توسعه مناسبات بین المللی گمرک در سایه برجام

گمرک ایران اعلام کرد، مناسبات بین المللی با دیپلماسی فعال این نهاد در سایه برجام توسعه می یابد.

همزمان با سفر رئیس کل گمرک ایران به بلژیک و شرکت در اجلاس شورای سازمان جهانی گمرک، مذاکرات رسمی ایران و اتحادیه اروپا در زمینه همکاری های گمرکی کلید خورد.
در این مذاکرات که میان مسعود کرباسیان رییس کل گمرک ایران و مدیر کل گمرک و مالیات اتحادیه اروپا انجام شد، اهدافی چون تسهیل و تسریع و توسعه مناسبات تجاری دو طرف مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
پیگیری مذاکرات انجام شده در خصوص مبادله موافقت نامه همکاری های متقابل اداری در امور گمرکی میان ایران و اتحادیه اروپا با توجه به اعزام هیاتی از اتحادیه اروپا در سال گذشته به کشورمان از دیگر محورهای این مذاکرات بود و دو طرف اعلام کردند، اراده کامل برای توسعه مناسبات گمرکی وجود دارد و فضای حاکم بر این همکاری ها بسیار مثبت است.
از مهمترین محورهای مذاکرات انجام شده می توان به بررسی نحوه تبادل الکترونیکی اطلاعات، موضوع فعالان اقتصادی مجاز ،همکاری های آموزشی و پژوهشی، همکاری های مشترک برای مبارزه با قاچاق مواد مخدر و مبارزه با تخلفات گمرکی اشاره کرد که طرفین بر اجرای هرچه سریعتر طی شدن مراحل تشریفات قانونی و اخذ مجوزهای لازم برای امضا و مبادله موافقتنامه های گمرکی تاکید کردند.
از همین رو می توان گفت، تمایل اروپایی ها برای تسهیل همکاری های بین الملل در سایه برجام شکل گرفته است. اراده طرف اروپایی در گسترش همکاریها با ایران از فضای مثبت به وجود آمده پس از برجام نشات گرفته و عزم جدی برای بهبود مناسبات گمرکی میان دو طرف وجود دارد.
گمرک ایران در این سالها، طرح‌ها و برنامه‌های ویژه‌ای برای گسترش همکاری‌های بین‌المللی آغاز کرده و با اجرایی کردن پروژه هایی چون تیر الکترونیکی با مشارکت و همکاری گمرک ایران، اتحادیه بین‌المللی حمل‌ونقل جاده‌ای (IRU) و اتاق بازرگانی ظرفیت های ایران را در همکاری های بین المللی به نمایش گذاشته است.
از سوی دیگر اجرای دقیق سامانه جامع گمرکی و تجربه الکترونیک شدن گمرک زمینه های تمایل اتحادیه اروپا در همکاری های گمرکی شده است.
در همین حال، سال گذشته هیاتی از اتحادیه اروپا به ایران سفر کرد و با سفر مسعود کرباسیان به اجلاس شورای سازمان جهانی گمرک باب مذاکرات گمرکی ایران و اروپا را باز کرد.
تجربه مثبت ایران در مبارزه با مواد مخدر و رتبه اول در جهان، همچنین کسب رتبه دوم در مبارزه با تخلفات و قاچاق از امتیازهای طرف ایرانی محسوب می شود که اروپایی را برای همکاری های مشترک در زمینه مبارزه با قاچاق مواد مخدر و مبارزه با تخلفات ترغیب کرده است.

کد خبر 21030

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 16 =