رشد ضریب اطمینان کشاورزان با سیاست قیمت تضمینی

کیانی راد: سیاست قیمت تضمینی محصولات کشاورزی در ایجاد انگیزه و اطمینان بخشی به کشاورزان از درجه اهمیت بیشتری برخوردار است

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی اگزیم نیوز معاون پژوهشی موسسه پژوهش های برنامه ریزی، اقتصاد کشاورزی و توسعه روستایی وزارت جهاد کشاورزی گفت: سیاست قیمت تضمینی محصولات کشاورزی در ایجاد انگیزه و اطمینان بخشی به کشاورزان از درجه اهمیت بیشتری برخوردار است.

کیانی راد اظهار کرد : طرح قیمت تضمینی به جای خرید تضمینی موجب می شود که اگر قیمت کشف شده محصول در بورس پائین تر از قیمت تضمینی اعلامی از سوی دولت بود وجه حاصل از فروش محصولات در بورس مدت دو روز به حساب کشاورز واریزو مابه التفاوت قیمت نیز از سوی دولت پرداخت شود.

وی گفت : این سیاست به افزایش انگیزه کشاورزان برای تولید بیشتر، رشد کیفیت محصولات به دلیل عرضه محصولات در بورس و همچنین استقرار نظام انبارداری منجر می شود.

معاون پژوهشی موسسه پژوهش های برنامه ریزی، اقتصاد کشاورزی و توسعه روستایی وزارت جهاد کشاورزی افزود: بعلاوه با توجه به شفافیت آماری که در بورس وجود دارد ضمن تخمین درست از نیاز سالانه محصولات و برنامه ریزی برای تولید در طرف مقابل به جهت امکان رصد معاملات، نوسانات قیمتی به صورت منطقی به دور از واسطه گری و با قابلیت پیش بینی رخ می دهد.

وی اضافه کرد : کشف قیمت محصولات براساس عرضه و تقاضا در تالار بورس و نیز کاهش قابل توجه بار مالی دولت به دلیل پرداخت مابه التفاوت قیمت به جای کل بهای کالاها از سوی دولت از دیگر مزایای این طرح است.

کیانی راد گفت : همه سیاست گذاران و دولت ها در دنیا خرید تضمینی را سیاستی مناسب نمی دانند چرا که نه تضمین کننده کیفیت محصول و نه متضمن منافع دولت، تولیدکنندگان و مصرف کنندگان است.

وی در مصاحبه با رادیو اقتصاد یادآورشد: سیاست قیمت تضمینی در توسعه اقتصاد کشاورزی بسیار نقش آفرین است بنابراین می طلبد جهت گیری ها و برنامه ریزی ها در مملکت بیشترین به این سمت و سو معطوف شود.

به گفته وی سیاست «خرید تضمینی» در دنیا منسوخ و «قیمت تضمینی» جایگزین این سیاست شده است.

به گفته وی مطابق این قانون به منظور حمایت از تولید محصولات کشاورزی اساسی و ایجاد تعادل در نظام تولید و جلوگیری از ضایعات محصولات کشاورزی و ضرر و زیان کشاورزان دولت موظف شد همه ساله خرید محصولات اساسی کشاورزی را تضمین، حداقل قیمت خرید تضمینی را اعلام و برای خرید این محصولات از طریق واحدهای ذیربط اقدام کند.

وی همچنین اظهار داشت : مشکلات دولت در سیاست خرید تضمینی شامل مسئله فسادپذیری محصولات کشاورزی، هزینه های سرسام آور نگهداری، عدم توان دولت برای پرداخت بدهی کشاورزان با توجه به میزان بودجه و غیره است.

معاون پژوهشی موسسه پژوهش های برنامه ریزی، اقتصاد کشاورزی و توسعه روستایی وزارت جهاد کشاورزی گفت: طرح نرخ تضمینی به جای خرید تضمینی می تواند تحولی بزرگ و جدی در بخش کشاورزی باشد.

کد خبر 22690

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 4 =