بهبود روابط بانکی کشور با تهیه سند ملی ارزیابی ریسک طی چند ماه آینده

كامياب با بیان اینکه در چند ماه آینده سند ملی ارزیابی ریسک آماده خواهد شد، گفت: استفاده از این سند در صندوق بین‌المللی پول به عنوان یک شاخص مهم در بهبود روابط بانکی کشور موثر خواهد بود

به گزارش اگزيم نيوز، کامیاب معاون امور بین‌الملل بانک مرکزی در نشست معرفی فرصت‌های اقتصادی و سرمایه‌گذاری ایران با بیان اینکه در دوران تحریم‌ها فقط با 5 یا 6 کشور آسیایی روابط بانکی داشتیم، گفت: متاسفانه در آن دوران در حداکثر 3 بانک آن هم با دامنه محدود در کشورهای مورد اشاره روابط بانکی صورت می‌گرفت.

وی افزود: در دوران تحریم پرداخت و تسویه از کانال بانکی به خارج از کانال بانکی منتقل شد و از سوی دیگر با توجه به قطع ارتباط با بانک‌ها و سازمانهای بین‌المللی سیستم بانکی ایران از تحولات بانکی جهانی نیز عقب ماند.

معاون امور بین‌الملل بانک مرکزی ادامه داد: پس از برجام تلاش کردیم تسویه و پرداخت تجارت خارجی به سیستم بانکی کشور بازگردد هر چند این موضوع هنوز به طور کامل محقق نشده اما قدم‌های بزرگی در این راستا برداشته شدهاست.

کامیاب با بیان اینکه قبل از تحریم به لحاظ رتبه اعتباری در طبقه 4 قرار داشتیم گفت: در دوران تحریم‌ها به طبقه آخر اعتباری یعنی طبقه 7 منتقل شدیم. در حال حاضر تمام معوقات بانکی تسویه شده و به نظر می‌رسد در اولین نشست بتوانیم به طبقه 5 نیز برسیم. هدفگذاری بانک مرکزی بازگشت به طبقه 4 اعتباری می‌باشد.

وی تاکید کرد: در حال حاضر 800 رابطه کارگزاری و بانکی ایجاد شده که عمدتا با بانک‌های کوچک و متوسط می‌باشد البته بانک‌های بزرگی در اروپا و اسیا نیز با ایران همکاری مالی دارند.

به گفته معاون امور بین‌الملل بانک مرکزی مهمترین دلیل مشکلات در ارتباطات بانکی ایران اثرپذیری از ریسک شهرت می‌باشد.

کامیاب در پایان گفت: معاون امور بین‌الملل بانک مرکزی با بیان اینکه در چند ماه آینده سند ملی ارزیابی ریسک آماده خواهد شد، گفت: استفاده از این سند در صندوق بین‌المللی پول به عنوان یک شاخص مهم در بهبود روابط بانکی کشور موثر خواهد بود.

کامیاب گفت: تلاش داریم بانک‌های ایران را به سیستم تارگت 2 متصل کنیم چرا که اگر بانکی به سیستم تارگت 2 متصل شود می‌تواند با تمام بانک‌های اروپایی مراودات بانکی را انجام دهد.

کد خبر 22605

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 3 =