سوريه بازار هدف بالقوه براي صادرات ايران در آينده

علی اصغر جمعه ای: بازار سوریه به علت وضعیت خاص این کشور مانند جنگ، تحریم‌ها و تعطیلی واحدهای صنعتی به یک بازار جذاب برای همسایگان خود تبدیل شده است که این بازار می تواند برای صادرات کالاهای تولیدی ایران جذاب باشد

کشور سوريه پس از شش سال جنگ داخلي ويران‌کننده و خانمان‌سوز، آرام آرام بايد کمرش را راست کند و اقتصادش را دوباره از نو بسازد. طبيعي است که در چنين شرايطي، دولتمردان سوري به دنبال سرمايه گذاران و منابع مالي جديد باشند و به طور حتم از ورود آنها به کشورشان استقبال خواهند کرد. ‌در همین رابطه اگزیم نیوز با علی اصغر جمعه ای، نایب رییس اتاق مشترک ایران و سوریه و رییس اتاق بازرگانی سمنان به گفتگو پرداخته اس که  در ادامه می خوانید:

جمعه ای با تأکید بر اهمیت سوریه برای ایران گفت: هرچند سهم سوريه از تجارت ايران رقم کوچکي است، اما ايران همواره يکي از شرکاي اصلي اقتصاد سوريه بوده است. بازار سوریه به علت وضعیت خاص این کشور مانند جنگ، تحریم‌هاو تعطیلی واحدهای صنعتی به یک بازار جذاب برای همسایگان خود تبدیل شده است.

نایب رییس اتاق مشترک ایران و سوریه ادامه داد: در این شرایط زمانی بازار سوری‌ها به دلیل وضعیت نامناسب این کشور می‌تواند برای صادرات کالاهای تولیدی ایران جذاب باشد. ایران با اکثر کشورهای دنیا به صورت مستمر مبادله تجاری و اقتصادی داشته است و حتی در دوره تحریم‌ها هم این روابط به صورت کامل قطع نشد. از سوی دیگر فعالان اقتصادی و بازرگانان بخش خصوصی جهت توسعه روابط و برقراری روابط تجاری در این کشور اتاق مشترک هم تاسیس کردند.

وی اضافه کرد: با وجود این فضای مناسب هنوز تعامل اقتصادی دو کشور ایجاد نشده است. نباید اجازه داد کشورهای رقیب، سوریه را در اختیار بگیرند. البته در زمینه گسترش حضور ایران در بازار سوریه مشکلات و چالش‌هایی وجود دارد که عرصه را بر تولیدکنندگان ایرانی در تجارت با این کشور دشوار کرده است.

رییس اتاق بازرگانی سمنان اضافه کرد: مشکلات نقل و انتقال پول بین ایران و سوریه یکی از موانع اصلی گسترش روابط تجاری وبازرگانی در کنار نبود زیرساخت‌ها و همچنین عدم وجود شرایط مساوی برای صادرکنندگان ایرانی و رقبای آنها موجب شده نتوانیم جایگاه مناسبی در سوریه داشته باشیم.

وی تصریح کرد: از آنجاییکه سوریه می‌تواند بازار بسیار خوبی برای ایران باشد باید تمهیداتی اندیشیده و وارد اقدام‌ها و برنامه‌های اجرایی شد. خدمات فنی مهندسی، دارو و مواد‌غذایی و ساخت صنایع و کارخانه‌ها که به دلیل جنگ تخریب شده‌اند از اصلی‌ترین نیازها در سوریه است.

جمعه ای با تاکید بر اهمیت افزایش ارتباطات تجاری بخش خصوصی دو کشور، گفت: توانمندی های بخش خصوصی ایران در حوزه های زیرساخت، عمران، خدمات فنی و مهندسی را می توان از نقاط مثبت برای افزایش همکاری ها در سوریه دانست. بنابراین بخش خصوصی می بایستی برنامه بلندمدت و نقشه راه همکاری با نگاه بازسازی سوریه تدوین و ترسیم کند تا بتواند سطح همکاری های دوجانبه را افزایش و همچنین در پروژه های بازسازی سوریه نقش پررنگ تری را ایفا کند.

نایب رییس اتاق مشترک ایران و سوریه ایجاد خطوط اعتباری را برای رشد حجم تجاری ایران با این کشور، ‌یک ضرورت دانست و گفت: در این راستا برای اینکه کالاهای ایرانی به سوریه برود و در بازار این کشور عرضه شود خط اعتباری به سوریه اختصاص داده شده است تا تجار و صنعتگران ایرانی کالاهای مورد نیاز سوریه را از محل این خط اعتباری، تامین اعتبار و به سوریه صادر کنند.

جمعه ای عنوان کرد: در واقع با این سیاست برای بخش خصوصی ایران و شرکت های فعالی که سابقه کار در سوریه دارند، شرایط جدیدی به وجود آمده است تا فعالیت خود را مجدد در سوریه آغاز کنند. البته در این بین نیاز است مکانیزم موجود تغییر کند و مزایا تنها در اختیار شرکت های دولتی و خصولتی قرار نگیرد بلکه بخش خصوصی هم در این سیاست گنجانده شود.

وی ادامه داد: در این مسیر نیاز است بسترهای لازم همچون بازگشایی ال سی، ضمانت نامه ها و مسایل بانکی مورد توجه قرار گیرد. به عبارت دیگر تا زمانی که روابط بانکی به شرایط عادی بازنگردد نمی‌توان انتظار بهبود محیط کسب‌وکار و توسعه روابط اقتصادی ایران با سایر کشورها را داشت.

نایب رییس اتاق مشترک ایران و سوریه در خصوص اقلام عمده صادراتی ایران گفت: ایران توانایی صادرات مواد غذایی، ماشین آلات، جاده سازی، شهرسازی، برق، تاسیسات و خدمات فنی مهندسی جهت احیای واحدهای تولیدی و کارخانجات را دارد.

 جمعه ای اضافه کرد: به عبارت دیگر اولویت های سرمایه گذاری صنعتی ایران در سوریه می تواند شامل سرمایه گذاری مشترک در زمینه های صنایع شیمیایی، فلزات اساسی و مواد غذایی، ایجاد خط تولید خودرو وساخت ماشین آلات صنعتی و معدنی، سیمان و بسیاری موارد دیگر باشد. از سوی دیگر کشور سوریه در زمینه تولید انرژی مخصوصا نیروی برق با کمبودهایی مواجه است و همچنین تقاضا برای تجهیزات پزشکی از سوی این کشور در حال افزایش است و خواستار تهیه این محصولات از ایران با توجه به کیفیت خوب این تجهیزات هستند.

وی اظهار کرد: البته کشور سوریه هم در بخش صنعت همچون نساجی، صنایع دستی، کشاورزی و صنایع تبدیلی حرفی برای گفتن دارد.

نایب رییس اتاق مشترک ایران و سوریه با اشاره به نقش پیمانکاران و شرکت های ایرانی در خصوص بازسازی این کشور گفت: شناسایی فرصت‌ها برای سرمایه‌گذاری را از هم‌اکنون باید شروع کرد چرا که با ثبات در سوریه و نگاه مثبتی که دولت مرکزی این کشور به ایران دارد، كشور فوق می‌تواند برای سرمایه‌گذاری یکی از بهترین‌ها باشد.

به گفته وی تجار ایرانی و بخش خصوصی باید به بازار سوریه توجه ویژه ای داشته باشند بنابراين نیاز است شرایط لازم جهت حضور فعالان اقتصادی به ویژه در عرصه خدمات فنی مهندسی و پیمانکاران ایرانی در سطوح مختلف فراهم شود.

 

 

 

کد خبر 22140

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 6 =