچه بیشتر از مشاوره و تجارب بخش خصوصی و همچنین تاکید  رئیس جمهور و معاون اول به تعمیق روابط، نظرات تشکل ها و اتحادیه ها در تصمیم گیری و سیاست گذاری بسیار موثر است.

وی افزود: شاید برخی انتقاد کنند و بگویند باید پیش از این توجه بیشتری می شد اما در این خصوص باید گفت دولت یازدهم طی ۴ سال گذشته مسائلی همچون برجام را پیگیری کرد تا بتواند به درآمدهای نفتی سر و سامان بدهد.

کرباسیان تاکید کرد: با توجه به ظرفیت های بسیار بالای کشور در رشد و جهش اقتصادی دولت تلاش کرد تا تکانه های اقتصادی را کنترل کند اما هنوز نتوانسته ایم نظر مردم را تامین کنیم.

وی ادامه داد: باید بپذیریم کم توجهی و انجام کارهای غیر کارشناسی موجب شده است نتوانیم به طور کامل به استقلال اقتصادی برسیم.

معاون وزیر صنعت تصریح کرد: امیدواریم در دولت دوازدهم بتوانیم با استفاده از تجارب گذشته شرایط بهتری را در اقتصاد و بخش معدن برای جامعه ایجاد کنیم.

به گفته کرباسیان، معدن یکی از بخش های اصلی در اقتصاد مقاومتی است. چرا که ریشه در خاک کشور داشته و به خارج وابسته نیست در نتیجه استفاده بهینه از آن می تواند در تولید و اشتغال تاثیر بسزایی داشته باشد.

کرباسیان در ادامه این نشست با تاکید بر جایگاه معدن در اقتصاد کشورها گفت: بر اساس آمار آمریکا در سال ۲۰۱۵ حدود ۸۰ میلیارد دلار از تامین مواد معدنی درآمد داشت که این درآمد در چرخه بعدی به ۶۳۰ میلیارد دلار رسید که نشان از ارزش افزوده ۳۰ برابری ایجاد شده دارد. این آمار نشان دهنده عظمت تاثیر معدن در اشتغالزایی است.

وی تصریح کرد: باید بپذیریم در دولت یازدهم ایمیدرو و وزارت صنعت تلاش کردند تحولی در حوزه معدن ایجاد شود. اما به نظر میرسد این تحولات در یک بازه زمانی ۵ تا ۱۰ ساله باید منجر به ایجاد اقتصاد پایدار شود.

کد خبر 21015

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 14 =