تحول معدنی کشور با ۱۰۰ پهنه جدید

نعمت زاده با بیان افزایش سه برابری اکتشافات معدنی در دولت تدبیر و امید گفت: در این دولت یکصد پهنه جدید معدنی در کشور تعریف شده که بهره برداری از این پهنه ها باعث تحول در حوزه معدن می شود

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان افزایش سه برابری اکتشافات معدنی در دولت تدبیر و امید گفت: در این دولت یکصد پهنه جدید معدنی در کشور تعریف شده که بهره برداری از این پهنه ها باعث تحول در حوزه معدن می شود. محمدرضا نعمت زاده، در جریان بازدید از معدن سرب و روی مهدی آباد مهریز اظهار داشت: برای بهره گیری از پهنه های جدید معدنی از سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی برای مطالعات اکتشافی در این زمینه دعوت شده و برای بیش از دو سوم این پهنه‌ها، با سرمایه گذاران قرارداد بسته شده است.
وی همچنین ادامه داد: با برخی سازمان‌های تخصصی مانند انرژی اتمی که برخی از پهنه‌های معدنی کشور را به دلیل استخراج اورانیوم قرق کرده و مانع عملیات اکتشافی در این گونه پهنه‌ها شده بود، مذاکراتی انجام گرفته و قرار است این اکتشافات به طور مشترک با سازمان انرژی اتمی انجام شود.
نعمت زاده یادآور شد: هنوز نمود بیرونی این تفاهم آشکار نشده، زیرا اکتشافات معاون زمان بر است و بدون اطلاعات کامل، سرمایه گذاری در معدن ریسک و هزینه بالایی دارد.
وی در خصوص معدن سرب و روی و باریت مهدی آباد مهریز نیز بیان کرد: با وجود سابقه طولانی باطله برداری از این معدن، باطله برداری مخزن اصلی در دو سه ماهه گذشته آغاز شده و باید سرعت عمل کار بالا برود زیرا تا آخر سال آینده به کنسانتره این معدن نیاز است و امیداریم ظرف چهار سال آینده به تمام ظرفیت برداشت از معدن انجام و اکتشاف جدید نیز صورت گیرد.
وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه با حضور بخش خصوصی توسعه صنعتی کشور شتاب می گیرد، تصریح کرد: استفاده از ظرفیت بخش خصوصی از سیاست های اصلی دولت است و در این راستا از سرمایه گذاری این بخش پشتیبانی می شود.
نعمت زاده با تاکید بر تولید صادرات محور اظهار داشت: به تازگی طرح بزرگترین کارخانه تولید تنقلات با رویکرد صادرات چند صد میلیارد دلاری تصویب و برای سرمایه گذاری آن تصمیم گیری شده که یکی از اقدامات بزرگ در حوزه صادرات تنقلات است.
وی یادآور شد: در برخی از زمینه ها که بازار خوبی برای صادرات وجود دارد، محصولات مناسب صادرات نداریم و برعکس در برخی موارد نظیر سیمان، کاشی و سرامیک ظرفیت تولید بالایی وجود دارد اما به دلیل شرایط منطقه ای و رکود در بخش مسکن، تولید گسترده و صادرات وجود ندارد.
نعمت زاده گفت: زمانی تنها سنگ آهن صادر می کردیم اما اکنون به سمت صادرات فولاد حرکت کرده ایم به نحوی که سال گذشته 4 میلیون و 800 هزار تن فولاد صادر شد و امسال نیز برنامه ریزی برای صادارات 6 تا هفت میلیون تنی صادرات این محصول انجام شده و هم اکنون می توانیم فولاد را با روی، گالوانیزه کرده و فولاد گالوانیزه صادر کنیم که این به معنای ایجاد ارزش افزوده بیشتر است.
نعمت زاده تصریح کرد: معدن، خمیرمایه اصلی صنعت کشور است بنابراین باید ذخایر معدنی را با دقت کامل و رعایت مسائل زیست محیطی، مسائل فنی و .... استفاده کنیم و طوری برداشت کنیم که ذخیره آنومالی و فلزی به صورت مناسب مورد بهره برداری قرار گیرد.
وزیر صنعت، معدن و تجارت امروز برای بهره برداری چند طرح صنعتی و معدنی به استان یزد سفر کرده است. معدن سرب و روی مهدی‌آباد در دهستان بهادران مهریز و در فاصله 45 کیلومتری از شهر مهریز و 100 کیلومتری از مرکز استان یزد قرار دارد.
این معدن با 200 میلیون تن ذخیره معدنی که شامل 70 درصد روی و 30 درصد سرب است یکی از بزرگترین معادن خاورمیانه به‌شمار می‌رود. 

کد خبر 21168

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 11 =