اجرای ۹۵ پروژه برقی در کشورهای همسایه ایران

در حال حاضر در کشور عراق، حدود ۳۷ پروژه آبی و برقی بزرگ و بیش از ۹۵ پروژه در کشورهای همسایه ایران توسط پیمانکاران ایرانی در حال اجرا است؛ همچنین بخش عمده‌ای از پروژه‌هایی که در سوریه در حال انجام است، پروژه‌های آبی است و در سوریه نیز قرار است در فاز اول، ۱۰۰۰ مگاوات نیروگاه توسط پیمانکار ایرانی ساخته شود

به گزارش اگزيم نيوز به نقل از وزارت نیرو؛ علیرضا دائمی، قائم مقام وزیر نیرو در امور بین الملل و پشتیبانی صنعت آب و برق، در مورد پتانسیل صادرات کالاها و خدمات فنی و مهندسی ایران در صنعت آب و برق به کشورهای عراق و سوریه اظهار داشت: ظرفیت توسعه صادرات به عراق و سوریه بسیار زیاد است و در گذشته نیز، ظرفیت‌های بالایی برای توسعه صادرات به این دو کشور وجود داشته است.

وی افزود: در حال حاضر در کشور عراق، حدود ۳۷ پروژه آبی و برقی بزرگ و بیش از ۹۵ پروژه در کشورهای همسایه ایران توسط پیمانکاران ایرانی در حال اجرا است؛ همچنین بخش عمده‌ای از پروژه‌هایی که در سوریه در حال انجام است، پروژه‌های آبی است و در سوریه نیز قرار است در فاز اول، ۱۰۰۰ مگاوات نیروگاه توسط پیمانکار ایرانی ساخته شود.

به گفته دائمی، در عراق نیز در بخش نیروگاه‌سازی، شرکت‌های ایرانی فعال بودند که از جمله آن‌ها می‌توان به ساخت نیروگاه خیبر و چندین نیروگاه دیگر که در حال اجرا است، اشاره کرد.

قائم مقام وزیر نیرو در امور بین‌الملل تصریح کرد: در بخش صادرات خدمات فنی و مهندسی و همچنین صادرات کالا نیز، ما در شرایط خوبی داریم، البته این امر به معنای نبود مشکل در این زمینه نیست. در برخی از این کشورها، به دلیل تغییر قوانین و مقررات و پایین بودن میزان تعهد نسبت به قوانین و مقررات موجود، در پاره از اوقات مشکلاتی به‌وجود آید.

وی ادامه داد: تلاش ما در وزارت نیرو، تقلیل و از بین بردن تمام این موانع پیش روی پیمانکاران است؛ به گونه ای که بتوان مطالبات و صورت وضعیت‌های آنان را زودتر نقد کرد و روند صدور ضمانت نامه‌ها هر چه سریع تر انجام شود؛ بنابراین بخشی از آن به داخل برمی‌گردد و بخشی دیگر نیز مربوط به کشورهای هدف است که آن‌ها می‌بایست این شرایط را تسهیل کنند.

قائم مقام وزیر نیرو در امور بین‌الملل، در مورد تمهیدات اندیشیده شده برای استفاده از خط اعتباری در نظر گرفته شده برای توسعه صادرات به کشور سوریه و عراق اظهار داشت: بخشی از این خط اعتباری، مربوط به توسعه صادرات بخش آب و برق به این کشور است و خوشبختانه در نمایشگاه اخیری که در این زمینه در سوریه برگزار شد، شرکت‌های ایرانی نقش فعالی داشتند.

وی تصریح کرد: با توجه به شرایط داخلی و خارجی فعلی، تصور من این است که ما اگر بتوانیم مشکلاتی چون مشکل مراودات مالی و بانکی را حل کنیم و امکان پرداخت سریع صورت وضعیت‌ها و صدور ضمانت نامه‌های بانکی و تعهد در آزاد سازی ضمانتنامه‌ها را در داخل و یا از طرف کشور هدف فراهم شود، بازار بسیار خوبی برای توسعه صادرات کشور فراهم است.

قائم‌مقام وزیر نیرو در امور بین‌الملل در خصوص اظهار نظر اخیر یکی از مسئولان اتاق بازرگانی در مورد عدم تمایل سوریه به استفاده از کالاهای ایرانی، خاطرنشان کرد: معتقدم حداقل در صنعت آب و انرژی آن‌ها، بسیار برای تعمیق این ارتباط راغب هستند و گواه آن دو بار حضور وزیر انرژی سوریه در ایران در یک‌ماه اخیر و ابراز تمایل برای حضور شرکت‌های ایرانی برای ارائه خدمات در سوریه است.

وی اضافه کرد: البته باید اضافه کرد که کالای ایرانی برای جا باز کردن در بازار هر کشوری باید رقابت پذیر باشد؛ یعنی سه ضلع مثلث توسعه صادرات یعنی «زمان»، «کیفیت» و «قیمت نازل» را به‌طور همزمان در تولید یا ارائه یک کالا به بازار مدنظر داشته باشد؛ در غیر این صورت نمی‌تواند در آن بازار جایگاه محکمی برای خود دست و پا کند.

دائمی گفت: بخش خصوصی باید به گونه ای عمل کند که بتواند در بازار هدف اعتماد سازی کند، باید توجه داشت که هم اکنون ده‌ها شرکت اروپایی و ده‌ها شرکت در کشورهای منطقه برای توسعه صادرات خود در کشور سوریه و عراق حضور دارند و نمی‌توان بدون کالای باکیفیت انتظار حضور قوی و مؤثر در این بازارها را داشت.

وی در پایان در پاسخ به سوالی در مورد اَبَرچالش موجود در توسعه صادرات خدمات و کالا به سایر کشورها اظهار داشت: بزرگترین چالش ما در این حوزه، از منظر استراتژیک «ضعف دیپلماسی اقتصادی» است، می‌بایست رایزن‌های اقتصادی در سفارتخانه‌ها را فعال‌تر و با دانش تر نمود که بتوانند زمینه کنش مناسب میان اقتصاد با سیاست را فراهم کنند و از این طریق، زمینه حضور شرکت‌های خوب ایرانی در خارج از مرزها را فراهم کنند.

کد خبر 22594

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 3 =