بازارهاي منطقه در صدر بازارهاي صادراتي

محمدرضا ايزديان با برشمردن دلایل افت صادرات غیرنفتی ایران گفت: بجز نفت، پتروشیمی و میعانات گازی بین ۶۰ تا ۸۰ درصد صادرات ایران به مقصد ۲۵ بازار کشورهای پیرامونی است

به گزارش اگزيم نيوز محمد رضا ایزدیان در مصاحبه با رادیو گفت: بجز نفت، پتروشیمی و میعانات گازی بین 60 تا 80 درصد صادرات ایران به مقصد بازارهای پیرامونی است.

مدیر کل دفتر برنامه ریزی آمار و پژوهش سازمان توسعه تجارت کشور افزود: کاهش صادرات غیر نفتی در پنج ماهه سال جاری بیشتر به سبب برخی از مشکلات منطقه ای مانند کاهش صادرات ایران به عربستان، تغییرات قیمتی، مشکلات حاکم بر تولیدداخلی و مواردی از این دست بوده است.

وی در ادامه با اظهار امیدواری اینکه کاهش صادرات در نیمه دوم سال جبران شود، اظهارداشت: بجز نفت، پتروشیمی و میعانات گازی بین 60 تا 80 درصد صادرات ایران به مقصد 25 بازار کشورهای پیرامونی است.

مدیر کل دفتر برنامه ریزی آمار و پژوهش سازمان توسعه تجارت ایران گفت: البته برخی از محصولات پتروشیمی به کشورهای دور دست مانند چین، اروپا و سایر ممالک دنیا صادر می شود.

وی افزود: در حال حاضر قدرت خرید بازارهای پیرامونی به دلیل مشکلات اقتصادی، کسری بودجه ناشی از افت قیمت نفت و غیره تا حد زیادی کاهش پیدا کرده است.

ایزدیان تصریح کرد: هم اکنون صادرات غیر نفتی ایران در اثر عوامل مختلف به ویژه کاهش قدرت خرید بازارهای پیرامونی روند نزولی به خود گرفته و امید می رود رویه مزبور در نیمه دوم سال جاری بهبود یابد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه صادرات غیرنفتی در شرایط حاضر از جمله حیاتی‌ترین کارکردهای اقتصاد ملی است، تاکید کرد: این مهم در ایجاد اشتغال پایدار، پویایی تولید، رونق صادرات، قدرت ارزآوری و مواردی از این دست بسیار نقش آفرین است.

کد خبر 21833

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 0 =