استقبال از کاهش نرخ سود سپرده‌گذاری و انتظار برای کاهش نرخ تسهیلات

در دومین نشست کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق تهران، در دوره جدید فعالیت این کمیسیون، نظر نمایندگانی از بخش خصوصی نسبت به سیاست اخیر بانک مرکزی در ارتباط با کاهش نرخ سود سپرده‌گذاری بانک‌ها اعلام شد و در عین حال، اعضای این کمیسیون بر کاهش تدریجی نرخ سود تسهیلات نیز تاکید کردند

به گزارش روابط عمومی اتاق تهران، در این جلسه همچنین لایحه پیشنهادی قانون پولی و بانکی کشور مطرح شد و گزارش مکتوب کمیسیون بازار پول و سرمایه در مورد موارد حذف و اصلاحی مورد بررسی قرار گرفت.

در این جلسه همچنین در مورد نگرانی‌ از عدم انجام معاملات دست دوم اوراق اسناد خزانه اسلامی «سخاب» در بازار سرمایه و پیامدهای منفی آن برای بازار اعتبار و همچنین ناهنجاری‌های مرتبط، بحث و بررسی‌ صورت گرفت. انتقاد از توقف عرضه‌های اولیه در بورس و فرابورس، از دیگر نکاتی بود که در این جلسه مورد اشاره اعضای کمیسیون قرار گرفت.

حمایت از مصوبه بانک مرکزی

در ابتدای این نشست علی سنگینیان، رییس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق تهران در رابطه با مصوبه اخیر بانک مرکزی مبنی بر کاهش نرخ سود سپرده‌گذاری در بانک‌ها، آن را اتفاقی خوب برای صنعت و بازار سرمایه دانست که در کنار خط اعتباری ایجاد شده برای بانک‌ها، می‌تواند با حل بخشی از تنگنای نقدینگی بانک‌ها، منجر به کاهش آتی نرخ تسهیلات و در نهایت افزایش رشد صنعت و بازار سرمایه شود.

وی با بیان اینکه کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق تهران از مصوبه اخیر بانک مرکزی حمایت می‌کند، افزود: با این حال تاکید کمیسیون و فعالان بازار مالی کشور بر کاهش تدریجی نرخ تسهیلات بانکی نیز قرار دارد.

کمیسیون همچنین نظارت بر اجرای دقیق این مصوبه را مورد تاکید قرار داد و درخواست کرد نظارت بر این اجرای واقعی مصوبه بانک مرکزی باید به‌گونه‌ای باشد که نرخ‌ها بار دیگر افزایش نیابد.

نگرانی از بازار غیررسمی اوراق اسناد خزانه

اعضای کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق تهران سپس به موضوع انتشار اوراق و اسناد خزانه اسلامی که با هدف تقویم و تسویه بدهی دولت به پیمانکاران صورت گرفت، پرداختند. بر اساس گزارش ارائه شده، انتقادهای جدی به شیوه‌ای که دولت برای ارائه این اوراق به پیمانکاران در پیش گرفته است، وجود دارد به طوری که سازوکار مدونی برای انتشار، نقدشوندگی و معاملات دست دوم این اوراق طراحی نشده است و به‌رغم وجود بازار سازمان‌یافته و نظام‌مند اوراق بدهی در کشور، بخشی از این اوراق در بازار غیررسمی و غیرشفاف معامله می‌شود به ‌گونه‌ای که برخی پیمانکاران به ناچار و برای جبران کسری تامین مالی خود، اوراق خود را گاه تا 40 درصد تخفیف در بازارهای غیرشفاف معامله می‌کنند.

بر این اساس اعضای کمیسیون درخواست کردند سازمان بورس به وظیفه قانونی خود مبنی بر ایجاد بازار دست‌دوم این اوراق را عمل کند و محدود کردن این بازار به دلیل مشکلات بازار سهام توجیه ندارد. زیرا بازار بدهی توسعه یافته هم از الزامات بازار سرمایه است و می‌تواند بخشی از تامین مالی فعالیت‌ها را بر عهده بگیرد. البته ضروری است انتشار این اوراق هم در قالب یک برنامه زمانی منظم و متناسب با ظرفیت‌های بازار باشد.

انتقاد از توقف عرضه‌های اولیه در بورس

از دیگر موضوعات مطرح شده در جلسه کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق تهران، روند بسیار کُند و به نوعی توقف عرضه‌های اولیه سهام شرکت‌ها در بورس و فرابورس بود. با توجه به گزارش کمیسیون، از ابتدای امسال تاکنون عرضه اولیه سهام شرکت‌ها در بازار که کانال ورود شرکت‌ها به بازار و مسیر تامین مالی آن‌ها است بسیار کند شده است به طوری که طی این مدت، فقط یک شرکت موفق شد سهام خود را در بورس عرضه کند.

اعضای کمیسیون عقیده داشتند کارکرد اصلی بورس، تامین مالی بنگاه‌هاست، بنابراین جلوگیری از عرضه‌های اولیه در بورس، با هدف حفظ روندهای قیمت، بورس را از کارکرد اصلی آن دور می‌کند.

 

 

 

 
کد خبر 21741

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 17 =