جای خالی تعرفه ترجیحی ایران و قطر

تجار و بازرگانان ایرانی در تلاش هستند تا روابط خود را با دوحه در شرایط تحریم قطر گسترش دهند اما متأسفانه چالش هایی وجود دارد که هنوز مرتفع نشده اند

تجار ایرانی به رغم تلاش هایی که برای حضور در بازار قطر از خود نشان دادند اما در رقابت با تجار ترکیه ای موفقیت های به مراتب کمتری کسب کردند که کارشناسان معتقدند بخشی از این موضوع به دلیل آن است که سیاست گذاری های تجاری بین ایران و قطر هنوز به آن اندازه که باید قوی نیست.

کارشناسان و فعالان بخش خصوصی معتقدند این اتفاق با درجات بالاتر در بازار روسیه نیز افتاد به طوریکه بعد از مشکلاتی که بین روسیه و ترکیه به وقوع پیوست تهران و مسکو نشست هایی برای ارتقای روابط تجاری دوطرفه برگزار کردند و تلاش نمودند تا ایران جایگزین ترکیه در این بازار شود با این حال پایین بودن کیفیت تولید و مشکلاتی که در حوزه سیاست گذاری تجاری بین دو کشور وجود بود اجازه نداد تا ایران در این منطقه از خود قدرت مانور بالایی نشان دهد و اینگونه شد که بازار روسیه از دست رفت. در حال حاضر در قطر نیز رقابتی پایاپای بین ایران و ترکیه ایجاد شده که در آن آنکارا پیشتاز است.

به عقیده فعالان بخش خصوصی واقعیت آن است که ایران بسیار لاک پشتی در این مسیر گام برمی دارد و با آن که موفقیت های نسبی حاصل شده اما ترکیه از ایران جلوتر است. دلیل این امر را نیز باید در زمینه بوروکراسی ها، محدودیت هاو قید و بندهای اضافه در این مسیر جستجو کرد. به عنوان مثال آنطور که نایب رییس کمیسیون صادرات اتاق بازرگانی ایران می گوید: جای قرارداد تعرفه ترجیحی میان دولت های ایران و قطر میان دو کشور خالی است.

عدنان موسی پور معتقد است تجارت ایران و قطر در حال افزایش است و پیش بینی می شود به زودی شاهد رشد تجارت میان دو کشور باشیم؛ اما هنوز جای خالی یک قرارداد تعرفه ترجیحی میان ایران و قطر خالی است و انعقاد چنین قراردادی میان دولت ها می تواند زمینه را برای توسعه تجارت میان دو کشور فراهم کند.

وی در پاسخ به این سئوال که آیا ایران توانسته است از فرصت ایجاد شده برای توسعه تجارت با قطر استفاده کند، گفت: خوشبختانه در این حوزه به حداقل ها دست یافته ایم و باید این نکته را مد نظر داشته باشیم که همزمان بسیاری دیگر از کشورها نیز در حال فعالیت در این کشور هستند.

او با اشاره به اینکه قطر بر بحران ناشی از تحریم های عربستان و دیگر همسایگانش فائق شده است، گفت:« امروز قطر توانسته مشکلات خود را سامان دهد و دیگر یک کشور بحران زده نیست اما می توان از فرصت موجود در قطر برای توسعه تجارت بهره برد.

این فعال بخش خصوصی با تاکید بر اینکه صادرات مواد غذایی به قطر افزایش یافته است، تصریح کرد:« بخش عمده ای از صادرات از بوشهر سامان می گیرد و البته درد قدیمی صادرات ایران یعنی کیفیت و قیمت، در بازار قطر نیر خود را نشان می دهد.

او گفت: قطر امروز به بسیاری از کشورها دسترسی پیدا کرده و راز تجارت پایدار و ماندگار با این کشور حل بحران های موجود در عرصه صادرات و تولید در ایران است.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی و صنایع معادن ایران با تاکید بر اینکه در ماه های آینده قطر عرصه فعالیت قدرتمندان می شود، اضافه کرد: امروز رقابت سختی برای انعقاد قراردادهای بزرگ در این کشور آغاز شده است و البته برخی از فعالان اقتصادی ما نیز در این دوره خوب فعالیت کرده اند.

موسی پور در توضیح این مطلب اضافه کرد: در شرایط کنونی تاجران مواد غذایی، میوه و صیفی و صنایع ساختمانی در قطر مشغول فعالیت شده اند و توانسته اند خودی نشان دهند اما من به فعالان حوزه خدمات فنی و مهندسی نیز توصیه می کنم وارد میدان شوند و سهمی از بازار بزرگ قطر را نصیب خود کنند چرا که جای آنها فعلا در این بازار خالی است.

وی با اشاره به سفر اخیر وزیر امور خارجه ایران به قطر گفت: خوشبختانه روابط سیاسی با قطر نیز مناسب است، هر چند نمی دانم در این نشست درباره قراداد تعرفه ترجیحی میان دولت صحبت شده است یا نه اما امیدواریم که این اتفاق هر چه زودتر بیفتد.

این فعال بخش خصوصی با تاکید بر اینکه برخی مشکلات موجود مثلا در حوزه حمل و نقل برای صادرات کالا به قطر مرتفع شده است، گفت: کسانی که در خط حمل و نقل عمان و امارات کار می کردند، راهی قطر شده اند و اتفاقا شرایط صدور ویزا نیز تسهیل شده است.

نایب رییس کمیسیون اتاق ایران با تاکید بر اینکه شرکت های ضعیف و کوچک کم کم حرفی برای گفتن در بازار قطر پیدا نخواهند کرد، ادامه داد: سرمایه گذاری در قطر غالبا به سرمایه گذاری های مشترک می رسد ، سرمایه گذاران ایرانی هم توجه کنند که این کشور با بروکراسی بسیار ساده ای روبروست و شاید یکی از ساده ترین اقدامات در قطر تاسیس شرکت باشد از این رو می توان برای یک ارتباط درازمدت و مناسب با این کشور برنامه ریزی کرد.

او با اشاره به اینکه سرمایه جای مناسب خود را به درستی تشخیص می دهد، عنوان کرد: هیچ گاه با توصیه و سفارش و دستور سرمایه راهی کشوری نمی شود، اگر کشوری موقعیت مناسب داشته باشد، سرمایه ها راهی آن می شوند و اگر موقعیت خوبی نداشته باشد نمی توان با دستورالعمل و بخشنامه کسی را مجبور به سرمایه گذاری یا عدم سرمایه گذاری کرد از این رو لازم است تدابیری برای تسهیل روابط اقتصادی در این موقعیت تازه با قطر اندیشیده شود.

کد خبر 22321

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 12 =