زیان ۲.۵ تریلیونی دولت از عدم اجرای طرح رجیستری موبایل

مسئولین حوزه واردات موبایل با اشاره به این که سالانه ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان منافع دولت به دلیل عدم اجرای طرح رجیستری از بین می رود از سود ۲ تریلیونی قاچاقچیان در سال انتقاد کردند

فعالان بازار موبایل خواهان شفاف سازی در مسیرهای واردات گوشی موبایل به کشور هستند. به عقیده آنها باید طرح رجیستری گوشی موبایل هرچه سریعتر عملیاتی شود و دولت باید هر چه سریعتر نسبت به آن اقدام کند. این در حالی است که به عقیده دست اندرکاران این بازار هنوز این روند به کندی در کشور صورت می گیرد و همین موضوع فرصت را برای تداوم قاچاق این محصولات فراهم کرده است.

در این رابطه به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی اگزیم نیوز رییس هیات مدیره انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی در نشست خبری اتاق بازرگانی گفت: گردش مالی بازار موبایل ایران سالانه رقمی در حدود 12 تریلیون تومان است که اجرای طرح رجیستری درآمدی در حدود 2.5 تریلیون تومان می تواند برای دولت به همراه داشته باشد اما تأخیر در اجرای این طرح دولت را از این رقم بی نصیب گذاشته است. به عبارتی به گفته وی علاوه بر مصرف کنندگان و واردکنندگان قانونی، عدم اجرای طرح رجیستری گوشی های موبایل دولت را نیز با ضرر و زیان هنگفتی روبرو ساخته است.

دبیر انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی نیز معتقد است که قاچاق گوشی سهمی 95 درصدی در بازار موبایل ایران دارد و گوشی های قاچاق با کمترین هزینه وارد کشور می شوند و در اختیار مصرف کننده قرار می گیرند و این در حالی است که دولت می تواند 16.5 درصد درآمد از واردات قانونی هر گوشی به دست آورد که ماهانه رقمی در حدود 225 میلیارد تومان می شود.  

رییس اتحادیه صوت و تصویر و موبایل کشور نیز با انتقاد از بی توجهی دولت به این مقوله سود سالانه قاچاقچیان موبایل به کشور را 2 تریلیون تومان اعلام کرده و می گوید دولت و وزارت ارتباطات باید به سرعت در اجرای طرح رجیستری گوشی های موبایل وارداتی اقدام کند تا مشکلات موجود در این مسیر به سرعت برطرف شوند.

زیان 2.5 تریلیون تومانی دولت

سید محمود سفار، رییس هیات مدیره انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی در نشست خبری با حضور اصحاب رسانه که در محل اتاق بازرگانی تهران برگزار شد با ابراز امیدواری نسبت به اجرای سریع‌تر طرح رجیستری گفت: انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی بطور قاطع و با تمام ظرفیت از اجرای رجیستری گوشی‌های تلفن‌همراه حمایت می‌کند.

وی ادامه داد: انجمن اجرای طرح رجیستری را گام مهمی در راستای سامان‌دهی بازار موبایل، تضمین حقوق مصرف‌کننده، افزایش شفافیت اقتصادی، رونق اشتغال، افزایش سرمایه‌گذاری و کمک به توسعه زیرساخت‌های ملی می‌داند و اعتقاد دارد که تعویق طرح رجیستری به نفع مصرف کننده‌ها، شرکت‌های واردکننده قانونی و بازار ایران نخواهد بود.

رییس هیات مدیره انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی با اشاره به این که ذی‌نفعان وضعیت کنونی، خواستار تعویق طرح رجیستری و تعلیق آن هستند، تصریح کرد: افرادی که از این وضعیت نابسامان و قاچاق کالا سود می‌برند، ساختار حقوقی ندارند و مدل درآمد آنها براساس سودآوری از حذف هزینه‌های قانونی و تحمیل سربار هزینه به مصرف‌کنندگان تعریف شده است.

او با اشاره به گردش مالی بازار موبایل و لزوم مبارزه با قاچاق گفت: برآورد می‌شود ماهانه یک میلیون گوشی با گردش مالی ۱۰۰۰ میلیارد تومان در بازار ایران عرضه می‌شود. این آمار یعنی سالانه رقمی معادل ۱۲۰۰۰ میلیارد تومان که بسیار قابل بحث است و بخش مهمی از آن باید به عنوان درآمدهای ملی صرف توسعه کشور شود اما سودجویانی که از این بازار بزرگ منافع شخصی را دنبال می‌کنند، مخالف اجرای طرح رجیستری موبایل و خواهان به تعویق انداختن آن هستند و دولت نیز از درآمد ۲۵۰۰ میلیارد تومانی بی‌نصیب می‌شود.

سید محمود سفار رییس هیات مدیره انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی با بیان این که درآمد مستقیم دولت از واردات هر دستگاه گوشی بدون احتساب سایر هزینه‌های جانبی، ۱۶.۵ درصد است اظهار داشت: زیان واردکنندگان و مصرف کنندگان از اجرایی نشدن طرح رجیستری تنها مختص به این افراد نیست و دولت یکی از زیان‌دیدگان بزرگ تعویق طرح رجیستری موبایل در کشور است.

وی با تاکید بر این که در ماه گذشته واردات رسمی ۸۹ درصد افزایش یافت و این افزایش به دلیل اطمینان به اجرای طرح رجیستری از سوی دولت بوده است تصریح کرد: واردکنندگان با افزایش ظرفیت از اجرای این طرح حمایت کردند. اما متاسفانه دولت با تعویق و تاخیر این طرح ملی ضرر بسیاری را متوجه واردکنندگان کرده است و در کنار سردرگمی مصرف کنندگان خود دولت نیز از سهم ۱۶.۵ درصدی سود حاصله از واردات قانونی محروم شده است.

هزینه های ناچیز قاچاق موبایل به کشور

در این نشست اسحاقی دبیر انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی اضافه کرد: بسیاری از افراد و شرکت‌های واردکننده گوشی تلفن همراه متاسفانه فرآیندهای قانونی را طی نمی‌کنند و ۹۵ درصد گوشی‌ها به صورت قاچاق وارد می‌شوند. با این وضعیت و هزینه‌های واردات قانونی و گمرکی متاسفانه رقابتی نیز وجود نخواهد داشت .

او با مقایسه واردات رسمی تلفن همراه و کالاهای قاچاق گفت: ۱۶.۵ درصد عوارض که با احتساب هزینه‌های حمل‌ونقل و بیمه و غیره به ۲۴ درصد می‌رسد هزینه‌های سربار واردات قانونی موبایل به کشور است در حالی که هزینه قاچاق یک گوشی ۲۶ هزار تومان است، آیفون ۱۰ با ۴۰ هزار تومان وارد کشور می‌شود که با هزینه واردات قانونی اختلاف یک میلیون تومانی دارد. در کنار این موارد زمان ترخیص واردکنندگان قانونی بطور متوسط ۲۰ روز و برای قاچاق ۴۸ ساعت است که قدرت رقابت را از واردکنندگان قانونی گرفته است.

رییس هیات مدیره انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی، اطمینان از اصالت کالا، قراردادهای قانونی به نفع مصرف‌کنندگان مانند جمع‌آوری مدل‌های معیوب، ساماندهی به وضعیت واردات کالاهای ریفربیش و دست دوم، اطمینان از سلامت کالا و مصرف‌کنندگان تست‌های SAR  و ... را از مزایای اجرای طرح رجیستری دانست و گفت: با اجرای این طرح دولت ماهانه از درآمد ۲۲۵ میلیارد تومانی وارادات رسمی برای توسعه زیرساخت‌ها، اجرای طرح‌های عمرانی و بهبود اقتصاد کشور منتفع می‌شود. این درآمد توسط انجمن تضمین می‌شود.

رییس هیات مدیره انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی تضمین کرد که با اجرای این طرح هر ماه یک درصد از گردش مالی ۱۰۰۰ میلیارد تومانی بازار موبایل به هلال‌احمر به عنوان یک تعرفه قانونی اختصاص می‌یابد که در مواردی مانند کمک به مناطق زلزله زده کرمانشاه صرف خواهد شد و همچنین یک درصد نیز برای مدیریت پسماند به سازمان محیط زیست کشور اختصاص می‌یابد.

وی با بیان این که امکان تولید در کشور، موضوع تبصره ۵۶ و افزایش اشتغال تا ۹۰ برابر، اشتغال در دفاتر خدمات پس از فروش، آموزش و کمک به افزایش مهارت‌های فنی جوانان، شکوفایی تولید مانند تجربه هند و چین و ویتنام در تولید می‌تواند در اجرای این طرح یک مورد نهفته و قابل بحث باشد.

درآمد 2 تریلیونی قاچاقچیان از تعلل دولت

در ادامه این نشست ابراهیم درستی رییس اتحادیه صوت و تصویر و موبایل کشور با انتقاد از وزارت ارتباطات گفت: چرادولت باید سه مصوبه در این زمینه بدهد اما ضمانت اجرای آن را نداشته باشد. در تعویق و عدم اجرای طرح رجیستری دستان آلوده سودجویانی وجود دارند که سالی ۲۰۰۰ میلیاردتومان عایدی آنها از قاچاق موبایل به ایران است.

ابراهیم درستی ادامه داد: مصوبات وزارت ارتباطات می‌بایست با کارشناسی انجام پذیرد و نباید با تصمیم فردی وزیر ارتباطات و اعلام تصمیمات‌شان در شبکه‌های اجتماعی سردرگمی مصرف کنندگان را شدت داد و بازار را تحت تاثیر قرار داد. اتحادیه صوت و تصویر و موبایل و همچنین اعضای انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی می‌توانستند و می‌توانند بهترین کارشناس برای اجرای صحیح طرح رجیستری موبایل در ایران باشند و هر روزی که این طرح به تعویق می‌افتد اعتماد شرکت‌های عضو انجمن در تامین کالای مورد نیاز کشور به صورت قانونی کم و کمتر خواهد شد و ضررهای زیادی را متوجه آن‌ها خواهد کرد.

در پایان این نشست اعضای هیات مدیره انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی از وزارت ارتباطات،وزارت بازرگانی، گمرک و بدنه دولت درخواست کردند که با توجه به آماده بودن زیرساخت اجرای طرح رجیستری و همچنین آمادگی شرکت‌ها برای تامین کالا، شفافیت اقتصادی، مبارزه با قاچاق و نیز اطمینان به دولت در اجرای طرح رجیستری از سوی بخش خصوصی این طرح ملی را به اجرا دربیاورند تا دست سودجویان از قاچاق به کشور کوتاه بماند.

کد خبر 22614

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 6 =