ارتقای بهره وری با اشتغال پایدار

مدیرکل سیاست گذاری و توسعه اشتغال وزارت کار با بیان اینکه برای ارتقای بهره وری باید اشتغال پایدار داشته باشیم گفت: در اشتغال فراگیر دو زنجیره ارزش و بهبود فضای کسب و کار باید درنظر گرفته شود

به گزارش اگزيم نيوز به نقل از شبکه خبر، علاءالدین ازوجی با حضور در برنامه تیتر امشب شبکه خبر گفت: یکی از محورهای اصلی کار در بند دوازده اشتغال فراگیر بوده است که از سوی آقای جهانگیری به دستگاه ها و استان ها ابلاغ شد. انتظار این است که بخش خروجی دستاورد خوبی در زمینه اشتغال داشته باشند. قرار است یک هفته آینده دستورالعمل لازم در اشتغال فراگیر اعلام شود تا در سطح استان ها اجرایی شود. با توجه به ابلاغیه در چندماه گذشته دستگاه ها مثل وزارت جهادکشاورزی، میراث فرهنگی و بانک مرکزی فعال بوده اند. 
او افزود:در برنامه اشتغال فراگیر 970 هزار فرصت شغلی تعیین شده است که قدری سنگین است. در بخش اشتغال فراگیر مفهوم اصلی این است که اقتصادی است که رشد اقتصادی بالا با اشتغالزایی بالا را داشته باشند. اگر این رویکرد در برنامه اجرا شود وضعیت بهتری نسبت به گذشته خواهیم داشت.
ازوجی در ادامه گفت: بخش صنعت مشکلاتی داشت و آمار این را نشان داده است که بخش صنعت رو به بهبود است. 841 هزار نفر به تعداد شاغلین کشور اضافه شده که بیش از سی درصد از شاغلین در بخش صنعت مشغول هستند. 
مدیرکل سیاست گذاری و توسعه اشتغال وزارت کار گفت: اگر اشتغال ها ناپایدار باشد انتظار بهره وری خوب نباید داشته باشیم بنابراین باید برای ارتقای بهره وری باید اشتغال پایدار داشته باشیم. در اشتغال فراگیر دو فرایند زنجیره ارزش و بهبود فضای کسب و کار باید درنظر گرفته شود. تاکید می شود باید فضای سیاست گذاری بر توسعه فضای کسب و کار باشد و استراتژی درست تعریف شود. امنیت شغلی نیز به اشتغال پایدار کمک می کند.
او گفت: محسوس نبودن اشتغال به درآمد سرانه مربوط است که درآمد سرانه به سال 90 نزدیک شده است. اگر بازدهی در بخش غیر کار افت کند در درآمد سرانه تاثیرگذار است. ایجاد اشتغال بخشی از درآمد خانوار را تامین می کند. 
مجید خالصی رئیس امور اقتصاد مقاومتی سازمان برنامه و بودجه دیگر مهمان برنامه تیتر امشب گفت: ستاد اقتصاد مقاومتی تاکنون جلساتی داشته است که در پی فرمان رهبری بوده است. چهل جلسه در دولت یازدهم برگزار شد و عمده ثمراتی که اجرای این سیاست ها داشت این بود که طراحی این سیاست ها از سال 94 انجام داد؛ 121 پروژه فرابخشی به بخشی تعریف شد و عملکردها نشان داد در زمینه هایی که ستاد توانست تصمیم ها را عملی کند موفق بوده است چون نظام یونیک و منحصربه فردی برای سیاست ها تعریف شد.
خالصی افزود: در سال 96 با توجه به نام گذاری این سال به نام تولید و اشتغال، ستاد وارد مرحله جدیدی شد و بسته های پنج گانه رونق و تولید ابلاغ شد که این بسته ها در حال اجراست. 
او درباره عملکرد دستگاه ها و نقاط قوت و ضعف در اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی گفت: وزارت نفت بیشترین جهش را داشته است و رشد تولید ناخالص نفتی بیشتر بوده است و با توجه به تاکید ستاد برای حرکت بخش نفت و استفاده از ظرفیت ها در میادین مشترک نفتی این رشد صورت گرفته است.
خالصی افزود: بعد از نفت بخش های دیگر هرکدام به سهم خود خوب عمل کرده اند. بخش کشاورزی در زمینه محصولات راهبردی و اساسی توانست نقش خوبی ایفا کند؛ وزارت اقتصاد در بخش های نرم افزاری و گمرک و اصلاح نظام پرداخت ها در خزانه توانست تحولات بومی داشته باشد. بخش های مختلف که پروژه به عهده آنها بود روند مثبتی داشته اند.
او افزود: ممکن است برخی وزارت خانه ها پیشرفت قابل ملاحظه ای نداشته باشند که این بعلت این بوده که شاید مصلحت نبوده یا موانعی ایجاد شده و منبع مالی لازم تامین نشده است اما ستاد در رابطه با تسهیل اجرای این پروژه ها توانست کمک کند. ارزیابی کلی مثبت و تاثیر گذار بوده است.
خالصی درباره بهره وری نیز گفت: متغیر بهره وری در کوتاه مدت ایجاد نمی شود. نکته اساسی این است که برای ارتقاء بهره وری، باید از ظرفیت ها استفاده شود، نوآوری داشته باشیم و میزان استفاده از منابع را نیز ارتقا دهیم. در بهره وری هم کارآیی داریم هم اثر بخشی.
او افزود: در تمام پروژه هایی که تعریف شده است اقداماتی که باید توسط وزارت خانه ها انجام شود و پروسه زمانی مشخص شده است. در مجموع این کار موجب ارتقای منابع و بهره وری در آن بخش می شود. در سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی نیز به بهره وری اشاره شده است. چرخه بهره وری باید در بیست بنگاه اجرا شود. مجموعه این سیاست ها در کنار دیگر سیاست های دولت توانست تورم را کنترل کند و از رکود خارج شویم. بر اساس اعلام سازمان امار در سال 96 روند رشد اقتصادی ادامه داشته است.
خالصی گفت: برای اجرای سیاست های اقتصادی مقاومتی شاخص هایی تعیین شد که ابلاغ شد. محاسباتی سازمان برنامه بودجه داشت که شاخص ترکیبی تولیدشد که نشان داد حرکت ما به سمت مقام تر شدن اقتصاد بوده است. نرخ بیکاری کاهش یافته است که نتیجه تلاش ها در راستای اقتصاد مقاومتی بوده است. سهم اشتغال در بخش صنعت بیشتر بوده است. نرخ تورم را نیز کاهش داده ایم. بخش مسکن هم حرکت مثبت داشته است. 
محمدخالدی مدیرکل امور اقتصادی وزارت کشاورزی در ارتباط تلفنی گفت: جایگاه و اهمیت بخش کشاروزی ویژه است در واقع ذیل ابلاغیه آقای جهانگیری پروژه های متعددی در بخش کشاورزی تعریف شده که در راستای اقتصاد مقاومتی اهمیت دارد؛ کاری که در حوزه اشتغال انجام دادیم اشتغال پایدار در بخش کشاورزی بوده است که ذیل اشتغال فراگیر بوده که با محوریت وزارت کار دنبال می شود.
او افزود: مدیریت راهبردی در بسته رونق تولید تعریف شده است، کاهش ضایعات از طریق فراوری، تامین داخلی نهاده های بخش کشاروزی و پروژه های آبیاری، پروژه های آبخیزداری در حوزه خاک و تجهیز و نوسازی ماشین آلات کشاروزی و پرورش ماهی پروژه های اصلی است که در حال حاضر روی آن کار می شود.
خالدی در ادامه گفت: نوع نگاه زمانی که ملی باشد هم افزایی دستگاه ها به سمت اشتغال پایدار توجه پیدا می کند. راهکار اشتغال تنها تسهیلات نیست مثلا در بخش کشاورزی تشکیلات جدیدی ایجاد شده است.
او افزود: تجربه دنیا نشان می دهد همزمان کسب کارهای کشاورزی می تواند اشتغال زا باشد در همین راستا با کمک وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان وزارت بودجه رسته های کشاروزی را شناسایی کردیم که بخش تولید و کسب و کار را در بر می گیرد.

کد خبر 22208

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 8 =