واگذاری سه شرکت بیمه دولتی را با جدیت پیگیری می‌کنیم

مسعود كرباسيان بر لزوم افزایش سهم بیمه های زندگی تاکید کرد و گفت: واگذاری سه شرکت بیمه دولتی را با جدیت پیگیری خواهیم کرد

به گزارش اگزيم نيوز، مسعود کرباسیان در بیست‌وچهارمین همایش بیمه و توسعه گفت: کشورهایی که به حد مناسبی از رشد اقتصادی رسیده‌اند، بیمه نقش موثری در اقتصاد آنها داشته و در زندگی و کسب‌وکار مردم موثر تر است. به خصوص اینکه در ثبات و آرامش اقتصادی بسیار تاثیر دارد .

وی ادامه داد: اکنون که قرار است سهم بخش خصوصی در اقتصاد ایران افزایش یابد، بیمه از اهمیت بیشتری برخوردار می شود.

وزیر اقتصاد با بیان اینکه در ابلاغیه اقتصاد مقاومتی، ابتدا تاب‌آوری اقتصاد ملی که کاهش آسیب‌پذیری است، رخ می دهد؛ افزود: مقام معظم رهبری به اقتصاد امن اشاره فرمودند که نیاز به تعریف در بخش‌های مختلف دارد ولی بیمه در این زمینه بسیار مهم است. 

وی تصریح کرد: بیمه خصوصا در رخدادهای حوزه معادن، حوادث طبیعی، حوادث حمل و نقل مهم است. مجموعه بانک‌ها و بیمه‌ها باید به این موضوع توجه کنند. البته بانکها و بیمه ها به زلزله اخیر کمک کردند ولی مصیبت برجای خود بود. 

کرباسیان گفت: بیمه باید نفوذ بیش‌تری در زندگی مردم داشته باشد. خصوصا در حوزه مدیریت ریسک و خطر. در کنار مسئولیت ریسک که فرد و سرمایه‌گذار را حفاظت می‌کند.در زلزله چند روز گذشته کرمان حادثه جانی نداشتیم و بیش‌تر مالی بود. 

وی بیان کرد: متاسفانه سهم ما در بیمه زندگی کم است. در برنامه ششم سهم بیمه‌های زندگی باید به ۲۰ درصد حق بیمه‌های تولیدی برسد اما این سهم هم اکنون بسیار کمتر از هدفگذاری انجام شده است.

کرباسیان گفت: اکنون دولت سه شرکت بیمه در اختیار دارد که برنامه واگذاری آنها را در دستور کار داریم. ما خصوصی‌سازی را با جدیت در دستور کار داریم و واگذاری زیر مجموعه‌های وزارت اقتصاد در اولویت است.

محمدرضا پورابراهیمی در ادامه اين همايش افزود: یکی از عوامل اصلی بروز این وضع، ضعف نظارتی است که باید آسیب شناسی شود. وی با تأکید بر اینکه باید با اقتدار بر صنعت بیمه نظارت کرد، گفت: در غیر این صورت، صنعت بیمه در سال های آینده با مشکل جدی رو به رو می شود.
پورابراهیمی افزود: در حالی سهام برخی شرکت های بیمه به بخش خصوصی واگذار شده که جنس فعالیت آنها از نوع دولتی است. این نماینده مجلس یادآور شد: شماری از مدیران صنعت بیمه که دو دهه قبل بازنشست شدند، همچنان در این صنعت فعالند اما نیروهای جوان، شایسته، مؤثر و توانمند به کار گرفته نمی شوند.
وی تأکید کرد: در حوزه نیروی انسانی شرکت های بیمه نیاز به پوست اندازی دارند. رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با طرح این پرسش که صنعت بیمه در 20 سال اخیر چه محصول جدیدی به بازار عرضه کرده است، گفت: در صنعت بیمه نیازمند تحولات پایه ای در حوزه ساختار، نیروی انسانی، افشا و صورت های مالی هستیم که تنها در این صورت می توان امیدوار بود این صنعت در عرصه فعالیت های اقتصادی پیشرو باشد.
پورابراهیمی، نرخ بازدهی صنعت بیمه را از نرخ بازار سرمایه پایین تر دانست و گفت: این امر مانع پیشرفت صنعت بیمه می شود. رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس، آمادگی قوه مقننه را برای تحولات بنیادین در صنعت بیمه اعلام کرد.
وی با اشاره به لایحه تأسیس صندوق بیمه همگانی حوادث طبیعی، گفت: تأسیس این صندوق بسیار ضروری است. نماینده مردم کرمان در مجلس تأکید کرد: خلاء جدی ایجاد این صندوق در کشور بسیار احساس می شود.
وی با بیان اینکه تغییرات در این لایحه در مجلس با نظر دولت انجام شده است، گفت: شورای نگهبان این لایحه را مغایر با اصول 74 و 75 قانون اساسی دانسته بود؛ بنابراین این موضوع در جلسات متعددی با شورای نگهبان و نمایندگان دولت مورد بحث و بررسی قرار گرفت تا هرچه سریعتر با پذیرش بار مالی آن از سوی دولت، به تأیید این شورا برسد.
این نماینده مجلس افزود: در این زمینه نامه ای خطاب به معاون اول رییس جمهوری ارسال شد و دولت، موافقت خود را با بار مالی آن اعلام کرد که امید است بسرعت تا دو هفته آینده در مجلس به تصویب نهایی برسد. وی یادآور شد: با تصویب این لایحه و نهایی شدن آن، اتفاق بزرگی برای صنعت بیمه، مردم و رفع دغدغه های مسؤولان محسوب می شود.
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس درباره حذف مالیات بر ارزش افزوده در صنعت بیمه نیز گفت: لایحه دایمی قانون مالیات بر ارزش افزوده اکنون در مجلس در دست بررسی است. وی افزود: با توجه به اینکه مأموریت صنعت بیمه، کاهش ریسک در کشور و ایجاد اطمینان در اقتصاد کشور است، حذف مالیات بر ارزش افزوده از صنعت بیمه را پیگیری می کنیم.
پورابراهیمی از رئیس کل بیمه مرکزی و معاون بیمه و بانک وزیر اقتصاد خواست با جمع بندی نظر شرکت های بیمه را در خصوص حذف مالیات بر ارزش افزوده به کمیسیون اقتصادی ارایه کنند تا این کمیسیون، آن را مبنای عمل خود قرار دهد. وی پیش بینی کرد که بررسی لایحه مالیات بر ارزش افزوده، حداکثر تا سه هفته آینده در کمیسیون اقتصادی به پایان برسد.
او در عین حال، از شرکت های بیمه خواست تا حاکمیت شرکتی را در بنگاه های خود اجرایی کنند تا ریسک عملیاتی خود را کاهش دهند. رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به موضوع تأسیس شرکت بیمه در مناطق آزاد، گفت: درباره تفاوت خدمات این شرکت ها در مناطق آزاد و سرزمین اصلی، ابهاماتی وجود دارد که باید رفع شود.

کد خبر 22715

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 4 =