راه اندازی سامانه کالاهای ملوانی و ته لنجی

گمرک ایران در ادامه توسعه سامانه های الکترونیکی و مبارزه با قاچاق کالا، سامانه ملوانی و ته لنجی را در گمرکات بوشهر راه اندازی می کند

به گزارش اگزيم نيوز به نقل از گمرک، این اقدام پس از آن صورت می گیرد که دولت با هدف مبارزه با قاچاق کالا و ارز تصمیم گرفته تا ورود کالاهای ته لنجی و ملوانی را به کمک سامانه های الکترونیکی گمرک ساماندهی کند و مصوبه اجرایی شدن آن نیز جهت اجرا ابلاغ شده است‌.
بنابراین گزارش، مقدمات ساماندهی کالاهای ملوانی و ته لنجی امروز در نشستس با حضور علی معقولی مدیر کل مرکز واردات و امور مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گمرک در بوشهر کلید خورد.
در این جلسه معقولی با اشاره به اینکه باید تمامی کالاهای وارداتی برای مبارزه با قاچاق کالا و ارز زیر چتر گمرک قرار گیرد بر ضرورت ساماندهی کالاهای ملوانی و ته لنجی به کمک سامانه جامع گمرکی تاکید کرد.
وی گفت: خوشبختانه با اجرایی شدن سامانه جامع گمرکی و پنجره واحد تجارت فرامرزی بزرگترین تحول گمرکی کشور با موفقیت اجرایی شد و امروز ما شاهد ساماندهی کالاهای وارداتی از طریق گمرکات به کمک سامانه جامع گمرکی هستیم و تمامی اطلاعات کالاهای وارداتی به تفکیک جزئیات در این سامانه ثبت و کنترل می شود و در هر لحظه و زمانی از هر مکان قابل رهگیری است .
معقولی در ادامه به مشکلات انجام تشریفات گمرکی پیش از راه اندازی سامانه جامع گمرکی و در روش دستی و سنتی اشاره کرد و افزود: اکنون تمامی مجوزها و اطلاعات تشریفات ترخیص کالاها در این سامانه ثبت می شود و امکان رهگیری الکترونیکی تمامی کالاها وجود دارد و بزرگترین اقدام دولت جهت مبارزه با قاچاق کالا و ارز با راه اندازی همین سامانه جامع گمرکی و پنجره واحد تجارت فرامرزی به شمار می رود .

سامانه جامع گمرکی توسعه می یابد.

فیروزه خیالی مدیر کل دفتر فن آوری اطلاعات و ارتباطات گمرک ایران نیز در این آیین از برنامه گمرک برای توسعه سامانه جامع گمرکی و پنجره واحد تجارت فرامرزی خبر داد و افزود: سامانه جامع گمرکی با تحت پوشش قرار دادن کالاهای ملوانی و ته لنجی توسعه می یابد.
وی گفت: گمرک بر اساس تفاهم نامه ای که با مناطق آزاد و ویژه اقتصادی امضاء کرده کالاهای ورودی و خروجی از این مناطق را نیز تحت پوشش سامانه جامع گمرکی و پنجره واحد تجارت فرامرزی قرار خواهد داد.
خیالی در ادامه به بررسی مزایای پیاده سازی سامانه جامع گمرکی در گمرک پرداخت و گفت :در روش های سنتی و پیش از الکترونیکی شدن گمرک ذینفعان باید با مراجعه حضوری به گمرک محل ترخیص، پیش نویس اظهارنامه هایشان را به صورت کاغذی ارائه می کردند و به دلیل محلی بودن گمرکات و نبودن سیستم متمرکز اطلاعات باید توسط اپراتور ثبت می شد و برای ارباب رجوع بسیار زمانبر و هزینه بر بود.
وی ادامه داد: اما اکنون محدودیتی وجود ندارد و مراجعه کنندگان در هر لحظه ای از شبانه روز در زمان کوتاهی می توانند،از طریق پنجره واحد تجارت فرامرزی اظهار خود را تنظیم و برای انجام مراحل و تشریفات گمرکی، آن را به گمرک محل ارجاع دهند.
مدیر کل دفتر فن آوری اطلاعات و ارتباطات گمرک در خصوص دلیل شکل گیری سامانه جامع و پنجره واحد تجارت فرامرزی و اهداف آنها توضیح داد: از اواخر سال 92 رئیس کل وقت گمرک راه اندازی سامانه جامع گمرک و پنجره واحد تجارت فرامرزی را در دستور کار قرار داد. هدف از این تحول و اعمال سیستم الکترونیکی،مکانیزاسیون کلیه رویه ها و فرآیند های گمرکی بود.
به گفته خیالی این تحول به تسهیل و تسریع عملیات گمرکی کمک چشمگیری کرده و همزمان، دقت در تشریفات را افزایش داده است. خیالی تشکیل بانک اطلاعاتی، دسترسی لحظه ای به این بانک و انتشار بر خط آمار را از مهم ترین اثرات سامانه جامع گمرک و پنجره واحد تجارت فرامرزی دانست.
کالاهای ملوانی و ته لنجی در زمره واردات غیررسمی قرار می گیرند که آبان ماه گذشته دولت با هدف ساماندهی این بخش از واردات و مبارزه با قاچاق، آیین نامه ای در این زمینه تهیه و تصویب کرد؛ در این آیین نامه برای واردات ملوانی سهمیه سالانه ای به شکل معافیت گمرکی تعیین شده است و در صورت واردات بیش از سقف مصوب که در سامانه جامع گمرکی ثبت می شود، فرد باید حقوق گمرکی مربوطه را بپردازد.

کد خبر 22689

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 1 =