تهديدهاي ژئوپلتيك براي اقتصاد جهان

صندوق بین المللی پول هشدار داد با توجه به نرخ پایین تورم و افزایش ریسک های ژئوپلتیک رشد اقتصاد جهانی در طی سال های آینده در معرض خطر کند شدن قرار خواهد داشت

به گزارش اگزيم نيوز به نقل از بلومبرگ، کمیته راهبری صندوق بین المللی پول هشدار داد با توجه به نرخ پایین تورم و افزایش ریسک های ژئوپلتیک رشد اقتصاد جهانی در طی سال های آینده در معرض خطر کند شدن قرار خواهد داشت.

کمیته پولی و مالی بین المللی در بیانیه ای اعلام کرد: «روند ترمیم اقتصاد جهانی هنوز کامل نشده، زیرا نرخ تورم در اکثر اقتصادهای پیشرفته پایین تر از رقم هدف گذاری شده است و پتانسیل رشد همچنان در بسیاری از کشورها ضعیف است.»

در ادامه این بیانیه آمده است: «ریسک های کوتاه مدت در حالت توازن قرار دارند، اما فضایی برای رضایت از خود وجود ندارد، زیرا ریسک های اقتصادی در میان مدت رشد اقتصادی را به سمت کاهش سوق می دهد و تنش های ژئوپلتیک نیز در حال افزایش است.»

این کمیته دقیقا نگفته که لبیشتر نگران کدام ریسک های ژئوپلتیک است. در طی چند هفته گذشته، آمریکا و کره شمالی درگیر جنگ لفظی شدیدی بر سر برنامه تسلیحاتی پیونگ یانگ بوده اند. روز جمعه نیز دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا سیاست تقابلی خود با ایران را آغاز کرد و از مذاکره مجدد در مورد توافق هسته ای سخن گفت. در عین حال، انگلیس نیز در میانه مذاکرات خروج از اتحادیه اروپا قرار دارد.

با این وجود، این کمیته چشم انداز اقتصاد جهانی را در حال تقویت توصیف کرده و میزان سرمایه گذاری، تولید صنعتی و اعتماد را رو به افزایش دانسته است.

کریستین لاگارد، رئیس صندوق بی المللی پول در کنفرانس مطبوعاتی بعد از انتشار این بیانیه گفت: وقتی آفتاب در آسمان می درخشد، شما باید سقف خانه تان را تعمیر کنید.

کد خبر 22156

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 3 =