دور شدن مشتری با دست انداز های صادراتی سنگ آهن / صیانت از نیروی کار در اولویت قرار دارد

سید محمدرضا مرتضوی گفت: دست اندازهایی در قوانین صادراتی سنگ آهن به وجود آمده که تولید رقابت پذیر را دشوار کرده و عدم صدور این منابع مشتری های خارجی را به میدان حریف می راند

سید محمدرضا مرتضوی در گفت و گو با اگزیم نیوز در رابطه اختلاف هایی که در نرخ حقوق مالکانه و دیگر خواسته های بین معدن کاران و دولت وجود دارد، گفت: ضمن اینکه در حمل و نقل مشکلات عدیده ای وجود دارد، حجم برداشت سنگ آهن زیاد نیست و افزایش هزینه های تولید واستخراج رقابت را دشوار می کند.

مرتضوی عنوان کرد: حمل و نقل مواد اولیه ای همانند سنگ آهن در مصارف داخلی و خارجی ایران هزینه بیشتری نسبت به دیگر کشورها دارد و سایر هزینه ها همچون حقوق مالکانه می تواند معدن را غیر اقتصادی کند.

وی افزود: گروه (NGO) های مربوطه باید نشست مشترکی برای به دست آوردن درصدی منقطی با توجه به میزان برداشت و حقوق دولتی پیدا کنند تا به تعادلی برسد که هم تولید کننده ضرر نکند و دارایی های بیت المال هم ضایع نشود.

مرتضوی در پاسخ به خبرنگار ما مبنی بر اینکه وضع قوانین اخیر چه تاثیری بر اقتصاد مقاومتی دارد، گفت: اقتصاد مقاومتی در این وادی دچار سوءتفاهم شده است و صادرات ایران با ایجاد هرچه بیشتر دست اندازها کاهش میابد که این عمل خلاف رویه مقاومتی کردن اقتصاد است.

وی گفت: معادن سعی می کنند بیشترین بهره برداری را داشته باشند و گاهی برداشت منابع از حد نیاز داخلی نيز بیشتر است و سنگ آهن از جمله موادی است که پس از استخراج باید مصرف شود و با ایجاد موانع در تولید عملا صادرات متوقف می شود، اگر به دنبال اقتصاد مقاومتی هستیم باید ظرفیت های داخلی را افزایش دهیم تا مصرف داخلی وصنایع تبدیلی ایران به حداکثر برسد سپس اعمال های این چنینی برای سنگ آهن در نظر بگیریم، اما در حال حاضر راه حل دیگری برای اضافات تولید سنگ آهن نداریم.

رییس خانه صنعت،معدن و تجارت تهران اظهار کرد: صدور سنگ آهن برای عوامل داخلی اشتغال آفرین است و علاوه بر این موضوع جلوگیری از صادرات مشتری های خارجی را به میدان رقبای ایرانی می راند.

وی بیان کرد: حفظ بازار خارجی یکی از سخت ترین مراحل تولیدکننده ها است زیرا با وجود رقبایی که دارای منابع کافی، امکان حمل و نقل قوی و هزینه های صادراتی حداقلی هستند شرایط را بیش از پیش برای ایرانی ها بغرنج کرده است.

مرتضوی در خصوص وظایف دولت افزود: دولت باید زیر ساخت ها را توسعه دهد و شرایطی را فراهم آورد که حمل و نقل با نازل ترین قیمت اجرا شود.

وی ادامه داد: ابزار های مدرنی در معادن ایران نداریم و پیشنهاد می شود ایران همانند کشور استرالیا در این بخش ورود پیدا کند و با قست های طویل مدت و بدون بهره ابزار های ایمن تری را در اختیار صاحبان معدن قرار بدهد، نوسازی ابزارهای معادن موجب امنیت بیشتر شاغلان و بهره وری مطلوب تر می شود.

مرتضوی عنوان کرد: تعاونی هایی به منظور توسعه صادرات در تمام نقاط جهان به وجود آمده و ایران هم برای پیشرفت فرآیند اقتصاد خود نیازمند چنین سازو کاری در همه مباحث تجاری است، البته در گذشته تعاونی صادرات پسته رفسنجان وجود داشت اما به دلایل نا معلوم فعالیت آنها متوقف شد.

به گفته این مقام مسئول، ایجاد مجموعه ای منحصر به فرد یکی از ملزومات اقدام دولت در صادرات این حوزه است و تولید کننده های خرد و متوسط نباید به صدور کالا ورود کنند زیرا تخصص کافی ندارند و آشفتگی را در بازار به بار می آورند.

مرتضوی تصریح کرد: صیانت از نیروی کار در اولویت امور قرار دارد و باید شرایط به گونه ای فراهم شود که کارگر معدن درگیر فکری بجز مشغله کاری نشود اما متاسفانه حداقل های نیاز های روزمره برای آنها فراهم نیست.

وی ادامه داد: تامین نیاز درمانی و خدمات بهداشتی از دسته دغدغه های همیشگی در هر فضایی است و در معادن که کارگران این حوزه کار طاقت فرسایی انجام می دهند و در نقاط کور و دور افتاده ایی حضور دارند خدمات مذکور بسیار ضعیف است.

مرتضوی خاطرنشان کرد: خانواده های کارگران معدن در شرایط سختی به سر می برند و آموزش فرزندان یکی از چالش های پیش روی آنها است و دولت باید مدارس رایگانی را در مناطق ویژه معادن در نظر بگیرد.

وی افزود: آموزش کافی برای معدن کاران وجود ندارد به همین دلیل اتفاق های ناگوار در این پیشه مفرط است، اتفاق یکبار پیش می آید و خسارات روحی، جسمی، اجتماعی و مالی وافری را به جای می گذارد پس بهتر است پیش از رخداد با آموزش های لازم و ایجاد تخصص در این زمینه از اتفاق های دلخراش جلوگیری شود.

مرتضوی در پایان سخنان خود گفت: همه اقدام های یاد شده بستر مشاركت بخش خصوصی را برای سرمایه گذاری و تحویل مسئولیت های بی شمار دولت است و با حمایت و هدایت دولت شاهد تحول در صنعت و معادن خواهيم بود.

کد خبر 21184

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 4 =