تسهیلات ۱۴ درصدی در راه است

در جلسه ای که اخیرا با حضور مدیران عامل بانک توسعه صادرات و صندوق توسعه ملی تشکیل گردید، تصمیم گرفته شد ۱۰۰۰ میلیارد تومان علاوه بر ۲۳۰۰ میلیارد تومان قبل به بانک توسعه صادرات، صنعت و معدن و کشاورزی برای رونق صادرات اختصاص پیدا کند

مریم خورشیدی- رضا ساعدی فر مدیر اعتبارات بانک توسعه صادرات در گفتگو با خبرنگار اگزیم نیوز در خصوص تخصیص بسته حمایت از صادرات غیر نفتی که از سوی دولت ابلاغ شده گفت: در جلسه ای که با حضور مدیران عامل بانک توسعه صادرات و صندوق توسعه ملی تشکیل گردید، تصمیم گرفته شد 1000 میلیارد تومان علاوه بر 2300 میلیارد تومان قبل به بانک توسعه صادرات برای رونق صادرات اختصاص پیدا کند.

وی افزود: پس از تلفیق این مبلغ با منابع بانک توسعه صادرات، تسهیلات با نرخ متوسط 14 درصد در اختیار بنگاه های اقتصادی فعال در حوزه صادرات قرار خواهد گرفت.

ساعدی فر اذعان داشت: علاوه بر 1000 میلیارد تومانی که در اختیار بانک توسعه صادرات قرار گرفته است 1000 میلیارد تومان نیز در اختیار سایر بانک ها قرار داده می شود و در مجموع شاهد تزریق 2000 میلیارد تومان به بخش صادرات خواهیم بود.

وی در ادامه به تشریح عملکرد پنج ماهه بانک تویعه صادرات در سال 96 پرداخت و گفت: تسهیلات ریالی پرداخت شده از سوی بانک توسعه صادرات در پنج ماهه نخست سال 96، مبلغ 1425 میلیارد تومان است. سال گذشته این تسهیلات 3070 میلیارد تومان بوده است. 

ساعدی فر خاطر نشان کرد: طبق هدف گذاریها قرار بود۱۱۶۰ میلیارد تومان تسهیلات از سوی بانک توسعه صادرات پرداخت شود که در پنج ماه گذشته ۱۴۲۵ میلیارد تومان تسهیلات پرداخت شده که این رشد  بیانگر 123 درصد تحقق اهداف بانک است.

وی هدف گذاری این بانک در ارائه تسهیلات ارزی را 199 میلیون  دلار در سال اعلام کرد که تا مرداد امسال 172 میلیون از آن محقق شده که نشان می دهد به 87 درصد هدف گذاری دست یافته ایم.

ساعدی فر آمار مانده تسهیلات ریالی را 32700 میلیارد تومان اعلام کرد که نسبت به سال قبل از رشد مناسبی برخوردار بوده است. همچنین تسهیلات وصولی بانک توسعه صادرات بر اساس برنامه تعریف شده می بایست  800 تا 870 میلیارد تومان باشد که میزان این تسهیلات وصولی تا مردادماه جاری 1 میلیارد و 400 میلیون تومان بوده است.

به گفته مدیر اعتبارات بانک توسعه صادرات نسبت مطالبات غیر جاری که 9 درصد در نظر گرفته شده بود به عدد 7.7 رسید که بیانگر 114 درصد از اهداف تعریف شده است. این رقم هر چقدر کمتر باشد بیانگر وضعیت بهتر بانک است.

وی به رشد تسهیلات ارزی غیر جاری اشاره کرد و گفت: علاوه برآمار یاد شده در اعتبارات اسنادی به رقم 87.2 میلیون دلار دست پیدا کرده ایم در حالیکه طبق برنامه های از پیش تعیین شده این عدد 32 میلیون دلار تعیین شده بود. اعتبارات اسنادی و بروات وارداتی نیز 304 میلیون دلار در هدف گذاریها تعیین شده بود که به 247 میلیون دلار رسیده ایم که 81 درصد هدف پوشش داده شده است.

رضا ساعدی فر از رشد 125 درصدی در ضمانت نامه های ریالی و 50 درصدی ضمانت نامه های ارزی بعنوان دستاورد خوب بانک توسعه صادرات یاد کرد و گفت: شرکت های دانش بنیان 32 میلیارد و 600 میلیون تومان از تسهیلات ریالی  به خود اختصاص داده اند در حالیکه در برنامه ریزی ها این رقم 6 میلیارد و 400 میلیون تعیین شده بود.

وی از رشد 32 درصدی در مجموع اهداف از پیش تعیین شده در پنج ماهه نخست سال 96 خبر داد و گفت: با تزریق تسهیلات 1000 میلیارد تومانی یاد شده از صندوق توسعه ملی به بانک توسعه صادرات قطعا شاهد سرعت گرفتن این رشد خواهیم بود. بانک توسعه صادرات بعنوان یک بانک تخصصی در حوزه صادرات آمادگی دارد تسهیلات لازم را در اختیار فعالان این حوزه قرار دهد.

ساعدی فر اذعان داشت: شعب بانک توسعه صادرات مکلفند با اطلاع رسانی و بررسی های لازم تولید کننده های صادرات محور را با خدمات بانک توسعه صادرات آشنا کرده و در مسیر جذب انها برای استفاده از تسهیلات این بانک حرکت کنند.

مدیر اعتبارات بانک توسعه صادرات گفت:  در مسیر تسهیل و رفع موانع صادرات، این بانک مطابق با قوانین و دستور العمل های بانک در بخش وصول مطالبات انعطاف و همراهی زیادی با تسهیلات گیرندگان نشان می دهد و در صورت عدم بازپرداخت در سررسید ابتدا به بدهکار اصلی مراجعه کرده و در ادامه از ضامن پیگیری خواهد کرد.

 وی با اشاره به نزدیک شدن به روز ملی صادرات گفت: بیش از 80 درصد از منتخبین صادراتی از مشتریان بانک توسعه صادرات هستند و این به معنای حرکت درست بانک توسعه صادرات در مسیر سیاست های تعریف شده این نهاد است. از شعب بانک توسعه صادرات این انتظار می رود که با  معرفی و جذب بیشتر واحدهای موفق تولید صادراتی برای دست یابی به اهداف بزرگتر در حوزه صادرات، تلاش بیشتری داشته باشند. 

کد خبر 21944

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 4 =