دولت بروکراسی گسترده را از پیش روی تولید حذف کند

نایب رئیس کمیسیون تسهیل کسب و کار اتاق تهران از کمیسیون جدید برای شناسایی مشکلات تولید می گوید

وزیر صنعت، معدن و تجارت در کارگروه ملی تسهیل و رفع موانع تولید، از تشکیل کمیسیونی برای شناسایی واحدهای تولیدی بحرانی و مهم ترین چالش ها و موانع پیش روی تولید خبر داد. کمیسیونی که به اعتقاد احمد کیمیایی اسدی عضو هیات نمایندگان اتاق تهران می تواند راهگشا باشد به شرط اینکه تصمیمات آن اجرایی هم شوند. نایب رئیس کمیسیون تسهیل کسب و کار اتاق تهران می گوید:« از ابتدای دولت یازدهم و در ادامه در دولت دوازدهم همواره مسئولان دولتی به خصوص در وزارت صنعت، معدن و تجارت بر حل مشکل صنعت و تولید و برداشتن موانع از پیش روی فعالان بخش خصوصی و تولیدکنندگان تاکید کرده اند و حتی قوانینی مانند رفع موانع تولید و... در این زمینه تدوین شده است و کمیسیون ها و شوراهایی شکل گرفته ولی متاسفانه تصمیمات در زمان اجرا آن چنان که باید و شاید درست پیش نرفته اند و متوقف شده اند؛ در نتیجه به اعتقاد من بیش از اینکه تشکیل این کمیته مهم باشد، تمرکز اصلی باید روی اجرای تصمیمات باشد نه شکل گیری ساختاری جدید.»

کیمیایی می گوید:« خواسته اصلی تولیدکنندگان بعد از تشکیل چنین کمیسیون هایی که حتما می توانند راهگشا و مفید باشیند، عملیاتی شدن تصمیمات است . این انتظار وجود دارد که از تولیدکنندگان، فعالان بخش خصوصی و اتاق های بازگانی، صنایع، معادن و کشاورزی نظر خواهی شود. بیش از اینکه به فکر تشکیل کمیسیون های جدید باشیم باید به دنبال حل جدی مشکلات برویم و اجرایی کردن اقتصاد مقاومتی که می تواند نسخه مهمی برای حل چالش های اقتصادی کنونی باشد.»

نایب رئیس کمیسیون تسهیل کسب و کار اتاق تهران در ادامه بروکراسی اداری را در کشور یکی از مهم ترین چالش های پیش روی تولید در کشور دانست و گفت:« شاهدیم در زمان اجرای تصمیمات آنقدر با قوانین دست و پا گیر و مسائل اداری رو به رو می شویم که کار اصلا پیش نمی رود. الان 70 درصد زمان و ذهن یک تولید کننده درگیر مسائل اداری و پیچیدگی های قوانین اختصاص دارد. ما به عنوان تولید کننده بیش از این به فکر تولید و توسعه کار باشیم به دنبال پاسخگویی به اداره مالیات، بیمه تامین اجتماعی، محیط زیست و... هستیم و اگر وقتی باقی بماند باید به توسعه و تولید فکر کنیم.»

او با اشاره به پیچ و خم های سیستم اداری در کشورمان و قوانین زائد که دولت بارها اشاره کرده باید حذف شوند، می گوید:« در کنار نظام اداری و بروکراسی گسترده در کشور چالش مهم دیگر تولیدکنندگان نبود مشتری و تقاضا است، بسیاری از واحدها با انبوه تولید مواجه هستند و انبارهایشان پر است ولی مشتری وجود ندارد و باید فکری به حال این موضوع کرد. بازارهای داخلی هم اکنون اشباه شده اند و به اعتقاد من دولت باید برای صادرات از تولیدکنندگان حمایت کند. بازارهای صادراتی جدید و حفظ بازارهای قدیمی نیازمند دیپلماسی قوی است؛ متاسفانه به دلیل ضعف هایی در همین موضوع در سال های گذشته ما بسیاری از بازارهای خارجی را به رقیبان واگذار کرده ایم، به خصوص در منطقه ما بازارهای افغانستان، عراق، پاکستان و... را واگذار کرده ایم و باید با دیپلماسی قوی دوباره نفوذمان را باز گردانیم.»

این عضو هیات نمایندگان اتاق تهران همچنین درباره رکود گفت:« مسئولان دولتی آمارهایی را ارائه می دهند که بیانگر خروج از رکود است ولی آن چیزی که ما در واقعیت تولید می بینیم این است که همچمان رکود باقی است اگرچه که گشایش هایی اتفاق افتاده است ولی آن رونقی که از آن در تولید صحبت به میان می آید، هنوز اتفاق نیفتاده است.»

کد خبر 22291

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 1 =