ركوردهاي جديد براي گمرك ايران

دفتر اطلاعات منطقه ای سازمان جهانی گمرک (RILO) جدیدترین رتبه بندی گمرکات جهان را اعلام کرد که گمرک ایران رتبه اول دنیا را در مبارزه با مواد مخدر و رتبه دوم را در مبارزه با قاچاق کالا کسب کرده است

به گزارش اگزيم نيوز به نقل از گمرك، سازمان جهانی گمرک در رتبه بندی جدید، عملکرد گمرکات جهان را در 9 ماهه سال 2017 بررسی و نتایج ارزیابی عملکرد گمرکات را در دو بخش مبارزه با مواد مخدر و مبارزه با قاچاق کالا و تخلفات منتشر کرده است.
بر اساس تازه ترین گزارش دفتر اطلاعات منطقه ای سازمان جهانی گمرک (RILO) گمرک ایران موفق شده است در این مدت 288 مورد عملیات کشف مواد مخدر را با موفقیت انجام دهد که در مقایسه با سایر گمرکات بالاترین امتیاز را کسب کرده و بهترین عملکرد را داشته است.
در این گزارش ، آخرین عملکرد گمرکات کشورها در مبارزه و کشف انواع مواد مخدر سنتی و صنعتی ، قرص های مخدر و روان گردان ها و پیش سازها ارزیابی شده است.
همچنین اقدامات گمرکات در جلوگیری از ترانزیت مواد مخدر و پیش سازها و به ویژه کشف مواد نوظهور (NPS ) نیز در این ارزیابی بررسی شده است.
در گزارش قبلی دفتر اطلاعات منطقه ای سازمان جهانی گمرک (RILO) نیز گمرک ایران رتبه نخست را در مبارزه با مواد مخدر به خود اختصاص داده بود.
این دفتر عملکرد گمرکات در بخش مبارزه با قاچاق کالا و تخلفات را هم بررسی کرده که گمرک ایران رتبه دوم را کسب کرده است.
این ارزیابی شامل آخرین روش های مبارزه با قاچاق سوخت ، گونه های در حال انقراض ، جرایم زیست محیطی ، قاچاق دارو ، کالاهای تقلبی و سایرموارد مرتبط می شود که عملکرد گمرک ایران در سال 2017 در این بخش ها نیز بررسی شده و رتبه دوم جهانی به کشورمان اختصاص یافته است.
بر اساس ارزیابی کارشناسان سازمان جهانی گمرک ، گمرک ایران توانسته است پروژه گمرک الکترونیک را با موفقیت پیاده سازی کند که نقش مهمی در مبارزه با قاچاق و تخلفات ایفا کرده است.
هم اکنون اطلاعات کالاهایی که به کشور وارد می شود به صورت هوشمند با بارنامه الکترونیک ، اسناد الکترونیک ، عدل بندی الکترونیک ، اظهار الکترونیک ، گواهی مبدا ، قبض انبار الکترونیک و مجوزهای الکترونیک سازمان های همکار گمرک در ایران تطبیق داده می شود.
در صورت هرگونه مغایرت این موارد ، سامانه جامع گمرکی به صورت خودکار از ادامه مراحل انجام تشریفات گمرکی جلوگیری می کند .
رصد 100 درصدی کالاهای ورودی با سامانه های پیشرفته گمرک الکترونیک یکی از مهم ترین موفقیت های گمرک ایران در سال 2017 بوده است.
دفتر اطلاعات منطقه ای سازمان جهانی گمرک موسوم به رایلو هم اکنون عملیات های مشترک منطقه ای علیه جرائم سازمان یافته و زیست محیطی را در گمرکات دنیا به دست گرفته است.
عملیاتی از قبیل پروژه ترمیم لایه ازن (Sky Hole) برای کنترل و نظارت بر قاچاق و ترانزیت مواد مخرب لایه ازن و ضایعات خطرزا ، پروژه (Sesha) برای حمایت از گونه های ناب ازچوب والوار ، پروژه(Crocodile) مبارزه باقاچاق سیگار و مواد دخانی ، پروژه (IRENE) قاچاق اسلحه های کوچک ازطریق پیک سریع و پست ، پروژه ( Smart CAT) و (CAT alyst) قاچاق مواد روان گردان و نوظهور از مهم ترین اقدامات رایلو برای مبارزه مشترک با قاچاق مواد مخدر و دیگر جرائم سازمان یافته در دنیا به شمار می رود.

کد خبر 22075

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 4 =