رونمایی از بسته‌های حمایتی گمرک

فرود عسگري گفت : بسته حمایتی و تسهیلات گمرک در خدمات صادرات غیرنفتی است

به گزارش اگزيم نيوز به نقل از گمرك، فرود عسگری به مناسبت فرارسیدن بیست ونهم مهر ، روز ملی صادرات گفت : مقام معظم رهبری دو محور مهم اقتصاد مقاومتی در سال 96 را تولید و اشتغال تعیین کردند و از همه مردم و مسئولان کشور خواستند برای بهبود این دو مؤلفه مهم تلاش کنند. به طور قطع در بحث تولید، صادرات جایگاه مهمی دارد و می‌تواند علاوه بر ارزآوری، موجب افزایش اعتبار ایران در بازارهای بین‌المللی شود. 
وی افزود: براساس سیاست‌هایی که در چارچوب سند چشم‌انداز 20 ساله، برنامه‌های توسعه اقتصادی و همچنین مصوبات دولت برای رشد صادرات تدوین و تصویب شده است، سازمان‌های مسئول از جمله گمرک ایران موظف به ارائه تسهیلات و خدمات مناسب به صادرکنندگان برای تحقق این اهداف هستند. 
عسگری اظهار کرد : نگاهی به عملکرد و اقدامات گمرک در سال‌های اخیر نشان می‌دهد بسته‌های حمایتی گمرک، هم در بعد تسهیل مقررات و هم ترخیص سریع و آسان کالا شرایط مناسبی را برای صادرکنندگان و بنگاه‌های تولیدی صادرات محور فراهم کرده که می‌توان از ارزیابی کالا در محل تولید کالای صادراتی نام برد.
وی افزوده است : اما آنچه در سه سال اخیر سبب تحولی چشمگیر در فرآیند ترخیص صادرات کالاهای غیرنفتی شده و موازنه تجاری را نخستین بار در سال 94 به نفع صادرات رقم زده ، راه‌اندازی سامانه‌های جامع امور گمرکی و پنجره واحد تجارت فرامرزی بوده است.
رئیس کل گمرک گفت : در حال حاضر محموله‌های صادراتی که قبل از راه‌اندازی سامانه‌های مذکور در گمرک بیش از هفت روز در انتظار صدور پروانه می‌ماند در کمتر از یک روز از گمرک ترخیص و آماده خروج از مرزها می‌شود و درخصوص کالاهای فاسدشدنی، این زمان حتی به یک ساعت کاهش می یابد.
کالای صادرکنندگان پس از بارگیری از محل تولید یا انبار صادرکننده مستقیم به مرزهای خروجی ارسال و تشریفات گمرکی آن در کمترین زمان در گمرک مرزی انجام می‌شود.
همچنین برای سهولت کار صادرکنندگان، مجوزهای صادراتی با استفاده از سامانه پنجره واحد گمرکی و بدون نیاز به مراجعه فیزیکی صاحب کالا به سازمان‌های مجوز دهنده به روش الکترونیک در گمرک دریافت می‌ شود. 
عسگری گفت : در اقدامی دیگر حقوق و عوارض دریافتی از مواد اولیه وارداتی که در تولید نهایی محصول صادراتی بکار گرفته می‌شود در مدت کوتاهی از سوی گمرک به صاحبان کالا مسترد می‌ شود. 
رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران گفت : در ماه‌های اخیر به منظور بالا بردن توان مالی واحدهای تولیدی و بهبود گردش مالی آنها ، استرداد با سرعت زیادتری صورت می‌گیرد و اختیارات بیشتری به گمرکات اجرایی سراسر کشور در این زمینه داده شده است.
گمرک به‌طور متوسط بیش از 80 درصد از مشکلاتی را که در حوزه ترخیص کالای صادراتی وجود داشت برطرف کرده است و بجز مواردی که کالای صادراتی به دلایل دیگر ازجمله عدم پذیرش کامیون‌های حامل کالا از سوی گمرک کشور مقابل یا بسته شدن مرز، متوقف می‌شود، هیچ مشکلی برای عبور کالای صادراتی از گمرک وجود ندارد.
عسگری گفت : یکی از اهداف مهم گمرک در ارائه تسهیلات به صادرکنندگان، آن است که دغدغه و مشکلی نداشته باشند و به همین دلیل تشکیل جلسات هم‌اندیشی و همگرایی با فعالان تجاری در حوزه صادرات از مدتی قبل در گمرک کلید خورده و تاکنون چندین جلسه در این زمینه برگزار شده است و ادامه خواهد داشت. 
گمرک با دعوت از دست‌اندرکاران تشکل‌های صنفی، به‌خصوص فعالان تولیدی و صادراتی برای حضور در جلسات تخصصی، ضمن شنیدن نظر و مشکلات آنها، نهایت تلاش خود را به عمل می‌آورد تا با مشورت و بکارگیری پیشنهادهای سازنده تشریفات گمرکی ،صادرات با آسان‌ترین و کم‌هزینه‌ترین روش‌ها انجام شود. 
وی تصریح کرد : درصد رضایتمندی صادرکنندگان از عملکرد گمرک امروز در بالاترین حد خود قرار دارد و اندک نارضایتی موجود نیز به خاطر تأخیر یا تعلل در انجام کارها در گمرک نبوده، بلکه مربوط به سایر عوامل خارج از گمرک است که متأسفانه گاهی به حساب گمرک نوشته می‌شود. 
به اعتراف اعضای انجمن‌ها و اتحادیه‌های صنعتی که تاکنون با آنان در گمرک جلسه برگزار شده این روش بهترین و موثرترین شیوه برای حل مشکلات از یک‌سو و مشارکت بخش خصوصی جهت بررسی و یافتن راهکارهایی برای بهبود وضعیت صادرات است.

هفته‌های اخیر دو جلسه با نمایندگان اتحادیه‌های مختلف صادرکننده کالا به منظور بررسی راه‌های تسهیل و توسعه صادرات به کشورهای قطر و روسیه داشتیم و به آنها یادآور شدیم که کریدور سبز گمرکی برای صدور کالا به روسیه و امکانات موجود در گمرکات جنوبی کشور برای ارسال محصولات ایرانی به کشور قطر کاملاً آماده است و از نظر گمرک هیچ مشکلی در زمینه صادرات به این دو کشور وجود ندارد.

 پیش‌تر هم در موارد مشابه، گمرک نهایت همکاری و مساعدت خود را با صادرکنندگان داشته است، منتها به علت برخی ناهماهنگی‌ها و احیاناً کندکاری تعدادی از دستگاه‌ها و نیز کم‌تجربگی عده‌ای از صادرکنندگان، متأسفانه نتوانستیم بازارهای هدف صادرات را حفظ کنیم و در آنها حضور دائم داشته باشیم.

عسگری ادامه داد : کسانی که از نزدیک با موضوع صادرات سر و کار دارند و با ریزه‌کاری‌های آن آشنا هستند به خوبی می‌دانند که برای موفقیت در این عرصه، علاوه بر دانش تخصصی و تجربه صادرکننده، نقش دولت و دستگاه‌های اجرایی در حمایت از صادرات اهمیت فوق‌العاده‌ای دارد و فراهم‌ کردن  تسهیلات گمرکی یکی از آنها و البته از مهمترین‌شان است.

قیمت تمام شده مناسب، برخورداری از سیستم حمل‌ونقل ارزان حتی تا مقصد کالاهای صادراتی در خارج از کشور، بالا بودن کیفیت کالا، بازاریابی و شناخت کامل و دقیق بازارهای هدف و تلاش برای استمرار فعالیت‌های تجاری در این بازارها، اعطای بموقع مشوق‌های صادراتی و مسائل مربوط به نرخ ارز از عواملی هستند که می‌توانند موجب توفیق صادرکنندگان شوند.

اهمیت واردات برای رشد صادرات

رئیس گمرک گفت : برخی  کارشناسان عقیده دارند تشکیلات گمرکی در ایران برای واردات کالا سازماندهی شده و حتی بنادر کشور نیز چنین ساختارهایی دارند، اما در مورد گمرک اکنون با توجه به تحولات و تغییرات به وجود آمده در چارچوب گمرک الکترونیک می‌توان ادعا کرد که توانایی و ظرفیت‌های گمرکی برای صادرات، اگر هم پای واردات نباشد، کمتر از آن نیست.

تعیین گمرکات اختصاصی برای صادرکنندگان و مسیرهای ویژه برای صادرات کالا، تفویض اختیار به مدیران گمرکات اجرایی برای تصمیم گیری مناسب و جلوگیری از طولانی شدن فرآیندهای صادرات، پاسخگویی سریع و بموقع به صادرکنندگان، ایجاد و راه‌اندازی دروازه‌های مشترک گمرکی با کشورهای همجوار به منظور کاهش زمان و هزینه‌های تشریفات گمرکی و جلوگیری از انجام امور تکراری و به ویژه الکترونیک شدن تشریفات صادرات بخشی از اقدامات گمرک برای  کمک به صادرات و در نتیجه توسعه اقتصادی و رشد درآمد ملی در چارچوب اقتصاد مقاومتی است.

جاده دو طرفه تجارت خارجی

نکته مهم  آن است که هیچ صادراتی بدون تکیه بر توان بالای تولید داخلی (بجز موارد استثناء مانند صادرات مجدد) امکان موفقیت ندارد و با توجه به اینکه بخش قابل توجهی از واحدهای تولیدی در کشور ما برای ادامه فعالیت خود نیازمند تأمین مواد اولیه و ماشین‌آلات و تجهیزات خطوط تولید از خارج از کشور هستند ، خدمات‌دهی مطلوب به واردکنندگان کالاهای واسطه‌ای و سرمایه‌ای و ترخیص سریع مواد اولیه مورد نیاز واحدهای تولیدی صادرات‌گرا با استفاده از سامانه‌های الکترونیک در گمرک به موازات توسعه و تجهیز امکانات صادراتی در دستور کار مسئولان گمرک قرار داشته و در جهت بهبود آن اقدامات زیادی انجام شده است.

از این منظر نگاه گمرک به مقوله تجارت خارجی، نگاهی عقلانی و منطبق بر واقعیات است که می‌گوید "تجارت یک جاده دو طرفه است" که هر دو سمت آن باید برای فعالان تجاری باز و آماده تردد باشد.

امیدواریم با حمایت و پشتیبانی دولت و مجلس، به‌ خصوص  کرباسیان وزیر امور اقتصادی و دارایی که حضور ایشان در این وزارتخانه یکی از بزرگ‌ترین نقاط قوت و پشت گرمی گمرک در دولت دوازدهم است بتوانیم به وظایف و مسئولیت‌های خود جامه عمل بپوشانیم.

 

کد خبر 22234

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 13 =