دولت به خريد گندم تضميني با قيمت بالاتر از جهاني پايان دهد

صادقیان گفت: دولت بايد براي جلوگيري از ايجاد فساد و رانت در حوزه گندم، به خريد تضميني گندم با قيمت بالاتر از قيمت هاي جهاني پايان دهد

به گزارش اگزيم نيوز به نقل از صدا وسيما، احمد صادقيان با بيان اينکه دولت گندم را به قيمت 1300 تا 1400 تومان از کشاورزان خريداري مي کند در شرايطي که قيمت جهاني آن حدود 860 تومان است افزود: دولت به جاي اينکه هر سال بودجه بسيار زيادي براي خريد تضميني گندم از کشاورزان اختصاص داده و با قيمت بالاتر از نرخ جهاني گندم خريداري کند، گندم را به قيمت جهاني از کشاورزان خريداري و حمايت از آنها را به روش هاي ديگري اجرايي کند.
وي با اشاره به اينکه روش کنوني فساد و رانت ايجاد کرده گفت: شاهديم دولت گندمي را که 1300 تومان خريداري کرده است به مبلغ 668 تومان به خبازان و 900 تومان به صنعت مي فروشد، اتفاقي که واقعا به فساد در اين حوزه بسيار مهم دامن زده و رانت و چند نرخي بودن را به وجود آورده است. 
وي افزود: به گفته مسئولان وزارت جهاد کشاورزي، مجموع مصرف گندم کشور در نانوايي ها و صنعت سالانه حدود 9 ميليون تن است اما در شرايطي که فقط به بخش خبازي سالانه 9 ميليون تن سهميه داده مي شود ، سوال اين است که مصرف مازاد چه مي شود؟ که بايد گفت: حتما دوباره به قيمت بالاتر حتي به خود دولت فروخته مي شود و من اطمينان دارم که سالانه 20 تا 25 درصد اين ميزان دوباره فروخته مي شود و اين اتفاق اصلا امکان رقابت را در بازار از بين مي برد و حاصلي جز فساد ندارد.
صادقيان گفت: اگر چند نرخي بودن از بين برود و دولت اجازه دهد که بخش خصوصي به صورت مستقيم، گندم را از کشاورزان به قيمت جهاني بخرد بخش مهمي از مشکلات حل خواهد شد و فشار هم از روي دوش دولت به شکل کنوني برداشته مي شود.
وي افزود: دولت اجازه بدهد که بخش خصوصي گندم را به صورت مستقيم خريداري کند و بعد مازاد را دولت با بودجه دولتي خريداري کند. همچنين دولت مي تواند حمايت از کشاورزان را به صورت کود، سم و اصلاح ساختار آبياري انجام دهد و بخشي از حمايت را هم به صورت نقد به آنها پرداخت کند، در اين صورت تحولات مهمي در اين حوزه اتفاق خواهد افتاد و کيفيت هم مورد توجه قرار مي گيرد در صورتي که در شرايط کنوني دولت اصلا به کيفيت توجه ندارد.

کد خبر 22951

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 11 =