اعلام آمادگی تهران برای حضور در برنامه های صنعتی عراق

نعمت زاده گفت: علیرغم توافقنامه ای که یک سال قبل بین بانک مرکزی ایران و عراق امضا شد، روابط بانکی مورد انتظار بین دو کشور برقرار نشده است

وزیر صنعت، معدن و تجارت کشورمان در دیدار با همتای عراقی خود با اشاره به عقب نشینی داعش در عراق گفت: چند نکته در زمینه روابط ایران و عراق دارای اهمیت است؛ یکی این که نداشتن روابط بانکی بین دو کشور مشکلات زیادی را برای بخش خصوصی هر دو کشور ایجاد کرده است.

نعمت زاده ادامه داد: علیرغم توافقنامه ای که یک سال قبل بین بانک مرکزی ایران و بانک مرکزی عراق امضا شد اما همچنان این روابط بانکی ایجاد نشده است. وزیر صنعت ادامه داد: اخیرا هم که علاقه داشتیم گاز ایران را به نیروگاههای شما برسانیم به همین دلیل مجبور شدیم از یک کشور سوم برای حل مشکلات بانکی استفاده کنیم.

محمد شیاع السودانی، وزیر صنایع عراق نیز در این دیدار ضمن قدردانی از دولت ایران برای همکاری های دوجانبه گفت: ما طی دو روز گذشته برنامه های بسیار پرباری در حوزه همکاری های تجاری و اقتصادی در ایران داشتیم؛ فکر می کنیم که شرکتهای دولتی ما می توانند با شرکتهای دولتی و خصوصی ایرانی وارد همکاری شوند.

به گفته وی ما دیروز با برخی از این شرکتها مذاکره داشتیم و دعوتنامه هایی در آینده برای آنها خواهیم فرستاد. علاوه بر این،  فرصتی برای همکاری میان بخش مختلط دولتی و خصوصی عراق وجود دارد که در زمینه پروژه های مختلف با بخش خصوصی ایران وارد مذاکره شوند.

این مقام ارشد عراقی ادامه داد: ما می دانیم که موسسات بسیاری در عراق هستند که ممکن است شرکتهای ایرانی را سردرگم کنند اما همین جا اعلام می کنم تنها دستگاه مرجع برای مذاکره و همکاری، وزارت صنایع عراق است.

وی گفت: در هر استان عراق می توان یک شهرک صنعتی احداث کرد اما در فاز اول ۵ شهرک صنعتی در شهرهای هم جوار با ایران احداث خواهد شد. ما تعهد می دهیم انرژی مورد نیاز شرکتهای ایرانی را در این شهرک ها تامین کنیم. او ادامه داد: مسئله اصلی ما بحران مالی است که باعث توقف در ساخت شهرکهای صنعتی شده است.

وی خطاب به نعمت زاده گفت: امیدوار هستیم شما به همه موسساتی که نگران پیشبرد کارها در عراق هستند، اطمینان دهید مانعی در پیشبرد اهداف مشترک ما نخواهد ماند و مشکلات حل خواهد شد.

این مقام ارشد عراقی با اشاره به سخنان نعمت زاده درباره مشکل مبادلات بانکی بین دوکشور گفت: نکاتی را که آقای وزیر در خصوص مشکل مبادلات بانکی مطرح کردند،   تایید می کنم و این مانع بسیار جدی است.

شیاع السودانی تصرح کرد: ۴ بانک ایرانی در استانهای عراق دفاتری را احداث کرده اند. در مقابل بانک رشید عراق درخواست تاسیس شعبه در ایران داشته که تاکنون پاسخ مثبتی نگرفته است.

وی تاکید کرد: من مشکل مبادلات بانکی را بعد از این سفر با رئیس بانک مرکزی عراق مطرح می کنم تا مشکلات را حل کنند.

او گفت: دولت عراق بسیار بر همکاری های گازی با ایران اصرار دارد. خصوصا عراق درفصل گرما در زمینه برق نیاز فراوانی دارد که ایران قادر به تامین آن است.

نعمت زاده نیز در ادامه این دیدار گفت: من دو سال پیش به نخست وزیر عراق گفتم شما منابع گازی زیادی دارید که آن را می سوزانید؛ به ما اجازه بدهید بیاییم و آن گازها را جمع کنیم تا خود شما در صنایع بسوزانید ولی توجهی نشد.
حالا هم میگویم آمادگی داریم تا ایدرو این کار را برای شما انجام دهد.

وی ادامه داد: دوستان  اسم من را پدر صنعت پتروشیمی گذاشته اند، ما می توانیم این تجربه را برای شرکتهای پتروشیمی عراق هم استفاده کنیم.

وی گفت: همین شهرک صنعتی شمس آباد که دیروز بازدید کردید را ما ۲۴ سال پیش طراحی و اجرا کردیم. آن زمان آنجا بیابانی بی آب و علف بود. ما حاضریم شهرکهای صنعتی شما را با همین تجربه بسازیم.

نعمت زاده ادامه داد: به هر صورت ما همانطور که در بخش های نظامی و امنیتی توانستیم اعتماد شما را جلب کنیم در بازرگانی و صنعت هم میتوانیم اعتماد شما را جلب کنیم. ما عزت شما را می خواهیم همانطور که عزت و رونق را برای کشور خود می خواهیم.

او گفت: من زمانی که می بینم شهروندان شما مشکل تامین برق دارند ناراحت می شوم. ما توانایی خوبی در زمینه تولید توربین و ژنراتورهای تدلید برق داریم و قادر به تامین برق برای شما هستیم فقط باید به ما اعتماد کنید. ما سالانه ۴ تا ۵ هزار مگاوات برق در کشور تولید می کنیم و همین کار را می توانیم در کشور شما انجام دهیم.

کد خبر 21145

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 11 =