عقبگرد ۲۲ درصدي در صنعت چاي

گودرز خردادپور گفت: در حال حاضر ضریب خوداتکایی چای در ایران ۲۲ درصد است. در سال این رقم ۲۷ درصد بوده است

به گزارش اگزيم نيوز، گودرز خردادپور در مصاحبه با رادیو افزود: این ضریب در سال گذشته 27 درصد بوده که امسال به دلیل وقوع خشکسالی به 22 درصد کاهش یافته است.

وی ادامه داد: ضریب خود اتکایی چای کشور را در قالب دوبرنامه پنج ساله توسعه با تکیه بر افزایش محصول در واحد سطح، احیای باغات متروکه، بهزراعی، تغذیه و هرس مناسب بوته های چای و تجهیز باغات به آبیاری مدرن می توان تا 50 درصد ارتقا بخشید.

معاون بازار یابی و تنظیم بازارسازمان چای کشور میزان مصرف فعلی چای در ایران را 105 تا 110 هزار تن اعلام کرد و گفت: این حجم تا 10 سال آینده با توجه به افزایش جمعیت در مملکت به 120 هزار تن در سال خواهد رسید.

وی افزود: با توجه به برنامه ریزی های صورت گرفته پیش بینی می شود طی دو برنامه توسعه پنج ساله ششم و هفتم توسعه 50 درصد چای مورد نیاز در داخل تولید شود.

خردادپور اظهارداشت: دستیابی به این عدد دور از انتظار نیست چرا بیش از 75 هزار تن چای طی سنوات گذشته در کشور تولید شده است.

وی ضمن اشاره به این جمله که معضل چای سنواتی با احیای سازمان چای طی سال 1389 در کشور منتفی شده است، گفت: خوشبختانه از زمان احیای مجدد این سازمان تاکنون هیچ گونه محصولی در انبارها دپو نشده است.

معاون بازار یابی و تنظیم بازارسازمان چای کشور افزود: با توجه به تولید چای کیفی در مملکت این محصول دیگر روی دست کشاورزان و کارخانه داران نمی ماند تامشمول چای سنواتی شود.

وی از تولید 24 هزار و 300 تن چای خشک طی سال جاری در کشور خبرداد و اظهارداشت: از این میزان تولید تاکنون 40 درصد به فروش رفته و 60 درصد بقیه نیز تا شش ماه آینده به بازار مصرف عرضه خواهد شد.

خردادپور یادآورشد: پارسال نیز 31 هزار و 400 تن چای خشک در کشور تولید و تمامی این میزان محصول به بازار مصرف عرضه گردید.

کد خبر 22419

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 16 =